Komety - ciała tajemnicze
Dodane przez jacek dnia 18/03/2010 12:45:19


Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna - mapa widoczności komety Catalina Niniejszą wiadomością chcemy zachęcić do poszukiwania i obserwacji komet. Zadanie nie należy do łatwych, jako że wysyp jasnych i dużych komet dawno się zakończył, a ponieważ nie do końca znamy przyczyny pojawienia się w stosunkowo krótkim czasie sporej liczby dużych komet, dlatego trudno wyrokować kiedy znowu pojawią się bardzo dobre warunki obserwacyjne tych ciał niebieskich. Okres Keplera, Brachego, Halleya i innych niestety już minął co nie znaczy, że nie można prowadzić obserwacji.
Treść rozszerzona
Jesteśmy w lepszej sytuacji jako że dysponujemy lepszymi teleskopami astronomicznymi i to w dosłownym znaczeniu. W rękach każdego miłośnika astronomii może znaleźć się wystarczającej mocy teleskop by takie poszukiwania prowadzić. W naszym Żaganiu, w Sekcji Astronomicznej znajduje się duży teleskop dostępny dla wszystkich miłośników oraz wsparcie instruktora. Pamiętajmy, że Kepler nie dysponował żadnym teleskopem. Nawiasem mówiąc Galiuleusz po prostu odmówił przekazania mu ówczesnej lunety do prowadzenia obserwacji. W tych czasach teleskop był bardzo cennym i unikalnym narzędziem badawczym. My dzięki hojności Jacka Uniwersała i Centrum Kultury staliśmy się posiadaczami teleskopu, w którego zasięgu znajdują się opisywane obiekty.

W kręgu zainteresowań znajdują się dwie komety: Catalina w rejonie Andromedy i 81P Wild 2 w okolicach Panny. Catalina - aktualnie kometa zbliża się do peryhelium (0,69 JA) , przez które przejdzie 24.III.2010r kiedy to przejdzie niedaleko nieco nad M31 jako obiekt ok. 8mag.

Przy jasności nieco mniejszej niż 9 mag możemy pokusić się o odnalezienie tych obiektów, choć nie jest to zadanie łatwe jeśli nie ma się stosownego doświadczenia, da na pewno wiele satysfakcji jeśli się powiedzie. W zeszły roku mogliśmy obserwować gwiazdę Roku Astronomii Zielone Oko – kometa Lulin. Pogoda jednak zupełnie nie sprzyjała obserwacjom i tylko nieliczne próby zakończyły się sukcesem. Efekt tego sukcesu był jednak wspaniały. Kometa prezentowała się wspaniale. Tym razem tak spektakularnych efektów się nie spodziewamy, ale komety to ciała zaskakujące obserwatorów więc wszystko przed nami.

Na stronach znajdziemy mapki i dane pomagające w odszukani komet: Catalina i 81P Wild 2.