Od monitora do Saturna
Dodane przez jacek dnia 23/03/2010 22:17:25


Gwiezdne Wrota - Sekcja AstronomicznaWraz z wiosną nadeszły pogodne dni nadające się do realizowania obserwacji astronomicznych. To bardzo dobre wiadomości po tak długim okresie posuchy. Na co więc kierować nasze nieuzbrojone i uzbrojone oczy?

Solaris pragnąc pocieszyć nasze oczy prezentuje wieczorami widoki przybierającego Księżyca. Można więc, nie ruszając się z domu od komputera podziwiać naszego satelitę. Widok jest zapewne odmienny od tego widzianego okiem nieuzbrojonym co prezentuje zdjęcie poniżej.
Treść rozszerzona
Ale nie ma to jak spacer pod rozgwieżdżone niebo. Za każdym razem pozostaną niezapomniane wrażenia. I w cale nie trzeba na to poświęceń całej nocy. Wieczory są jeszcze na tyle wczesne i ciemne, że bez trudu można spędzić nawet kilka godzin przy teleskopie, lub z lornetką, albo z samą mapą nieba i nie zarwać nocnego snu. Cóż więc tak ciekawego można zaobserwować na naszym niebie?

Jutro – 24 marca – możemy pokusić się o obserwacje maksimum roju meteorów z radiantem w Pannie, pisaliśmy o nim w artykule, pomimo tego, że Księżyc jest już w pierwszej kwadrze.

Wieczorem wysoko gości Mars, co prawda już po opozycji, ale nadal dzięki wysokiej pozycji na niebie wart upolowania. Wymaga on jednak sporego powiększenia – rzędu 200x – by dostrzec szczegóły. Zaważyć przy tym warto, że reklamowane w niektórych teleskopach powiększenia znacznie nawet większe od potrzebnego w tym przypadku, mogą być nierealne. Objawi się to co prawda widokiem pięknej tarczy planety, ale bez najmniejszych szczegółów, gdyż brak idącej za tym stosownej rozdzielczości przyrządu może sprawić nam zawód. Księżyców Marsa nie da się zobaczyć przy pomocy większości amatorskiego sprzętu, ale niektóre egzemplarze teleskopów amatorów bywają pokaźne więc nic straconego.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Drugi w kolejce do obserwacji to Saturn. Wschodzi co prawda dopiero wieczorem więc nim wejdzie wysoko na niebo mija część nocy. Można sobie pozwolić na skuteczne obserwacje tuż po zmierzchu. Planeta jest bardzo jasna i wspaniale prezentuje się ze swoim największym księżycem w towarzystwie. Pierścienie widać prawie w płaszczyźnie krawędzi, ale na powierzchni dojrzymy pasy w atmosferze. Dysponując stosownymi filtrami, można podkreślić ich widoczność, a przy dostatecznie dużym powiększeniu dojrzeć więcej szczegółów w warstwach atmosfery. Pamiętajmy jednak, że Saturn jest znacznie dalej od nas niż Jowisz jesienią i obecnie Mars. Wrażenia są jednak wspaniałe i możecie mi w to wierzyć.

Największy obecnie obiekt kosmiczny na niebie, Księżyc wspaniale prezentuje się w swojej wędrówce do pełni. Terminator wspaniale prezentuje kolejne kratery i „góry” na powierzchni. To piękny i bardzo łatwe w obserwacji ciało niebieskie. Stosując duże powiększenia dostrzegamy wspaniałe kształty i niesamowite cienie. Na drodze staje jedynie stabilność atmosfery ziemskiej.

Życzymy niezapomniany wrażeń z obserwacji i jednocześnie zapraszamy do spotkań z nasza Sekcją Astronomiczną. W czasie spotkań obserwacyjnych można korzystać z naszego teleskopu i wziąć aktywny udział w obserwacjach. Spotkania odbywają się podzamczu pałacu dokąd łatwo jest dotrzeć w każda sobotę. Jeśli wieczorową porą w sobotę na niebie są widoczne gwiazdy to my znajdujemy się właśnie tu - patrz niżej na mapę.
Pokaż polowe obserwacje Sekcji Astronomicznej na większej mapie