Na pogodne wiosenne wieczory
Dodane przez jacek dnia 31/03/2010 16:37:07


Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Pogoda jak to marcu. Często jest jak w przysłowiowym „garcu”. Lecz bywa i tak, że po całym dniu deszczu, wieczory robią się pogodne i można pokusić się o ciekawe obserwacje nieba. Do ciekawostek na niebie zaliczyć już można wznoszącą się wieczorem Wenus i Merkurego. Obecnie najłatwiej jest odszukać Wenus, ale po pierwszej dekadzie pomoże ona w łatwym znalezieniu Merkurego. Obie planety są zawsze blisko Słońca i dlatego szczególnie Merkury należy do trudnych w obserwacjach. Tym razem Wenus pomoże nam w dotarciu do tego bardzo ciekawego obiektu.
Treść rozszerzona
Po zachodzie Słońca planet należy poszukiwać na zachodniej stronie. Wenus należy do bardzo jasnych obiektów na niebie i z jej znalezieniem najczęściej nie ma problemów. Merkury jednak jest bardzo podobny do wielu gwiazd co bardzo utrudnia poszukiwania. Jego rozmiary bardzo utrudniają obserwacje. Bliskie położenie Słońca ogranicza użycie teleskopu. Należy bardzo uważać przy tym, by nie wpadło do tuby światło Słońca, bo może być ono niebezpieczne dla obserwatora.

W tym roku mamy możliwość obserwacji Merkurego w dość dużej odległości od Słońca, ale jednocześnie z oddalaniem się od niego, spadnie jasność planety. 15 i 16 kwietnia do tej pary – Wenus Merkury – dołączy młody bardzo Księżyc, co jeszcze bardziej podniesie walory obserwacji.

9 kwietnia nastąpi maksymalna elongacja Merkurego, czyli jego oddalenie od Słońca. 19 stopni odległości od gwiazdy spowoduje, że zajdzie on dopiero po dwóch godzinach od zachodu Słońca. A 45 minut po zachodzie będzie na wysokości 10 stopni. Na takim poziomie nad horyzontem trudno jest uzyskać szczegóły planety. Bardzo gruba warstwa atmosfery stale się zmieniającej skutecznie ogranicza rozdzielczość nawet największych konstrukcji. Ale obserwacje faz są do przeprowadzenia amatorskim sprzętem. Posiadacze teleskopów o średnicach 10 cm i powiększeniu 100 razy dostrzegą tarczę planety.

Aby zrealizować te obserwacje trzeba wyjechać za miasto lub wydostać się na dach wystarczająco wysokiego budynku, tak by horyzont był widoczny.

Do kolekcji obserwacyjnej możną dołączyć Saturna, który stale podnosi się nad naszymi głowami prezentując swoje wspaniale walory – pierścienie.

Wiosennym wieczorem trudno jest się nudzić. Spacer pod gwiazdami przerodzi się zawsze w niesamowitą przygodę astronomiczną. Łącząc tym samym przyjemne z pożytecznym