Przesilenie letnie - początek lata
Dodane przez jacek dnia 20/06/2010 23:17:04


Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna O godzinie 11:28 w dniu 21 czerwca nasze Słońce wejdzie w znak Raka, a na ekliptyce jego długość wyniesie 90 stopni. I tak oto zacznie się astronomiczne lato. Ale na tym nie koniec astronomicznych ciekawostek tego dnia. Będzie on najdłuższym dniem roku i potrwa 17 godzin 20 minut na najdalej na północ wysunie tyk krańcu Polski – Jastrzębia Góra, za to na południu – szczyt Opołonek – już tylko 16 godzin i 12 minut.

W tym dniu na tzw. Zwrotniku Raka Słońce stanie dokładnie w zenicie. Biegun północny przeżywa swój całodobowy dzień. Ziemia w tym samym czasie znajduje się coraz dalej od Słońca i w najdalszym punkcie swojej orbity znajdzie siew następnym miesiącu – 6 lipca o 12:00. Taki układ powoduje że nasze lato nie należy do najcieplejszych. Dokładniej ujmując taki jest czynnik astronomiczny. Nakładają się na niego jednak i inne klimatyczne czynniki. I cały proces robi się bardziej złożony. Najdalszy i najbliższe miejsce na orbicie ziemskiej dzieli jednak 5 milionów kilometrów co nie pozostaje bez znaczenia. Pomimo tego nasza orbita należy do kołowych. Niektóre planety jak Pluton mają bardzo ekscentryczne orbity.
Treść rozszerzona
Ta najkrótsza nazywana w naszej słowiańskiej kulturze nocą słowiańską, nocą Kupały i świętego Jana była świętowana szczególnie. Od tego dnia możną się było bezpiecznie kąpać w wodzie – jeziora i rzeki. Tej nocy obchodzono święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. To swego rodzaju zamiennik dla Walentynek. Po co więc przywozić święta zza oceanu.

Tego czerwca w naszym mieście Centrum Kultury organizuje obchody 25 czerwca. Jest nieco później niż pokazuje kalendarz, ale zawsze to coś. W ramach tych „obrzędów” Sekcja Astronomiczna zorganizuje pokazy nieba z użyciem swojego 10” teleskopu zwierciadlanego oraz prezentacje multimedialne. Będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z dziedziny astronomii i nie tylko. Całość potrwa do 23:00 a może i dłużej.

Linki: