Polowanie na komety ... cd.
Dodane przez jacek dnia 18/07/2010 20:00:01


Lipiec to dobry miesiąc na podjęcie próby obserwacji komety. Tym razem zachęcamy do spotkania z 10P/Tempel 2. Kometa obecnie ma jasność przeszło 8 magnitudo, czyli widoczna jest jedynie przez teleskopy i duże lornetki. Obiekt znajduję się w odległości 0,7AU (jednostki astronomicznej). Na końcu znajdziecie mapkę widoczności komety. W obserwacjach pomoże nam Jowisz, gdyż kometa znajduje się nieco pod nim.

Odległość do komety może jednak nas nieco zmylić, gdyż nie jest ona blisko Słońca. Obecnie nasz Tempel znajduje się dalej od Słońca niż nasza Ziemia, co nie ułatwia obserwacji. Niedługo jednak kometa zacznie się od nas jeszcze bardziej oddalać więc pośpiech w obserwacjach jest wskazany.
Treść rozszerzona
Wymagane jest jednak poranne wstawanie – czy wręcz nocne. Ale biorąc pod uwagę przepiękny widok porannego nieba wato spróbować. W obserwacjach nie powinien nam przeszkadzać zbliżający się do pierwszej kwadry Księżyc, ale to wkrótce się zmieni, bo po pełni będzie towarzyszył nam on przez druga cześć nocy. Trzeba się w wiec spieszyć.

Jest to kometa okresowa. Czyli regularnie wracająca w okolice Słońca. Należy do tak zwanej grupy Jowisza, czyli takich które podlegają wpływom jego grawitacji i dzięki temu olbrzymowi ich orbita została tak zmieniona, że teraz znajdują się wewnątrz jego orbity w rezonansie z nim.

Komety to obiekty rozciągłe i do ich obserwacji trzeba wiele cierpliwości i wytrwałości, ale nagroda jest wspaniała. Niezapomniane wrażenie pozostanie na zawsze, a może nawet wyrośnie z nas łowca komet?

Linki: