PSR J2007+2722
Dodane przez jacek dnia 18/08/2010 12:26:24


Szukaliśmy już obcych cywilizacji. Do tego celu wykorzystywano oddawane przez ochotników moce obliczeniowe swoich komputerów. PC-ety niektórych pracowały całe doby na okrągło i ... nic.

Tym razem podobną idee wykorzystano do poszukiwania pulsarów. I z pozytywnym skutkiem dla Chrisa i Helen Colvinów z Ames w Iowa (Stany Zjednoczone) oraz Daniela Gebhardta z Uniwersytetu w Mainz (Niemcy).

Einstein@Home to projekt, w którym może wziąć udział każdy użytkownik komputera.
Einstein@Home

Treść rozszerzona
Nieco podobnie jak w projekcie SETI uczestnicy otrzymują pakiety danych, które muszą być poddane analizie na ich komputerach. Do celów projektu wykorzystywane jest oprogramowanie BOINC. Oprogramowanie to jest wykorzystywane przez wiele projektów. Specjalny manager dba o jego aktualizacje. Program działa jedynie wtedy, gdy nie korzystamy z mocy obliczeniowej do swoich celów, lub za zgodą właściciela.

W projekcie wykorzystuje się dane z teleskopu Arecibo, a obecnie również LIGO. Ten ostatni służy do badania fal grawitacyjnych. Przy jego pomocy możliwe jest obserwowanie zderzeń gwiazd neutronowych, wybuchów supernowych czy zderzeń czarnych dziur.

Ogromna ilość danych cyfrowych wymaga ogromnych mocy obliczeniowych do jej analizy. Pomysł wykorzystania dostępnych komputerów przez sieć Internet nie jest nowy, ale zyskuje sobie coraz większą popularność a przy okazji możemy zostać odkrywcami kosmicznych zjawisk.

Linki: