4 stycznia - częściowe zaćmienie Słońca
Dodane przez jacek dnia 02/01/2011 22:06:34


Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna, zaćnmienie, słońca, 2011, rano, eclipse, sun, żagań Rok 2011 zaczynamy wspaniałym widowiskiem w postaci zaćmienia Słońca. To niezwykłe doświadczenie ma obecnie większe znaczenie estetyczne niż naukowe. Wszystko za sprawą technologii, która naukowcom umożliwia obserwację zaćmienia non stop. Takie czasy.

My się jednak tym nie zrażamy, bo dla obserwatorów będzie to widowisko niespotykane i ogromnych walorach emocjonalnych. W tym roku zaćmienie spowoduje zasłonięcie przeszło 80% tarczy gwiazdy, co da niesłychany efekt wizualny.

Sekcja astronomiczna organizuje w tym celu obserwacje Słońca w dniu 4 stycznia z Wieży Widokowej w Żaganiu. Ponadto będzie można śledzić zjawisko w Internecie. Obserwatorium Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowuje transmisję ze swojego obserwatorium w górach na Suchorze. To jest niezwykłe i zaczarowane wręcz miejsce. Każdy kto tam był tak stwierdzi. Jeśli nie dopisze nam nasza kapryśna pogoda, to może będziemy mieli okazję dokonać obserwacji przez sieć.
Treść rozszerzona
Samo zjawisko zaćmienia Słońca nie jest niczym zaczarowanym. Ale jest to niezwykłe zjawisko z punktu widzenia mechaniki nieba. W skrócie Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a naszą gwiazdą Słońcem. W zasadzie jest tak przy każdym nowiu naszego satelity, ale co jakiś czas znajduje się on na tyle dokładnie na linii Ziemia Słońce, że przechodzi na tle tarczy gwiazdy. I tu zaczyna się cała niezwykłość zjawiska. Księżyc jest dokładnie w takiej odległości od Ziemi, że przy jego wielkości ma taki sam rozmiar kątowy co Słońce, będące 150 000 000km od naszej planety. To wynik stopniowego oddalania się Księżyca od Ziemi od momentu jego powstania. Akurat w naszych czasach jest w takim miejscu a nie innym, ale wiele tysięcy, a nawet milionów lat temu było inaczej. Księżyc był bliżej nas i zaciemnia przebiegały nieco inaczej. Teraz stopniowo się oddalając za kilka milionów lat nie będzie można już obserwować całkowitego zaćmienia naszej gwiazdy. Księżyc będzie miał mniejsze rozmiary kątowe i nie przesłoni Słońca całkowicie.

Wśród menażerii zaćmień są i zaćmienia częściowe – taki przebieg będzie miało obecne zaćmienie – i zaćmienia hybrydowe. Obecne jest wyjątkowo duże jak na nasze szerokości geograficzne. Rzadko mamy okazję oglądać Az tak znaczne przesłonięcie tarczy gwiazdy – Słońca.

Zapraszamy więc do wcześniejszego wstania gdyż zaćmienie zaczyna się już o wschodzie Słońca. Za to o 8:50 nastąpi przesłonięcie aż 86% tarczy naszej gwiazdy. Wszystko co trzeba zrobić to w tym czasie wyjść na dwór i spojrzeć na wschód. Jeśli dojrzymy Słońce to zobaczymy również samo zjawisko astronomiczne. Zapraszamy wszystkich do obserwacji.

Uwaga!!

W czasie obserwacji należy uważać na silne światło Słońca, które może doprowadzić nawet do uszkodzenia wzroku obserwatora. Należy w czasie obserwacji użyć filtrów ochronnych, np.: szkła spawalniczego, filtru Mylar, specjalnych okularów do obserwacji słońca (Okulary do obserwacji Słońca). Obserwacje bez ochrony wzroku SA niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Szczególnie niebezpiecznym jest patrzenie na Słońce przez lornetkę czy teleskop. Grozi to zawsze utratą wzroku. Kategorycznie nie wolno tego robić bez specjalnego zabezpieczenia optyki teleskopu. Filtry do tego celu należy kupować w specjalistycznych sklepach ze sprzętem astronomicznym. Nie wolno stosować prowizorycznych rozwiązań.

Przeczytaj więcej: