Neptun w opozycji do Słońca
Dodane przez jacek dnia 23/08/2012 11:16:40
W naszym Kalendarzu na jutrzejszy dzień znajdziecie informację, że Neptun znajdzie się na jednej linii z Ziemią i Słońcem. To jedne z najdogodniejszych warunków do obserwacji tej planety. Choć jest niezwykle daleko od nas to nawet przez niewielki teleskop możemy dostrzec jej tarczę a nawet barwę atmosfery.
Treść rozszerzona
W najbliższy piątek, o godzinie 14.32 naszego czasu Neptun znajdzie się w opozycji do Słońca - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Opozycją astronomowie nazywają takie ustawienie planety zewnętrznej, w którym świeci ona dokładnie po przeciwnej stronie nieba niż Słońce. Oznacza to, że długości ekliptyczne planety i Słońca różnią się o 180 stopni - wyjaśnił dr Olech.

Dodał, że taka konfiguracja zawsze stwarza bardzo dobre warunki do obserwacji ciała będącego w opozycji. Znajduje się ono bowiem najwyżej nad horyzontem w okolicach północy, przez co jego obserwacje są najłatwiejsze. Dodatkowo jego odległość od Ziemi jest najmniejsza, a przez to blask największy.

24 sierpnia, o godzinie 14.32 naszego czasu w opozycji do Słońca znajdzie się najdalsza, pełnoprawna planeta Układu Słonecznego - Neptun.

"Neptun świeci teraz na granicy konstelacji Wodnika i Koziorożca. Planeta ma jasność 7.8 wielkości gwiazdowej, więc do jej obserwacji musimy użyć lornetki lub teleskopu. Około północy planetę znajdziemy 25 stopni nad południowym horyzontem” - powiedział naukowiec. (PAP)

PAP Naukawpolsce.pl
aol/ agt/

Przeczytaj więcej: