Niebo za oknem w grudniu 2012
Dodane przez jacek dnia 03/12/2012 10:29:34
slowaKluczowe Jowisz 3 grudnia wieczorem na wschodzieNa naszym grudniowym niebie królować będzie Jowisz, który 3 grudnia znajduje się w opozycji a tym samym będzie to najlepszy okres w roku do jego obserwacji. W jego atmosferze nawet za pomocą niewielkiego teleskopu można dostrzec wspaniałe kolorowe pasy i Wielką Czerwoną plamę. Atrakcji dodają kolejne tranzyty księżyców i widok ich cieni na powierzchni atmosfery olbrzyma. Planetę można obserwować nawet przy niedużych zamgleniach, co poprawia jej widoczność w teleskopach amatorskich.
Treść rozszerzona
planety,grudzień,2012 Planety na porannym niebieW najdłuższe i najciemniejsze noce tego roku ujrzymy na niebie spotkania Księżyca z jasnymi planetami, które warto uwiecznić na zdjęciach. Jak, gdzie i kiedy obserwować?

Wkraczamy w okres najdłuższych nocy w całym roku. Nie możemy więc ich zmarnować, na przykład wybierając się na nocne obserwacje w teren, o ile oczywiście pozwoli nam na to pogoda.

Najwięcej najciemniejszych, bezksiężycowych nocy będziemy mieli w połowie grudnia. To właśnie wtedy blask Księżyca nie będzie nam przeszkadzać w podziwianiu nawet najbledszych gwiazd i mgławic.

Najbardziej fotogeniczne będą tradycyjnie już spotkania Księżyca z jasnymi planetami. Najbliższe 10 grudnia, gdy nasz naturalny satelita zbliży się do planety Saturn.

W kolejnych dniach zobaczymy spotkanie Księżyca z Wenus, Merkurym, Marsem i Jowiszem. Poniżej szczegółowe informacje, jak, gdzie i kiedy obserwować.

Słońce

Słońce wstąpi 21 grudnia o godzinie 12:11 w znak Koziorożca rozpoczynając astronomiczną zimę. Długość ekliptyczna Słońca wyniesie 270 stopni.

Księżyc,grudzień,położenie Animacja zmian położenia Księżyca w pierwszych dniach grudniaKsiężyc

Ostatnia kwadra (oświetlona lewa połowa tarczy) 6 grudnia o godzinie 16:31.
Nów (tarcza niewidoczna) 13 grudnia o godzinie 9:42.
Pierwsza kwadra (oświetlona prawa połowa tarczy) 20 grudnia o godzinie 6:19.
Pełnia (tarcza całkowicie oświetlona) 28 grudnia o godzinie 11:21.

Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi 13 grudnia o godzinie 0:15 (357073 km), zaś najdalej od nas 25 grudnia o 22:21 (406099 km).

Merkury

Merkurego można obserwować krótko przed wschodem Słońca nisko nad południowo-wschodnim horyzontem (gwiazdozbiór Wagi) do połowy grudnia. Najwyżej nad horyzontem znajdzie się w pierwszych dniach miesiąca. 12 grudnia poniżej Merkurego znajdzie się Księżyc zbliżający się do nowiu.

Wenus

Wenus kolejny miesiąc będzie widoczna tuż przed wschodem Słońca średnio wysoko na południowo-wschodnim niebie (gwiazdozbiór Wagi). 11 grudnia na prawo od Wenus znajdzie się Księżyc zbliżający się do nowiu.

Mars

Czerwona Planeta jaśnieje coraz niżej nad południowo-zachodnim horyzontem (gwiazdozbiór Strzelca). Mimo to jest szansa, że uda się nam ją zobaczyć 45 minut po zachodzie Słońca. 15 grudnia nad Marsem znajdzie się Księżyc w postaci niewielkiego rogalika.

slowaKluczowe Jowisz przed wschodem Słońca razem z Księżycem na zachodnim niebieJowisz

Jowisz będzie widoczny przez całą noc w związku ze swoją opozycją w dniu 3 grudnia. Jeśli planujemy obserwacje w godzinach wieczornych, to planetę możemy odnaleźć średnio wysoko na niebie wschodnim (gwiazdozbiór Byka). 25 grudnia tuż obok Jowisza znajdzie się Księżyc zbliżający się do pełni. Zachęcamy do fotografowania tego spotkania.

Saturn

Planeta z pierścieniami będzie coraz lepiej widoczna na porannym niebie południowo-wschodnim (gwiazdozbiór Panny i Wagi). 10 grudnia w dół i na prawo od Saturna znajdzie się Księżyc w postaci wąskiego rogalika.

Pamiętajmy, że planety bardzo łatwo odróżnić od gwiazd, gdyż są nie tylko od nich jaśniejsze, ale i nie migocą.

Meteory

Nad ranem 14 grudnia nastąpi szczyt aktywności Geminidów (gwiazdozbiór Bliźniąt). Strumień jak zwykle jest obfity, więc możemy oczekiwać średnio 120 meteorów "spadających gwiazd" w ciągu godziny.

22 grudnia nad ranem czeka nas maksimum Ursydów (gwiazdozbiór Małej Niedźwiedzicy). W ciągu godziny możemy zobaczyć około 30 meteorów. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, aktywność roju może być podwyższona.

Źródło: Twojapogoda.plPrzeczytaj więcej: