Łazik Curiosity odkrył ślady życia na Marsie
Dodane przez jacek dnia 01/04/2013 12:39:06
slowaKluczowe Odkryty na zdjęciach obiekt - opis w tekścieOd kilku tygodni NASA donosiła o spektakularnych odkryciach jakie wynikają z badań próbek gruntu marsjańskiego jakie przeprowadziło laboratorium pokładowe najsłynniejszego łazika marsjańskiego. Przez cały ten czas naukowcy zachowywali wielki dystans do otrzymywanych wyników. Przede wszystkim dlatego, że brali pod uwagę skażenia narzędzi łazika przez substancje organiczne gdy jeszcze była na Ziemi.

Po 1 kwietnia należy stwierdzić, że na takie fakty jeszcze przyjdzie nam poczekać, jeśli w ogóle się doczekamy muszelek z Marsa ...
Treść rozszerzona
slowaKluczowe Znaleziony obiekt na zdjęciach z Curiosity w znacznym powiększeniu - opis w tekściePrócz badań gruntu i skał, łazik wykonuje liczne zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, które w ogromnych ilościach dostarczane są drogą radiową na Ziemię. I nikt się nie spodziewał, że to właśnie w tych materiałach mogą się znaleźć największe odkrycia.

Zdjęć jest tak duża ilość, że aby je dokładnie przeanalizować podobnie jak w przypadku Księżyca i Merkurego uruchomiono specjalny projekt z cyklu ZooNiverse pod nazwą Explore Red Planet. To właśnie w nim między innymi poszukuje się rozwikłania zagadki pyłowych gejzerów widniejących na zdjęciach. To jednak nadal nic w porównaniu do tego co udało się w ramach tego projektu odkryć.

W dniu wczorajszym w nocy i dzisiaj nad ranem gruchnęła wieść w NASA, że oto internauci znaleźli na zdjęciach ostateczne dowody na istnienie wody na marsie w płynnej formie, a nawet mórz i jezior. Dowodem tym mają być zaobserwowane muszle mięczaków znalezione wśród drobnych otoczaków i warstw osadowych. Na zdjęciu znajduje się tak przykładowa muszla odnaleziona na zdjęciu. Tym samym bezspornym okazuje się, że na planecie w dawnych czasach jej historii istniało życie, być może nawet inteligentne. Naukowcy zastanawiają się czy przed miliardami lat nie doszło do rozprzestrzenienia się życia z Marsa na Ziemię, co w dobie ostatniego odkrycia, że Ziemia znajduję się bliżej granicy ekosfery niż przypuszczaliśmy dotychczas może być bardzo prawdopodobne. Należy oczekiwać, że najbliższych godzinach odbędzie się oficjalna konferencja prasowa NASA, gdzie dowiemy się znacznie więcej.

Konferencję będziemy mogli oglądać na stronie NASA oraz w naszych programach informacyjnych, co już zapowiedziało TVN24 i TVP-1.Przeczytaj więcej: