Pi razy drzwi czyli paradoks bliźniąt
Dodane przez jacek dnia 16/03/2014 19:50:15
Streszczenie zajęć Sekcji Astronomicznej z dnia 15 marca 2014r.

14 marca urodziny Alberta Einsteina 14 marca urodziny Alberta EinsteinaTym razem mieliśmy problem z czasem, choć jak pokazał Albert Einstein czas jest względny i każdy użytkownik ma swój w zależności jak się porusza. My poruszaliśmy się dość wolno. Ale jak pokazy zajęcia nie wszyscy ruszają się tak ślamazarnie. Tym bardziej, że w to wszystko wmieszała się niejaka π.
Treść rozszerzona
pi skąd pochodzi liczba Pi?14 marca mieliśmy dwa święta. Jedno święto dotyczyło znanej od starożytności liczby π (czytaj pi). Jak pokazuje ankieta wartość 3.14 jest powszechnie znana, ale skąd, co i dla czego … z tym już nieco gorzej. Dlatego postanowiliśmy zmienić ten stan rzeczy, bo Pi odgrywa ogromne znaczenie w życiu codziennym, a w astronomii szczególnie.

Były więc pokazy skąd się Pi bierze. Czyli jak się ma obwód do średnicy. A ma się tak jak na obrazku.

Po wyjaśnieniu tych wszystkich zawiłości mogliśmy przystąpić do zabawy z liczbami. Pomogła nam w tym strona internetowa Wrocławskiego Serwisu Matematycznego. Poszukiwaliśmy w milionach cyfr tej liczby swoich dat urodzin. Rozwiązywaliśmy rebusy czy raczej Pibusy. Łamanie głowy to przecież nasza specjalność. Dziewczęta wykazały się nie lada spostrzegawczością. A czy tobie się udało?

O święcie liczby Pi przeczytasz więcej w naszych linkach na dole.

A co do tego ma Albert? Dokładnie tyle samo. Bo 14 marca obchodzimy jego rocznice urodzin. A właśnie dzięki niemu mogliśmy dowiedzieć się w jaki sposób miony docierają do powierzchni Ziemi mimo, że istnieją tylko milionowe części sekundy. I choć poruszają się z zawrotnymi prędkościami światła powinny przebyć tylko kilkaset metrów. A przebywają w tym czasie 10 kilometrów, czyli wysokość na jakiej powstają dzięki promieniowaniu Słońca i komicznym energiom. O mionach za to mogliśmy się dowiedzieć dzięki serwisowi Nauka to Lubię. Zachęcamy wszystkich do zaglądania do niego, bo w niezwykle przystępny sposób można tam poznać wszelkie zawiłości i tajemnice naukowe. O wszystkim opowiada Tomasz Rożek. Jego pasja do nauki udzieli się wszystkim widzom. I mamy nadzieję, że już Wam tak zostanie.

Celestron Jeden z trzech naszych Celestronów - nagród konkursowychNajbliższe dni niepogody wykorzystujemy na łapanie mikrometeorytów. Po wiedze na ten temat musisz podejść do strony z poprzednich zajęć.

Doczekały się też kolimacji nasze dwa małe Celestrony. Trzeci jeszcze nie jest nawet rozpakowany. Ale od przybytku głowa nie boli. Kolimacja powinna pomóc w poprawie jakości obrazu. Nie jest to proste w tak trywialnych konstrukcjach. Trudno od nich wymagać niezwykłej precyzji. Sprawdzenia korekty ustawień luter doczekamy się już po poprawie pogody.

Za tydzień Piknik Rodzinny. Zajęcia zostają przeniesione na wcześniejszą godzinę i w inne miejsce. Zaczynamy o 11:00 (do 15:00) a miejsce spotkania to Plac gen. Maczka. Przygotowaliśmy pokazy Słońca i doświadczenia fizyczne.Przeczytaj więcej: