Choinka a astronomia
Dodane przez jacek dnia 14/12/2015 00:03:39
choinka,Młody Technik,AVT LAurka choinka w czasie pracy po montażuCo może mieć wspólnego choinka z astronomią? I do tego z miłośnikami astronomii w sekcji astronomicznej w Żaganiu?

Sama choinka ma wiele wspólnego z astronomią, bo jest to jeden z pięknych obiektów DS na nocnym niebie. Co prawda w Jednorożcu, więc u nas widywana jedynie zimą ale to z nią często jest utożsamiany związek z Uranią.

Treść rozszerzona
Jest jednak jeszcze jedno wcielenie astronomicznej choinki. Pół żartem pół serio, ale kto wie czy nie bardziej związana niż na pierwszy rzut oka nam się wydaje. A wszystko zaczęło się od niepogody, a dokładnie braku dobrej pogody do obserwacji Urana w czasie ostatnich zajęć naszej grupy. Liczyliśmy jeszcze na jakieś przebłyski w zachmurzeniu, ale wieczór pozostawił nas bez złudzeń.

Jak astronom może przygotować się do świąt? Każdemu na myśl przychodzi oczywiście choinka. I to taka ze światełkami i prezentami. W czasie tego sobotniego spotkania astromiłosników każdy mógł skonstruować swoją niezwykłą choinkę. Jest ona niezwykle nowoczesna i ma w sobie cała kwintesencję naszej technologicznej cywilizacji – tranzystor.

choinka,Młody Technik,AVT Strona montażu elektronicznego zestawu ChoinkaTen cud techniki umożliwił nam loty w kosmos nawet do innych planet i jeszcze dalej. Elektroniczna cywilizacja jaka powstała dzięki niemu zmieniła całe oblicze nauki. Dzisiaj już mało kto korzysta z jednego tranzystora. Przyzwyczajeni jesteśmy do jednoczesnego korzystania z całych tysięcy tranzystorów a nawet bilionów w jednym układzie elektronicznym. Dzięki rozwojowi tej technologii mam cyfrowe kamery, komputery, automatykę teleskopów astronomicznych oraz wiele mniejszych i większych gadżetów które ułatwiają lub wręcz umożliwiają prace współczesnego astronoma i każdego naukowca.

Jeszcze w szkołach uczą jak działa tranzystor. Ale mało kto potrafi za jego udziałem skonstruować i wykonać choćby najprostsze urządzenie. Święta to dobry okres aby się wykazać pomysłowością. W zeszłym roku skonstruowaliśmy detektor do naprawy lampek choinkowych. A tym razem całą choinkę. Każdy uczestnik zajęć dostał do montażu przygotowany przez wydawnictwo Młody Technik zestaw części elektronicznych i samodzielnie zmontował choinkę na swoją szafkę nocną. Zestaw kosztuje jedyne 6 zł. I do jego zmontowania w zasadzie nie jest potrzebna nawet lutownica. My jednak polutowaliśmy połączenia dla pewności działania naszej ozdoby przez całe święta. Zużywa niewiele prądu i prezentuje się bardzo okazale jak na choinkę przystało.

O czym warto z tych pamiętać? Postęp dokonuje się powoli. Nasza planeta jest nie tylko naszym domem ale i statkiem kosmicznym w którym podróżujemy przez bezmiar kosmosu i badamy go za sprawą wymyślonych przez nas samych różnych urządzeń i narzędzi. Gdybyśmy kiedykolwiek chcieli wyruszyć z Ziemi do gwiazd nasz statek kosmiczny musiałby mieć właściwości naszej planety. Pisał już o tym i Stanisław Lem ale i nasz wspaniały nauczyciel prof. Janusz Gil np. w „Cytując Danikena”. Stąd tylko jeden wniosek. Winniśmy należycie dbać o nasz statek kosmiczny, bo stąd nie ma gdzie uciec. To jest nasz dom po sam grób.

Tranzystor to zawór. Zawór sterowany napięciem. W czasach lamp elektronowych potrzebne było dużo prądu by mogło działać radio czy telewizor. Tranzystory zmieniły cały nasz świat. Miniaturowe zawory pozwalały konstruować zaawansowane układy elektroniczne, które szybko przeniosły nas ze świata kalkulatorów do świata komputerów. Zamknięta w małej czarnej obudowie dokonują cudów z nasza choinką. Diody migają rytmicznie w takt otwierania i zamykania się bramy tranzystora. Dzisiaj może to już nie jest cud techniki. Ale nadal potrafi spełniać swoje zadania.

Przeczytaj więcej: