ExoMars opóźniony do 2020 roku
Dodane przez jacek dnia 04/05/2016 18:28:45
ExoMars Wizja łazika ExoMars na powierzchni Czerwonej Planety / Credits - ESADrugiego maja ESA oficjalnie poinformowała o opóźnieniu startu misji łazika ExoMars o dwa lata, do 2020 roku.

Czternastego marca tego roku rakieta Proton wykonała udany start misji ExoMars 2016. Pojazd międzyplanetarny, składający się z marsjańskiego orbitera Trace Gas Orbiter (TGO) oraz lądownika Schiaparelli, zmierza obecnie ku Czerwonej Planecie. Planowane wejście na orbitę Marsa datuje się na 19 października.
Treść rozszerzona
ExoMars to wspólnie realizowany europejsko-rosyjski projekt. Pierwszym jego etapem była misja TGO oraz lądownik Schiaparelli. Kolejna misja projektu ExoMars planowana była na 2018 roku. Wówczas na powierzchni Czerwonej Planety miał wylądować europejski łazik i rosyjska naziemna platforma badawcza. Niestety, od miesięcy pojawiały się informacje, że łazik ExoMars nie będzie gotowy do lotu w pierwotnym terminie. Od dawna harmonogram prac przy ExoMars 2018 był bardzo napięty i praktycznie nie posiadał rezerwy czasowej.

Drugiego maja ESA oficjalnie poinformowała, że start ExoMars nastąpi dwa lata później, w 2020 roku. Do tego czasu uda się zbudować komponenty sondy oraz łazika, wykonać integrację sprzętu oraz serię testów, które potwierdzą gotowość do lotu i operacji na Marsie.

Opóźnienia misji marsjańskich nie należą do rzadkości. Łazik Mars Science Laboratory (MSL), pierwotnie miał osiąść na powierzchni Czerwonej Planety w 2010 (po starcie w październiku 2009 roku). Ze względów technicznych i finansowych MSL wystartował dopiero w listopadzie 2011 roku i wylądował we wnętrzu krateru Gale w połowie 2012 roku. Łazik działa do dziś i dostarcza wysokiej jakości danych naukowe. W przypadku łazika ExoMars również oczekuje się, iż wyśle na Ziemię szereg wysokiej jakości danych.
(ESA)

Źródło: Kosmonauta.net