Nowe analizy supernowych 1a
Dodane przez jacek dnia 14/03/2017 15:35:33
slowaKluczowe Supernowa typu 1a czyli gwiazdy jak naleśniki stały się świecami standardowymi we współczesnej astronomii18 lat temu odkryto, że ekspansja Wszechświata przyśpiesza. Ma być za to odpowiedzialna magiczna ciemna energia. Pięć lat temu przyznano za to dokonanie Nagrodę Nobla. Ale obecnie pojawiają się wątpliwości.
Treść rozszerzona
Naukowcy dokonali wyrafinowanej analizy danych 740 supernowych typu 1a. To zdecydowanie większa baza (kilkanaście razy) niż ta użyta 18 lat temu. I okazało się, że przyśpieszenia Wszechświata w zasadzie nie widać.

Professor Subir Sarkar z Oxford University zwraca uwagę, że nie mamy innych danych popierających istnienie ciemnej energii. Być może użyto za bardzo uproszczonego modelu kosmologicznego (jeden z nich był stworzony w latach 1930.

Konieczne są dalsze badania jeszcze bardziej precyzyjne i na większej ilości danych. Obserwacje za pomocą EELT mogą się znacznie przyczynić do wyjaśnienia tego problemu. Przez zespołem zaś stoi wiele pracy, by przekonać świat fizyki. Ważne jest jednak to, że już wykazano iż filar standardowego modelu kosmologicznego jest dość chwiejny.Przeczytaj więcej: