Cassini pomiędzy Saturnem a pierścieniami
Dodane przez jacek dnia 28/04/2017 17:28:13
Cassini,Saturn Obrazy z pierwszego przelotu sondy Cassini blisko Saturna / Credits - NASASonda Cassini wykonała pierwszy bliski przelot pomiędzy Saturnem a pierścieniami tej planety. To początek "Wielkiego Finału" tej misji.

Na początku kwietnia 2017 NASA ogłosiła oficjalny plan zakończenia misji Cassini. Ta sonda krąży wokół Saturna od 2004 roku i z uwagi na kończące się paliwo oraz księżyce Tytan i Enceladus zadecydowano o zniszczeniu pojazdu w atmosferze tej planety. Spłonięcie sondy Cassini nastąpi 15 września 2017.
Treść rozszerzona
cassini grandfinale orbits Wielki Finał - wizualizacja trajektorii sondy Cassini w ostatniej fazie misji (NASA/JPL-Caltech)Wielki Finał misji Cassini

Ostatni etap misji Cassini został nazwany "Wielkim Finałem". Bliski koniec misji oznacza, że pojazd podejmie bardziej ryzykowne przeloty w pobliżu samej planety - łącznie zaplanowano 22 przejścia przez wcześniej niebadaną przerwę znajdującą się pomiędzy Saturnem, a jego pierścieniami, a więc znacznie bliżej niż to miało miejsce do tej pory. Pierwszy przelot przez ten rejon nastąpił 26 kwietnia. Cztery dni wcześniej sonda została wprowadzona na trajektorię przejścia, przelatując w pobliżu Tytana, którego pole grawitacyjne pozwoliło na zmianę orbity Cassiniego.
Pierwszy przelot

Pierwsze "surowe" obrazy z przelotu z 26 kwietnia zostały odebrane w godzinach porannych 27 kwietnia. Na obrazach można zobaczyć dużą część Saturna - od obszaru biegunowego. Poniższe nagranie prezentuje animację ze 116 "surowych" zdjęć wykonanych przez sondę Cassini.


Pierwsze zbliżenie sondy Cassini do Saturna / Credits - NASA, Astro0umsf


Następny przelot pomiędzy Saturnem a pierścieniami zaplanowano na 2 maja.

Przejścia w pobliżu Saturna nie są pozbawione ryzyka - w pobliżu tej planety wciąż może być pewna ilość pyłu. Dlatego główna antena sondy będzie chroniła resztę pojazdu. Jeśli dojdzie do uderzenia z drobinami pyłu, wówczas NASA ma kilka przygotowanych planów awaryjnych. Warto jednak dodać, że modele dystrybucji pyłu sugerują, że blisko Saturna - tam gdzie będzie przelatywać Cassini - pyłu powinno być stosunkowo niewiele. Dane z pierwszego przelotu sugerują jednak, że sonda nie została uszkodzona podczas tego zbliżenia.

Pod koniec "Wielkiego Finału" Cassini wejdzie w atmosferę Saturna. To wejście pozwoli na utrzymanie przestrzeni dookoła Saturna w "czystości", bez obecności sond kosmicznych, nad którymi nie ma kontroli. Ma to związek przede wszystkim z Tytanem i Enceladusem. Na obu księżycach występują procesy chemiczne, które mogły stworzyć warunki do powstania i utrzymania życia.

Misja Cassini jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym Link.

(NASA, PFA)


Źródło: Kosmonauta.net