Spotkanie z Królem planet
Dodane przez jacek dnia 28/04/2017 21:52:36
Jowisz,Jupiter,astrofotografia Efekty polowania RGB na Jowisza 9 kwietnia 2017r.Wiosnę tego roku na niebie uświetnił Jowisz, największy gazowy olbrzym w naszym układzie słonecznym. To prawdziwy gigant w świecie naszych planet. Gdyby był tylko nieco większy zaświeciłby jako druga gwiazda obok naszego Słońca. W jego wnętrzu naukowcy przewidują fascynujące zjawiska. A my amatorzy astronomii zachwycamy się jego obliczem. Dzięki temu, że 7 kwietnia znajdował się w tzw. opozycji mieliśmy najlepsze warunki do obserwacji fantastycznych zjawisk w świecie chmur Jowisza. W czasie opozycji planeta znajduje się prawie najbliżej Ziemi. Do tego wschodzi ona zaraz po zachodzie Słońca i jest na niebie przez całą noc cały czas gotowa zaspokajać nasza ciekawość.
Treść rozszerzona
Jak się jednak okazuje polowanie nigdy nie jest łatwe. Przedwiośnie i wiosna to bardzo kapryśny okres pogody na naszych szerokościach. Na przekór nam chmury nie chciały ustąpić przez wiele dni. Dlatego wykorzystywaliśmy każdą nadążającą się okazję by badać naszego olbrzyma. Do obserwacji planety wykorzystywaliśmy cały nasz sprzęt. Począwszy od całkowicie manualnego teleskopu Newtona po w pełni skomputeryzowany teleskop SCT. Przy okazji wykonaliśmy tez pewne eksperymentalne obserwacje satelitów i samolotów na wysokich pułapach. Taki sprzęt daje nam zupełnie nowe spojrzenie na te obiekty na niebie.

obserwacje,samoloty,teleskop Obserwacje astronomiczne to wspaniała okazja do zapolowania na wysokolatające samoloty pasażerskie .... nim zajedzie SłońceDzięki posiadanej kamerze DMK21 oraz kompletowi filtrów LRGB mogliśmy sfotografować Jowisza a następnie wykonać analizę zebranego materiału zdjęciowego. Choć nasz cel jest bardzo jasnym obiektem niebieskim jego fotografowanie nie należy do łatwych. Wszystko dla tego, że bardzo szybko wiruje wokół własnej osi. Na zdjęciach można zaobserwować, że już kilka minut odstępu między kadrami zawiera przesunięte w wyniku rotacji pasy chmur i ogromne cyklony w atmosferze tej planety. Aby sprostać zadaniu w czasie tegorocznej zimy skonstruowaliśmy specjalny zrobotyzowany napęd do filtrów. Dzięki niemy możemy zmieniać w teleskopie filtry bez dotykania ich rękoma a jedynie za pomocą programu komputerowego. Pełny czas fotografowania Jowisza w świetle czerwonym, zielonym i niebieskim zabiera nam teraz 10 razy mniej czasu. Unikamy tez niepotrzebnych wibracji układu optycznego.

W czasie ostatnich zajęć sekcji astronomicznej uczestnicy wykonywali obróbkę materiału zdjęciowego. Po złożeniu kadrów czerwonego, zielonego i niebieskiego powstał kolorowy obraz Jowisza i jego dwóch księżyców ? lodowej Europy i wulkanicznego Io.

Świat Jowisza odkrył w swoich pierwszych obserwacjach Galileusz w czasach kiedy żył Johannes Kepler, czyli prawie 400 lat temu. Od tamtej pory zachwyca on swoim pięknem każdego obserwatora oraz przyciąga uwagę naukowców, którzy stale go badają za pomocą swoich teleskopów oraz sond kosmicznych krążących w królestwie Króla Planet.

Przygoda z Jowiszem dopiero się zaczyna. A my idziemy jej naprzeciw każdej soboty od 17:00 do 20:00 w Sali 061 Żagańskiego Pałacu Książęcego.Przeczytaj więcej: