Dwa tańczące karły
Dodane przez jacek dnia 10/06/2017 22:42:49
slowaKluczowe OpisZdjeciaTa pozornie niespotykana seria kropek o różnym dystansie między nimi pokazuje rzeczywiście powolny walc dwóch brązowych karłów. Obraz jest stosem 12 zdjęć wykonanych w ciągu trzech lat za pomocą teleskopu kosmicznego Hubble'a NASA / ESA. Używając precyzyjnej astrometrii, astronomowie z Włoch prowadzili śledzenie obu elementów systemu, poruszając się po niebie i wokół siebie.
Treść rozszerzona
Obserwowany system, Luhman 16AB, znajduje się w odległości zaledwie sześciu lat świetlnych i jest trzecim najbliższym gwiazdowym systemem na Ziemi - po systemie potrójnym z gwiazdami Alpha Centauri i Star Barnarda. Pomimo bliskości, Luhman 16AB został odkryty dopiero w roku 2013 przez astronoma Kevina Luhmana. Dwa brązowe karły, które tworzą system, Luhman 16A i Luhman 16B, krążą wokół siebie w odległości zaledwie trzech razy większej od Ziemi i Słońca, a zatem te obserwacje są prezentacją precyzji i wysokiej rozdzielczości Hubble'a.

Astronomowie używający Hubble'a do badania Luhmana 16AB interesowali się nie tylko walc dwóch brązowych karłów, ale także szukali trzeciego, niewidzialnego, tańczącego partnera. Wcześniejsze obserwacje z bardzo dużym teleskopem Europejskiego Obserwatorium Południowego wskazywały na istnienie egzoplanety w systemie. Zespół chciał sprawdzić to twierdzenie, analizując ruch w brązowych karłó w bardzo długim okresie czasu, ale dane z Hubble'a wykazały, że dwa karły rzeczywiście tańczyły samotnie, niezakłócone przez masywnego towarzysza planetarnego.

Źródło: NASA