Zmiany w Orionie
Dodane przez jacek dnia 11/06/2017 16:24:56
Orion,Gaia Gwiazdozbiór Oriona / Credits - ESA/Gaia/DPACDzięki danym z dwóch europejskich misji możliwe jest bardziej precyzyjne wyznaczenie ruchu gwiazd względem naszego Słońca. Pozwala to na symulację zmiany wyglądu konstelacji, takich jak Orion.

Orion jest jednym z najwyraźniejszych gwiazdozbiorów ziemskiego nieba. Główny kształt tego gwiazdozbioru zawdzięczamy układowi siedmiu jasnych gwiazd, z których dwie najjaśniejsze to Betelgeza i Rigel.
Treść rozszerzona
Znany nam kształt konstelacji na niebie nie będzie "wieczny". W czasie liczonym w dziesiątkach tysięcy lat dojdzie do przemieszczenia się gwiazd w tym i innych gwiazdozbiorach. Poniższa animacja prezentuje przemieszczanie się gwiazd Oriona w czasie 450 tysięcy lat. Nagranie przedstawia obszar nieba o wymiarach 20 x 40 stopni. Animacja powstała dzięki danym z dwóch europejskich misji: Hipparcos i Gaia ze wsparciem z naziemnych obserwatoriów.Warto tu również dodać, że Betelgeza w czasie krótszym niż milion lat zakończy swój gwiezdny żywot jako supernowa.

(ESA)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej: