Silny rozbłysk po drugiej stronie Słońca (23.07.2017)
Dodane przez jacek dnia 24/07/2017 20:57:54
slowaKluczowe Ujęcie rozbłysku z 23 lipca okiem sondy STEREO-A / Credits - NASADwudziestego trzeciego lipca grupa plam 2665 wyemitowała silny rozbłysk oraz bardzo rozległy koronalny wyrzut masy. Rozbłysk został wyemitowany po niewidocznej z Ziemi stronie Słońca.

Rozbudowana grupa plam 2665 zniknęła 19 lipca za zachodnim brzegiem tarczy słonecznej . Przez czas pobytu tej grupy po stronie widocznej z naszej planety ta grupa wyemitowała dwa rozbłyski dolnych stanów klasy M (M1.3 i M2.4). Jak się kilka dni później okazało nie był to ostatni rozbłysk z grupy 2665.
Treść rozszerzona
Dwudziestego trzeciego lipca grupa 2665 wyemitowała bez wątpienia swój najsilniejszy rozbłysk. Ten rozbłysk nastąpił około 07:00 CEST i został zarejestrowany przez sondę STEREO-A, która spogląda na Słońce z innej perspektywy niż obserwatoria na Ziemi i w okolicy naszej planety. Rozbłysk wybił potężny koronalny wyrzut masy (CME) typu "full-halo", które w całości było skierowane w ?drugą stronę? Układu Słonecznego. To CME nie dotrze w żadnej części do Ziemi, jednak zostało zarejestrowane przez sondy, takie jak SOHO.


Nagranie CME po rozbłysku z 23 lipca / Credits ? NASA, ESA, SOHO, Actividad solar


Jak potężny był ten rozbłysk? Niestety, precyzyjne wyznaczenie wartości nie jest możliwe, z uwagi na brak odpowiedniego instrumentu pomiarowego na STEREO-A. Jest jednak pewne, że ten rozbłysk był przynajmniej górnych stanów klasy M, a być może nawet i najbardziej energetycznej klasy X. Jeśli był to rozbłysk klasy X, wówczas z dużym prawdopodobieństwem (choć nie pełnym, z uwagi na czasowe ograniczenie obserwacji sond STEREO) był to pierwszy rozbłysk tej klasy od czasów rozbłysku X2.7 z 6 maja 2015.

Tymczasem po widocznej z Ziemi stronie Słońca brak obszarów aktywnych. Już niebawem sumaryczna ilość dni bez plam słonecznych w 2017 roku może przekroczyć 50 dni - dla porównania w całym 2016 oku takich dni było łącznie 34.

Źródło: Kosmonauta.net