W sierpniu odbędzie się Toruński Zlot Miłośników Astronomii
Dodane przez jacek dnia 31/07/2017 10:46:21
Teleskop TSC 60/90,zlot,Toruń,TZMA Teleskop TSC 60/90 o średnicy 90 cm w Centrum Astronomii UMK. Źródło: Tomasz Mrugalski / TZMATrwają zapisy na udział w Toruńskim Zlocie Miłośników Astronomii, który odbędzie się od 17 do 20 sierpnia b.r. - informuje serwis AstroVisioN.pl, który jest organizatorem zlotu.
Treść rozszerzona
Jest to już 6. edycja toruńskiego zlotu. Po raz pierwszy zorganizowano go w 2010 roku. Jak mówią organizatorzy z internetowego portalu AstroVisioN.pl, entuzjazm, który wytworzył się wówczas wśród uczestników i instytucji spowodował, że organizowanie zlotu kontynuowano w kolejnych latach.

W tym roku Toruński Zlot Miłośników Astronomii odbędzie się w dniach 17-20 sierpnia 2017 r. w Szkole Leśnej na toruńskiej Barbarce, znajdującej się 5,5 kilometra od Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. I właśnie zwiedzanie obserwatorium, z największym na terenie Polski teleskopem optycznym i z największym radioteleskopem, będzie jedną z atrakcji dla uczestników.

W programie przewidziano także wizytę w planetarium, w toruńskim oddziale Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, w Domu Mikołaja Kopernika, a także w Centrum Nowoczesności - Młyn Wiedzy, czyli w toruńskim odpowiedniku warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Będzie też okazja do wysłuchania prelekcji, które wygłoszą zawodowi astronomowie. Odbędą się także warsztaty komputerowe, podczas których będzie można spróbować pracy z prawdziwymi danymi obserwacyjnymi. Oczywiście nie zabraknie także obserwacji nieba przez teleskopy.

W zlocie uczestniczą osoby w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania astronomicznego hobby. Osoby początkujące uzyskają odpowiednie wsparcie od organizatorów i bardziej doświadczonych uczestników. Kilka osób będzie miało nawet okazję spędzić noc obserwacyjną pod kopułą TSC 60/90, czyli największego teleskopu optycznego w Polsce o średnicy 90 cm.

Zlot został objęty honorowym patronatem Prezydenta Torunia oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Zgłoszenia udziału w toruńskim zlocie przyjmowane są za pomocą formularza na stronie internetowej Link. Koszt uczestnictwa wynosi 280 zł.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl