Pierwsze spotkanie pasji z nauką w nowym roku szkolnym 2017/18
Dodane przez jacek dnia 05/09/2017 22:34:39
Robofocus,Jolo Robofocus - moduł elektroniczny oparty na mikro-kontrolerze Atmega 328. Moduł będzie sterował napędem - silnikiem krokowym - by wysterować wyciąg teleskopu do uzyskania ostrego obrazu w czasie wykonywania zdjęć astronomicznych za pomocą kamery CCDZ dniem 2 września br. Sekcja Astronomiczna wznowiła zajęcia w ramach Szkoły Talentów Centrum Kultury w Żaganiu. Pierwsze zajęcia odbyły się tradycyjnie w sobotę wraz z nowym rokiem szkolnym. W ten sposób po raz kolejny rozpoczęto realizację szeregu projektów z dziedziny astronomii, nauk ścisłych oraz robotyki czy elektroniki. I choć nauki ścisłe to brzmi dla wielu strasznie, celem naszych spotkań jest by ten odszedł w niebyt a kontakt z nauką stał czystą przyjemnością. Czy to możliwe? Kolejne lata naszej działalności pokazują, że tak i obecny rok nie będzie inny.Treść rozszerzona
Sekcja Astronomiczna to nie tylko astronomia. Sama astronomia nie istnieje w oderwaniu od reszty nauk i technologii. Staramy się to wspólnie zrozumieć i nauczyć się łączyć wiedzę z wielu różnych dziedzin. Uczestnicy zajęć sami wychodzą z inicjatywą zajmowania się różnymi aspektami współczesnego świata. Nasi słuchacze rozwijając swoje pasje i umiejętności wykorzystali zdobyte tu doświadczenie by pokierować swoim dalszym życiem i wyższa edukacją zgodnie z potrzebami swoimi oraz kierunkiem rozwoju współczesnego świata. Na sobotnie spotkanie przybyli już studenci a wcześniej nasi koledzy i koleżanki by pochwalić się tym co teraz robią i jak idzie im zdobywanie nowej, często bardzo zaawansowanej wiedzy na studiach.

Robofocus,Jolo Robofocus - moduł mechaniczny - silnik krokowy bipolarny - napędzający wyciąg teleskopu astronomicznego. W połączeniu z oprogramowanie do wykonywania zdjęć pozwala zdalnie korygować ostrość obrazu z dokładnością jaka daje współczesne oprogramowanie astronomiczne.Wśród zagadnień astronomicznych znalazły się nowości ze świata Plutona. Zajęliśmy się niezwykłym sercem tej planety, czyli zagadkową strukturą jaką zarejestrowały kamery sondy New Horizons. Na jej temat powstały już liczne prace naukowe wyjaśniające jak taka struktura geologiczna mogła powstać. To niezwykłe jak wiele się zmieniło od czasu odwiedzenia tej planety karłowatej w zakresie wiedzy o niej samej i jej otoczeniu.

Wspomnieliśmy też nie mniej spektakularne obserwacje roju Perseid. Zarejestrowane kamerą przeloty najjaśniejszych zjawisk pozwoliły jeszcze raz, znacznie dokładniej prześledzić każde zjawisko. Po szczegóły odsyłamy do wcześniejszego artykułu na temat samych obserwacji.

W ramach wakacji rozpoczęliśmy już kolejny projekt z robotyki. Projekt ten ma stworzyć robota sterującego wyciągiem naszego teleskopu z zamontowana kamerą CCD. Będzie on regulował ostrość obrazu w czasie rzeczywistym i współpracował z naszym programem do wykonywania zdjęć astronomicznych. Szczegóły konstrukcji znajdziecie na zdjęciach obok. Dzięki temu powstanie urządzenie, które w wersji komercyjnej kosztuje grube tysiące złotych. Dzięki naszej pracy i pomocy wielu miłośników astronomii powstanie dziełem naszych rąk konstrukcja realizujące wszystkie te funkcje jakie maja wersje fabryczne. Nie będzie ono tak miniaturowe, ale pozwoli wszystkim poznać i zrozumieć konstrukcję i działanie takiego urządzenia. A niejako przy okazji rozbudujemy nasze zaplecze techniczne do astrofotografii. Konstrukcja ta to wykonanie projektu polskiego konstruktora i elektronika Łukasza Sochy pod nazwą "ASCOM Jolo Focuser wersja 2.2". Z jego strony otrzymujemy stale wsparcie i pomoc, pomimo, że projekt zakończył kilka lat temu. To typowe postępowanie pasjonatów astronomii. Pozwala realizować i rozwijać pomysły nawet te wcale już nie najnowsze ale nadal bardzo funkcjonalne.

Przed nami rozwija się wizja bardzo ciekawego roku pracy. Znowu czekaj nas konkursy, a najbliższy już w końcu września. Jeśli pogoda nam tylko dopisze spędzimy wiele nocy pod gwiazdami. I za to trzymamy kciuki.