Rzecz o grawitacji
Dodane przez jacek dnia 24/09/2017 17:24:52
Cassini,Saturn Wykres prędkości sondy Cassini. Lewa część wykresu to kolejne asysty. Dwukrotnie Wenus, raz Ziemia i ostatecznie Jowisz. Prawa część to już manewry na orbicie planety docelowej - Saturna. Źródło: WikipediaPytanie jest proste: czym jest grawitacja? Ale odpowiedź nastręcza wielu problemów. Na poziomie szkoły średniej nadal króluje Newton. A jak się okazuje sprawa nie jest taka oczywista. Pan Albert wykazał, że grawitacja to nie siła, ale odkształcenie przestrzeni. Jednak do obliczenia orbity sondy kosmicznej lecącej do Saturna potrzebujemy wzorów typu Newtona a nie Einsteina. Jak to więc jest z tą grawitacją.
Treść rozszerzona
Taki problem zagościł na zajęciach sekcji w ostatnią sobotę. Wszystko z okazji zakończenia misji Cassini. Sonda weszła na koniec swojej 20 letniej misji w atmosferę giganta z pierścieniami i zakończyła swoją podróż. Nie jest to jednak koniec pracy naukowców związanych z misją. Dane z Sondy jeszcze przez dziesięciolecia będą służyły do dokonywania odkryć tajemnic tego zakątka układu słonecznego. Ale jak tam dotarła mogliśmy zobaczyć na niezwykłym dokumencie wyemitowanym w ostatnim czasie na kanałach popularyzujących wiedzę i naukę. Film pt.: "Podróż do Saturna" przygotowana przez National Geographic przybliża całość projektu w niezwykły sposób pokazując przeżycia naukowców, inżynierów i samej sondy. Jej wędrówkę przez grawitację wielu planet można było zrealizować dzięki tzw. asyście grawitacyjnej. Bez tego podróż do Saturna w ogóle nie byłaby możliwa. Tu znowu wróciliśmy do problemu grawitacji. Asysta pozwala zrozumieć, że grawitacja to jak zabawa na ślizgawce. Kiedy z niej zjeżdżamy to spadamy do studni grawitacyjnej ziemi. Spróbujmy jednak dostać się na jej górę wbiegając po zjeżdżalni zamiast po schodach. Potrzebna nam jest spora prędkość by tego dokonać. Tak samo jest z sondami. One muszą się rozpędzić by wydostać się z przyciągania ziemi, Słońca czy Jowisza. A następnie zwolnić, by wejść na orbitę Saturna czy innego ciała niebieskiego. Tu znowu przydaje się asysta grawitacyjna.


Here's how far humans have sent spacecraft into space


A jak sonda wykonuje swoje zadania tam daleko od ziemi i ludzi - Sama. Dzięki programom i urządzeniom jakie na niej umieszczono. Aby powstały owe programu muszę je napisać programiści i naukowcy. Jak tego się dokonuje? Zaczynamy więc od początku czyli od nauki programowania. Jaka jest logika programowania poznamy to dzięki algorytmom. Te najlepiej ogarnąć przez zabawę, a tą znajdziemy na stronie - Link. Algorytmy są bowiem bardzo powszechne w naszym codziennym życiu, choć nie zawsze je dostrzegamy. A warto je docenić. Wybrany przez nas serwis pozwala budować zestawy poleceń by wykonać zlecone zadanie: zbudowanie ptaka, wędrówkę w labiryncie czy rysowanie techniką żółwia różnych figur. Zabawa wciąga. Należy więc uważać na szybko znikający czas. A czym jest czas? No cóż. To już zupełnie inna historia. Na kolejne nasze spotkania.

Przeczytaj więcej: