Siódmy Festiwal Meteora
Dodane przez jacek dnia 09/10/2017 12:08:41
PTR,Meteor,OCT Uczestnicy Festiwalu Meteora 2017 / Credits - Andrzej Chwastek, PTRNa przełomie września i października odbył się kolejny, już 7 zlot modelarzy, miłośników rakiet, czyli "Festiwal Meteora", zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Rakietowe. Tym razem, dzięki uprzejmości gminy Klucze, udało się przeprowadzić tą imprezę na na piachach Pustyni Błędowskiej.

Pustynia Błędowska była polem doświadczalnym dla mgr. Jacka Walczewskiego. To właśnie tam 10 października 1958 o godzinie 12:48 miał miejsce pierwszy start polskiej cywilnej, meteorologicznej rakiety badawczej RM1. To tutaj startowała rakieta RM-2D z eksperymentem biologicznym na pokładzie (dwie myszki). To tutaj także startowała rakieta RM-3W z układem grota, które to rozwiązanie przyczyniło się do sukcesu rakiet Meteor-1 i Meteor-3. Za sprawa Festiwalu Meteora oraz Polskiego Towarzystwa Rakietowego (PTR), konstrukcje rakietowe powróciły na niebo nad Pustynią Błędowską.
Treść rozszerzona
W trakcie dwóch dni zlotu odpalono ponad 50 rakiet, w tym kilka konstrukcji eksperymentalnych. Uczestnikami festiwalu była też liczna, dobrze zorganizowana grupa studencka spod szyldu "AGH Space Systems". Ten zespół zaprezentował rakietę hybrydową, zatankowaną podtlenkiem azotu tylko częściowo, ze względu na ograniczenie bezpiecznym pułapem. W tym locie testowano pracę nowego silnika i układów odzysku - start i lot tej rakiety został zakończony sukcesem.


Lot modelu rakiety klasy E - w zwolnionym tempie - start podczas Festiwalu Meteora 2017 / Credits - ksardpl


Meteor,OCT,Magnitudo Start rakiety Magnitudo - Festiwal Meteora 2017 / Credits - Andrzej Chwastek, PTRTradycyjnie już możliwość startów została wykorzystana przez firmę "SpaceForest" (założoną przez członków PTR) do testów układu autonomicznej, aktywnej stabilizacji toru lotu. Rakieta "Carbonara 2" startująca z wyrzutni pochylonej o 10 stopni, automatycznie wyprostowała tor lotu do pionu. Pierwszego dnia zlotu, o godzinie 19, już w ciemnościach, startowała rakieta "Magnitudo" z diodą LED 100 W na pokładzie. PTR gościło także na festiwalu kilku modelarzy słowackich, którzy zaprezentowali między innymi model rakiety "Meteor 1" w naturalnej wielkości.

Dopisała pogoda, dopisały modele, dopisali ludzie i humory. Ta impreza piknikowa łączy w sobie zarówno elementy zabawy jak i rozwoju, propagowania modelarstwa oraz tej osobistej drogi rozwoju i uczenia się, która skutkuje coraz lepszymi, coraz bezpieczniejszymi rakietami.

PTR zaprasza już dziś, na kolejny Festiwal Meteora we wrześniu 2018.

Andrzej Chwastkow

Źródło: Kosmonauta.net