Gaia 1 – gromada otwarta tuż obok Syriusza
Dodane przez jacek dnia 02/02/2018 17:54:05
slowaKluczowe Mała gromada Gaia 1 - na lewo od przesłoniętego Syriusza / Credits - H. KaiserDzięki sondzie kosmicznej Gaia udało się odkryć małą gromadę otwartą, którą dotychczas przesłaniał blask Syriusza.

Europejskie obserwatorium Gaia zostało wyniesione w przestrzeń kosmiczną w grudniu 2013 roku. Sonda obserwuje niebo z punktu L2 układu Ziemia – Słońce. Głównym celem tej misji jest precyzyjny pomiar pozycji gwiazd. We wrześniu 2016 roku opublikowano pierwszy katalog danych astrometrycznych z ponad miliarda gwiazd. Drugi katalog danych zostanie opublikowany w kwietniu tego roku.
Treść rozszerzona
Na tym nie koniec odkryć obserwatorium Gaia. W zeszłym roku okazało się, że w blasku pobliskiej gwiazdy Syriusz skrywa się mała gromada otwarta. Syriusz jest najjaśniejszą gwiazdą na ziemskim niebie i dopiero dzięki obserwacjom takiej misji jak Gaia możliwe było zaobserwowanie słabych gwiazd w jej pobliżu. Gromada została nazwana Gaia 1. Jest to jedna z dwóch gromad odkrytych przez to obserwatorium.


Gaia 1 / Credits – ESA Science & Technology


Gaia 1 została zauważona przez zespół Sergieja Koposowa, związany z Uniwersytetem w Cambridge. Ten zespół poszukiwał gromad otwartych i galaktyk, które jeszcze nie zostały skatalogowane. Dzięki sondzie Gaia możliwe jest poszukiwanie takich obiektów, nawet w pobliżu bardzo jasnych gwiazd.

(ESA)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej: