Za progiem Drogi Mlecznej
Dodane przez jacek dnia 20/04/2018 15:21:56
M81 Zdjęcie wykonano teleskopem Newton 10" ale na montażu Dobson, który nastęcza spore trudności w czasie fotografowania DS. Już samo ustawienie ostrości jest sporym problemem. Ale przy odrobinie wprawy uda sie z czasem wykonać coraz lepsze ujęcia. Pierwsze kadry były naprawdę masakrycznie złe. Złożono kilkanaście kadrów L wraz z Darkami za pomocą program DSS. Na dole kadru widać fragment Cygara - M82Wiosna to niezwykły okres w całej przyrodzie. Rodzi się nowe życie a z nim przychodzi nowa energia do wytężonego wysiłku. Nasz kolega, oprócz astronomii, uwielbia biegi długodystansowe. Jest wytrawnym uczestnikiem wszystkich maratonów. Ale jednego maratonu jeszcze nie miał okazji pokonać. To Maraton Messiera.
Treść rozszerzona
Czas tego maratonu przypada na początek wiosny. Noce sa już wystarczająco ciepłe by można wytrzymać obserwacje od zachodu do wschodu Słońca, a jednocześnie dość ciemne by zobaczyć wszystkie ze 110-ciu obiektów katalogu Messiera.

M82 Kolejne zdjęcie w podobnej technice jak powyższe. Tu udaje sie dośc łatwo zarejestrowac kolorowe strugi materii, co jest dość charakterystyczne dla tego obiektu.Charles Messier stworzył ten katalog obiektów kosmicznych 250 lat temu. Dzięki niemu mógł skuteczniej szukać swoich ulubionych komet. Dzisiaj jego katalog stał się wyznacznikiem wiedzy i wytrwałości astronomów zawodowych i profesjonalnych. Aby pokonać Maraton Messiera trzeba być znawcą gwiaździstego nieba i wytrawnym obserwatorem.

Za pomocą naszego największego, bo 10 calowego, teleskopu zamierzamy wytrenować zespół sekcji astronomicznej w poszukiwaniu obiektów Pana Charles’a. Kolejnej wiosny odbędzie się wielki sprawdzian.

A tymczasem pokażemy czytelnikom z jakimi obiektami przyjdzie się zmierzyć. Tym razem to dwie galaktyki z gwiazdozbioru znanego większości – Wielka Niedźwiedzica. W katalogu Messiera oznaczone są numerami 81 i 82. Jak widać na zdjęciach ich piękno zauroczy każdego. A to dopiero początek.