Trzecie zbliżenie Hayabusy 2 do Ryugu
Dodane przez jacek dnia 26/10/2018 23:50:08
Ryugu Spojrzenia na Ryugu z sondy Hayabusa 2 podczas zbliżania z dni 24-25 października 2018 / Credits - JAXA, University of Tokyo, Kochi University, Rikkyo University, Nagoya University, Chiba Institute of Technology, Meiji University, University of Aizu, AISTW dniach 24-25 października sonda Hayabusa 2 zbliżyła się po raz trzeci do planetoidy Ryugu na odległość zaledwie 20 metrów.

Sonda Hayabusa 2 została wystrzelona w grudniu 2014 roku. Po ponad trzech latach lotu znalazła się w pobliżu celu misji – 27 czerwca 2018 dotarła do planetoidy 162173 Ryugu. Następnie, poi wstępnej fazie obserwacji tej planetoidy (oraz wyboru ciekawych lądowisk), we wrześniu i w październiku 2018 Hayabusa 2 uwolniła lądowniko-łaziki MINERVA II i MASCOT. Te pojazdy z sukcesem osiadły na powierzchni Ryugu i wykonały serię pomiarów.
Treść rozszerzona
W dniach 24-25 października sonda Hayabusa 2 zbliżyła się po raz trzeci do planetoidy Ryugu na odległość zaledwie 20 metrów.Zbliżenie zakończyło się sukcesem – przetestowane zostały wszystkie procedury. Z sukcesem uwolniono także marker, który osiadł na powierzchni planetoidy. Poniższe nagranie prezentuje zdjęcia wykonane przez sondę podczas tego zbliżenia do powierzchni Ryugu.
Ryugu Wycinek powierzchni Ryugu w rozdzielczości 4,6 mm/pix – zdjęcie z 15 X 2018 / Credits – JAXA, University of Tokyo, Kochi University, Rikkyo University, Nagoya University, Chiba Institute of Technology, Meiji University, University of Aizu, AISTPonadto, JAXA opublikowała zdjęcie powierzchni Ryugu w największej (dotychczas osiągniętej) rozdzielczości. To zdjęcie zostało wykonane 15 października, podczas wcześniejszego zbliżenia sondy do powierzchni Ryugu. Zdjęcie przedstawia wycinek planetoidy z rozdzielczością aż 4,6 mm/pix. Na zdjęciu widać wiele małych kamieni i głazów – niektóre z nich mają średnicę zaledwie kilku centymetrów. Wyraźnie także widać brak regolitu. Naukowcy z misji Hayabusa 2 uważają, że możliwe będzie pozyskanie próbek materiału planetoidy Ryugu przez sondę.

Pod koniec roku (listopad i grudzień) nastąpi chwilowe zatrzymanie prac Hayabusy 2. Ma to związek z pozycją planetoidy Ryugu względem Ziemi – wówczas będzie przebywać zbyt blisko Słońca i nie będzie możliwa efektywna komunikacja z sondą. Do tego czasu JAXA chce zakończyć etap testów procedur zbliżania do powierzchni Ryugu, by przyszłoroczne pobranie próbek zakończyło się sukcesem.

Wątek o misji Hayabusa 2 na Polskim Forum Astronautycznym - Link.

Źródło: Kosmonauta.net