Globe Observer
Dodane przez jacek dnia 22/05/2019 20:31:33
Globe Observer Globe Observer - obserwacje chmurBadanie Wszechświata to nie tylko patrzenie w gwiazdy. Wszechświat to również my, mieszkańcy ziemi jak i wszystko co na niej żyje. Jak pokazuje doświadczenie i opinie wielu naukowców o samej Ziemi, jej głębinach oceanicznych wiemy mniej niż o najodleglejszych zakątkach kosmosu. Może nie jest to do końca prawda, bo nadal o przestrzeni kosmicznej wiemy mniej niż nam się wydawało. Choćby nie wiemy czym jest zdecydowana większość tego Wszechświata. Ale faktycznie tajemnice naszego globu zadziwiają nas równie mocno co odległe gwiazdy i galaktyki. Wszystko dla tego, że jest nas, badających, zbyt mało. Ale jest na to sposób.
Treść rozszerzona
Tym sposobem jest tytułowy projekt. W skrócie można powiedzieć, że Gdy naukowcy patrzą z góry na powierzchnię Ziemi, widzą wiele, nawet więcej niż z jej powierzchni. Lecz bardzo brakuje im jednoczesnych obserwacji z dołu. Zabawnie to brzmi, ale faktycznie jest tu zadanie dla nas. Wolontariuszu nauki.

Przyda się wiedza z wielu dziedzin. Od meteorologii po dendrologię. Na początek zaglądamy na stronę. Po krótkim zapoznaniu się z projektem powinniśmy założyć sobie konto. Tam będą trafiać wszystkie nasze obserwacje. Gdyby ktoś miał problem z przeczytaniem tych treści po angielsku możemy użyć Chrome z automatycznym translatorem, lub wejść na polską stronę projektu. Nie jest ona tak bogato wypełniona ale starczy na początek.

Teraz instalujemy na smartfonie aplikację Observer przez którą będziemy relacjonować obserwacje. Np. w projekcie obserwacji pogody, w tym chmur, nasze obserwacje trzeba korelować z przelotami stosownych satelitów. Dostaniem z tej aplikacji komunikaty kiedy taki satelita się pojawia nad nami.


GLOBE Observer: Trees Promo


Na koniec obserwacji wysyłamy dane do NASA. Proponuję zacząć od Obserwacji Chmur, bo jest to najłatwiejsze do opanowania. Do badań potrzebny jest smartfon, ale nie koniecznie jakiś super. Zupełnie przeciętny wystarczy.

W projekcie mamy możliwość obserwować i badać drzewa czy komary, ale też powierzchnię ziemi. Jej ukształtowanie i pokrycie – pola, trawa czy lasy. Dane te to uzupełnienie dla obserwacji satelitarnych.

Tyle na początek. Na temat projektu będziemy pisać jeszcze nie raz. Sekcja Astronomiczna bierze się za niego ostro. Wakacje będą sprzyjać takim zadaniom.A propos wakacji. Co zamierzacie astronomicznego robić w te wakacje? Niedługo kilka wakacyjnych propozycji astronomicznych.Przeczytaj więcej: