Astronomia wraca do Pałacyku
Dodane przez jacek dnia 11/09/2019 21:32:55
sekcja astronomiczna Inauguracja zajęć Sekcji Astronomicznej w nowej siedzibieHistoria astronomii w Żaganiu sięga czasów Johannesa Keplera a nawet jeszcze dalej. To na tym historycznym fundamencie wyrosły kolejne drzewa wiedzy o Wszechświecie, których owoce rodzą do dzisiaj. Wszystkim mieszkańcom naszego miasta znany jest Pałacyk w rejonie Placu Maczka (przy ul. Jana Pawła II). Ale już znacznie mniej mieszkańców wie o tym, że przed laty funkcjonowało tu planetarium. Teraz w tym obiekcie znalazło się miejsce dla naszych żagańskich astronomów, którzy od tego roku szkolnego będą się tu spotykać w każdy piątek od 17:00.
Treść rozszerzona
Od samego początku września rozpoczęły się zajęcia w całej Szkole Talentów Centrum Kultury. A tym samym również w Sekcji Astronomicznej. Jak to po remontach bywa jeszcze brakuje nowych stołów i szaf, ale nie przeszkadza to zupełnie by realizować swoje pasje z jak największym zapałem.

sekcja astronomiczna Inauguracja zajęć Sekcji Astronomicznej w nowej siedzibieNa pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie sekcji przyszli oczywiście starzy wyjadacze nocnego nieba i nowi adepci sztuki przetrwania we Wszechświecie. Tego wyjątkowego zadania podejmują się zupełnie z własnej woli. Poświęcą swój czas i siły by zdobywać nową wiedzę, której nikt by im nie dał w czasie normalnych zajęć szkolnych. A dokładniej będą ją sami zdobywać, odkrywać i poznawać. Nauczą się wielu nowych umiejętności doświadczając spotkania z największymi tajemnicami nauki. Co się będzie działo nikt nie jest w stanie przewidzieć, bo spotkania tych ludzi to jak wyprawa na nieznane morza i oceany. Zbadamy nowe światy wyspowe rozrzucone w całym kosmosie. Ale by po nie sięgnąć trzeba będzie poznać zupełnie nowe obszary wiedzy człowieka. Bowiem wiedza naszej cywilizacji poszła tak daleko do przodu, że nasze systemu edukacji nie nadążają za zmianami. A Ci nie tylko młodzi ludzie pragną budować statki kosmiczne, roboty, badać odległe światy i bronić ziemi przed inwazją asteroid.

Wszystko to, a nawet więcej jest tu możliwe, ale wymaga jeszcze większego wysiłku. Więc wszystko przed nami. Plany są wielkie, marzenia jeszcze większe. A droga wcale nie jest prosta i łatwa. Ale "podejmujemy się tego nie dlatego, że jest to to łatwe, ale dlatego, że jest to trudne". Inaczej nie byłoby warte zachodu.

Wszyscy przybyli są ciekawi co nas czeka w nowym roku. Bo w planie jest zbudowanie obserwatorium i wielu robotów, obserwacje nieba i poznanie konstelacji. Pewnie wszyscy będziemy się uczyć nawzajem i eksperymentować z naszą przyrodą. Mamy bowiem zamiar doprowadzić do realizacji projekt obserwacji lęgów ptaków. Już w zeszłym roku przygotowaliśmy miejsca z budkami lęgowymi, ale w nowej lokalizacji mamy jeszcze lepsze warunki do zamontowania elektronicznego podglądu tego co dzieje się w środku budki lęgowej. Całość będzie dostępna w sieci.

Poszukamy planetoid i to na kilka sposobów. Tradycyjnie w projekcie IASC oraz przez nasz teleskop z kamerami. Roboty będą jeździć i badać środowisko, ale będą też sterować naszym nowym domkiem astronomicznym. Czeka nas nie tylko sporo pracy ale i wydatków na nasze pomysły. Będą też zajęcia i pokazy dla młodzieży szkolnej i mieszkańców. A zaczynamy od Jarmarku Michała. Znajdziecie nas tam w sobotę od 17:00.

Do zobaczenia.