2I/Borisov – międzygwiezdny przybysz
Dodane przez jacek dnia 16/09/2019 23:31:29
2I/Borisov Obraz komety 2I/Borisov w dniu 10 września 2019 / Credits - Canada-France-Hawaii TelescopePod koniec sierpnia wykryto mały obiekt o dużej ekscentryczności. Obiekt otrzymał oznaczenie gb00234 a następnie 2I/Borisov. Jest to prawdopodobnie obiekt spoza Układu Słonecznego.

Obiekt o roboczym oznaczeniu gb00234 został odkryty 30 sierpnia 2019 przez obserwatorium astronomiczne na Krymie. Odkrycie nastąpiło za pomocą teleskopu o średnicy 0,65 należącego do astronoma-amatora. W momencie odkrycia obiekt znajdował się około 3,6 jednostki astronomicznej od Słońca. Wstępna analiza orbity sugerowała, że obiekt może pochodzić spoza Układu Słonecznego – ekscentryczność orbity zawiera się w zakresie od 1 do 4.
Treść rozszerzona
Kilkanaście później obiekt otrzymał oficjalne oznaczenie 2I/Borisov (przez chwilę używano także oznaczenia C/2019 Q4 (Borisov)), na cześć odkrywcy. Wówczas już było wiadomo, że ten obiekt jest kometą. Orbita została także na tyle dobrze poznana, że prawdopodobieństwo pochodzenia spoza Układu Słonecznego było znacznie większe niż pochodzenie z “naszego podwórka”.

Kometa dotarła do nas mniej więcej z rejonu gwiazdozbioru Kasjopei. Peryhelium nastąpi około 9 grudnia w odległości nieco mniejszej od 2 jednostek astronomicznych od Słońca. Dwadzieścia dni później nastąpi maksymalne zbliżenie do Ziemi – dystans wyniesie około 1,9 jednostki astronomicznej.

Obserwacje tej komety mogą przynieść dużo danych. 2I/Borisov jest wyjątkowo ciekawym obiektem, gdyż już zauważono u niej otoczkę gazową oraz warkocz. W grudniu aktywność komety może być jeszcze większa. Oznacza to, że są możliwe spektroskopowe obserwacje gazu i pyłu uniesionego z tej komety. To z kolei może przynieść dużo informacji na temat układu planetarnego, w którym 2I/Borisov powstała.

Jest to drugi odkryty międzygwiezdny przybysz do Układu Słonecznego. Pierwszy został odkryty mniej niż dwa lata temu – w październiku 2017 roku. Tamten obiekt otrzymał oznaczenie 1I/2017 U1 Oumuamua.

W odróżnieniu od Oumuamua’y, trajektoria lotu 2I/Borisov pozwoli na wiele miesięcy obserwacji, w tym za pomocą dużych obserwatoriów astronomicznych. Oznacza to, że zanim kometa opuści wewnętrzny Układ Słoneczny, dostępnych będzie bardzo ilość obserwacji i pomiarów.

Obecnie panuje przekonanie, że w każdej chwili obiektów takich jak 1I/2017 czy 2I/Borisov może znajdować się przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy w naszym Układzie Słonecznym. Oczywiście – znakomita większość z nich przelatuje przez zewnętrzne krańce naszego układu planetarnego i tylko niewielki ułamek zbliży się do Słońca. Niemniej jednak – sporo “międzygwiezdnych przybyszy” czeka na odkrycie!


Trajectory of interstellar comet 2I/Borisov (2019 Q4)


(NASA, PFA, Arxiv)

Źródło: Kosmonauta.net