Tajemnice astronawigacji
Dodane przez jacek dnia 28/09/2019 21:44:27
astronawigacja,Andrzej Chimko Spotkanie z kpt. ż.w. Andrzejem Chimko - astronomia w nawigacji morskiejCzasem zastanawiamy się jakie pożytki płyną z wiedzy astronomicznej? Ale dla wtajemniczonych to sprawa oczywista. Warto jednak wspomnieć o jedne zasadniczej, z której od zamierzchłych czasów ludzie korzystali – to astronawigacja. Pokonują wielkie przestrzenie mórz, oceanów i pustyń bez astronawigacji nie dało się przemierzać takich bezkresnych przestrzeni. Dzisiaj coraz częściej umiejętności człowieka zastępują komputery w tym GPS, ale jak pokazuje przezorność warto choć wiedzieć z czym to się je.
Treść rozszerzona
Tym razem po raz kolejny uczestnicy spotkań astronomicznych spotkali się z naszym niezwykłym przyjacielem kpt. ż.w. Andrzejem Chimko. Dowodzi on wielkimi statkami transportującymi towary w najdalsze zakątki ziemi, a gdy wraca do domu, do Żagania, potrafi znaleźć czas by opowiedzieć nam o swoich astronomicznych doświadczeniach z podróży. Tym razem przybliżył nam znaczenie astronawigacji w podróżach morskich.

Dzisiejsza astronawigacji wygląda zupełnie inaczej niż ta znana nam z książek przygodowych czy historii wypraw Krzysztofa Kolumba i innych odkrywców nowych lądów. Ale i jedni i drudzy korzystali i korzystają z gwiazd by dotrzeć do celu i znaleźć drogę do domu. Na poprzednich zajęciach poznaliśmy zagadnienia związane z układami współrzędnych stosowanymi w astronomii. Tym razem kpt. Chimko przedstawił nam jak w podróżach morskich ustala się pozycję statku wykorzystując gwiazdy, Słońce czy Księżyc. Na spotkaniu poznaliśmy działanie sekstantu oraz własnoręcznie wyznaczaliśmy pozycję … no niestety lampy, bo niebo zachmurzyło się jak na złość.

astronawigacja,sekstant,busola,sekcja Spotkanie z kpt. ż. w. Andrzejem Chimko na temat astronawigacji


Działanie sekstantu to wspaniałe osiągnięcie myśli inżynierskiej. I choć najczęściej wykorzystuje się satelity i komputery do tego zadania, to jednak prostota i dokładność tego urządzenia zadziwiła nas bardzo. W linku poniżej zamieszczamy stronę na której można zobaczyć jak to się robi za jego pomocą.Przeczytaj więcej: