400 lat Harmonii Świata Johannesa Keplera
Dodane przez jacek dnia 07/11/2019 19:00:01
Kepler,konferencja,Harmonia Świata Plakat konferencji "400 lat Harmonii Świata Johannesa Keplera 1619-2019"W dniu dzisiejszym, 7 listopada 20119 roku, w Żagańskim Pałacu Kultury odbyła się konferencja popularnonaukowa poświęcona 400 rocznicy wydania "Harmonii Świata" przez Johannesa Keplera. W pięcioksięgu tym opublikował on między innymi III Prawo Keplera - prawo ruchu ciał niebieskich. W konferencji uczestniczyli zaproszone grupy uczniów i nauczycieli szkół z Żagania, Iłowej, Gozdnicy i Małomic i Szprotawy. W trakcie spotkania odbyły się trzy prelekcje wygłoszone przez Wiesława Urbana - autora książki o Johannesie Keplerze, prof. Wojciecha Lewandowskiego z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego o odkrywaniu egzoplanet oraz prze Jacka Patkę instruktora Żagańskiej Sekcji Astronomii. Konferencję sfinansował Urząd Miasta Żagania a logistycznie zorganizował Żagański Pałac Kultury
Treść rozszerzona
Konferencja rozpoczęła się o godzinie 10:00 w Sali Kurlandzkiej Pałacu Książęcego w Żaganiu. Spotkanie otworzyła Pani Dyrektor Żagańskiego Pałacu Kultury Anna Mrowińska. W ramach struktur ŻPK działa Sekcja Astronomiczna kultywująca wieloletnie tradycje naukowe w mieście.

Około 120 osób uczestniczących w konferencji miło sposobność wysłuchać świetnych prelekcji na tematy związane z najwybitniejszym jak się obecnie uważa astronomem wszech-czasów – Johannesem Keplerem. Spotkanie otworzył wykład Wiesława Urbana o Harmonii Świata. Ten Pięcioksiąg odbił się szerokim echem w świecie a jego konsekwencje objawiały się kolejnymi odkryciami astronomicznymi przez wiele, wiele lat. Bohater opowieści stał bowiem na wielkim rozstaju świata średniowiecznego i nowożytnego czasu w którym królować zaczęły nauki i wiedza ludzka a z drugiej strony czekało okrucieństwo Wojny Trzydziestoletniej. To w tej pozycji opublikowane zostało III Prawo Keplera ujmujące matematycznie relacje poruszających się kosmosie ciał niebieskich od planet, przez gwiazdy po całe galaktyki i ich zbiorowiska.

Jak o Keplerze mowa to oczywiście i o egzoplanetach, za które w tym roku (2019) przyznana został Nagroda Nobla. Za sprawą Kosmicznego Teleskopu Keplera i odkryć Johannesa Keplera mamy obecnie okazję odkrywać prawdziwe nowe światy krążące wokół innych gwiazd. O tym opowiedział zebranym prof. Wojciech Lewandowski. Ta niezwykła menażeria innych światów mieści w sobie wiele nadziei dla przyszłości ludzkości ale znajdujemy tam też światy mroczne i niezwykłe. Rozwój narzędzi i technik astronomicznych w niedługim czasie pozwoli znaleźć drugą Ziemię.

A jak o poszukiwaniach w astronomii to oczywiście przez obserwację, bo astronom to taki wyjątkowy naukowiec, który nie ma możliwości dotknąć swojego obiektu badań. Z tego też powodu od tysięcy lat rozwijana jest technologia tworzenia najprzeróżniejszych teleskopów, które nie omieszkał poprawić sam Kepler. Jego Teleskop Keplera zmienił mizerną lunetę we wspaniałe narzędzie badawcze nowożytnej astronomii. Ta zrobiła z niego tak niezwykły użytek, że zmiana jaka się dokonała w naszym świecie wywróciła kilka razy systemy naszego pojmowania świata. Droga do stworzenia prawdziwie genialnego narzędzia była długa i niezwykła. Szlak powiązań inżynieryjnych znajdujących rozwiązania wszystkich problemów związanych z obserwacją kosmosu oraz naukowego zrozumienia tego co zobaczyliśmy dzięki tym konstrukcjom sięga aż do początków ludzkości. O tej długiej drodze człowieka do poznania wszystkiego opowiadał Jacek Patka, wieloletni instruktor sekcji astronomicznej i wielki pasjonat astronomii i Keplera.

Konferencja miała w zasadniczym celu nieść wiedzę uczestnikom, uczniom i dorosłym, o astronomii, nauce i historii, które powiązane ze sobą licznymi zależnościami zmieniają nasza wiedzę i nasze życie w sposób jaki nie byliśmy w stanie sobie nawet wyobrazić. Dzięki nim tworzy się nie tylko nowa niezwykła technologia ale przede wszystkim my ludzie inaczej spoglądamy na siebie i nasza planetę. Znajdując ja w bezkresnym kosmosie zaczynamy cenić to miejsce znacznie bardziej niż kiedyś. Choć z drugiej strony w tej harmonii wprowadzamy największy nieład.

Po tym spotkaniu mamy nadzieję, że w naszym głowach i zakamarkach umysłów z chaosu myśli wyłoni się harmonia zrozumienia świata i zależności nim rządzących. My mieszkańcy tego Wszechświata chcemy bowiem nie tylko przetrwać jak wszystko co żyje ale chcemy zrozumieć dlaczego istniejemy, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy.

Galeria konferencji