Obrotowa Mapa Nieba - online
Dodane przez jacek dnia 07/12/2008 17:58:40
Gdy idąc w piękny jesienny wieczór na spacer, spoglądamy na rozgwieżdżone niebo zastanawiamy się, gdzie są te wszystkie wspaniałe obiekty niebieskie, które to planety, a które to gwiazdy, jak znaleźć Naszego Jowisza z Wenus na wspólnej randce? Patrząc na niebo zadajemy sobie pytanie, jak w tym gąszczu świecących punktów się połapać? Co jest co? A raczej co jest gdzie? Przydałaby nam się jakaś mapa. Ale niebo stale się porusza, więc jak się zorientować gdzie jesteśmy? Czy tu tez jest północ, południe, wschód i zachód? Na swój sposób jest. Musimy się tylko oderwać od matki Ziemi.
Treść rozszerzona
Obrotowa Mapa Nieba
Obrotowa Mapa Nieba Online


Dla amatora wystarczającą i bardzo praktyczną jest obrotowa mapa nieba. Być może, niektórzy z Was, mieli już przed sobą mapy nieba pochodzące z „Atlasów Nieba”. Problem w tym, że tam jest tak wiele informacji naniesionych na te mapy, że trudno się w tym wszystkim połapać i poruszać. Przydałaby się jakaś prostsza mapa, która pozwoliłaby nam się zorientować wśród gwiazdozbiorów. Takim rozwiązaniem jest właśnie Obrotowa Mapa Nieba . Możemy ją kupić np. w PWN Vega w wersji plastikowej i kartonowej (niektóre mają fosforyzującą farba nadrukowane gwiazdy dzięki czemu widać mapę w nocy). Na mapie znajduję się instrukcja więc nie ma problemów z opanowaniem obsługi mapy. Dlaczego obrotowa? „A jednak się kręci” jak powiedział słynny astronom (jaki?). Ponieważ nieboskłon obraca się w ciągu doby o cały obrót, i razem z nim gwiazdy i planety, wszystkie obiekty zmieniają swoje położenie względem nas stojących na Ziemi. Dlatego należy stopniowo obracać mapę zgodnie z upływającym czasem aby móc zobaczyć na mapie aktualny wygląd nieba nad nami. Mapa jest poręczna więc można zabrać ją na spacer.
W deszczowy wieczór można sprawdzić niebo siedząc w fotelu i popijając gorącą herbatę. Można ustalić wschody i zachody ciał niebieskich. Można obserwować jak gwiazdozbiory majestatycznie podróżują nad naszymi głowami. Można zaplanować obserwację wybranych ciał wiedząc, o której będą już widoczne na naszym niebie. A gdy lubimy posiedzieć przy komputerze, możemy włączyć swoją ulubioną mapę nieba na stronie MAPA - Teleskpy.pl. Strona zrobiona jest w technologii flash. Umieszczono przy niej instrukcję pozwalającą opanować obsługę. Ma jedną wadę – nie można jej zabrać na spacer, no chyba, że zabierzemy ze sobą komputer. Wydaje mi się jednak, że lepiej jest zabrać ze sobą druga przyjazna duszę, brata, siostrę, żonę czy męża niż komputer. Z nimi zawsze porozmawiacie o tym jakie niebo jest piękne i jak pięknie świecą na nim gwiazdy.