Program ''Ciemne niebo'' w Sylwestra
Dodane przez jacek dnia 23/12/2008 12:16:48
Sopotnia Wielka w Beskidzie Żywieckim jest jednym z pierwszych miejsc w Polsce gdzie prowadzi się świadomą ochronę ciemnego nieba (lokalizacja: mapa). Nocą gasną tutaj oświetlenia uliczne dzięki czemu można podziwiać nie tylko wspaniałą Drogę Mleczną - nasza Galaktykę, ale nawet najsłabsze meteory. W związku z obchodzonym Międzynarodowym Rokiem Astronomii w 2009r. miłośnicy astronomii i działacze postanowili zorganizować nietypowego Sylwestra.
Treść rozszerzona

Jest to na razie jedyne miejsce w Polsce gdzie można również znaleźć się w środku stacji ISS, zbudowano tam bowiem odpowiednią makietę. Jak wiele można zrobi i zyska dzięki takim działaniom astronomiczno-naukowym możemy przekona się na stronie WWW Sopotni. Na stronie znajduje się program imprez na owego Sylwestra jak również program edukacyjno naukowy na MRA 2009.

Warto jeszcze nadmienić, że jak przystało na prawdziwych obserwatorów nieba zimową porą tak i tutaj chętni powinni przygotować się na ekstremalne warunki towarzyszące niektórym punktom programu sylwestrowej imprezy. Tym, którzy pragną uczestniczyć we wszystkich propozycjach na ten astronomiczny wieczór, w szczególności poleca się zabrać ze sobą ciepłą odzież wyjściową, wysokie buty oraz rękawice. Natomiast dla najbardziej wytrwałych gości organizatorzy przewidzieli za niewielką dopłatą niebywałą przejażdżkę Mobilnym Obserwatorium na lokalne Miejsce Obserwacyjne nr 20 i podziwianie widoków nocnej panoramy Beskidów.

Jakie są skutki stosowania niewłaściwego oświetlenia niech świadczy opis i zdjęcia w artykule. Ponadto można zauważyć że skoro tyle światła trafia nie tam gdzie trzeba, czyli nie pod nogi i na fasady, ale w niebo, to czy nie są to zmarnowane pieniądze? Czy dzięki takim działaniom nie przyczyniamy się do powiększenia efektu cieplarnianego przez co na święta coraz częściej nie mamy śniegu tylko deszcz? Jeśli nie my to kto ma temu zaradzić? Kto korzysta z tego oświetlonego nieba po 22 czy tym bardziej po 24 wieczorem? Ładnie wygląda - ale dla kogo to jest? Dla ludzi śpiących w domach, a może dzięki temu więcej spacerujemy i przyglądamy się jak nasza kasa wypływa bezpowrotnie przez tysiące wat w oświetleniu. Oto pięć powodów dlaczego warto dbać o ciemne niebo w Polsce. I cho może trudno jest zmieni to co już zbudowano (źle zbudowano), to nowe inwestycje można realizować już poprawnie i bez tych błędów.

Dzięki programowi Ciemne Niebo każdy mógłby podziwiać takie widoki:

Program Ciemne niebo zwraca uwagę na te i wiele innych aspektów tego problemu. W zamian oferuje przepiękny widok gwiaździstego nieba nad naszymi głowami. Wszyscy którzy odwiedzili Sopotnię Wielką wyrażają swoje przeżycia w kontakcie z tak piękny niebem niedostępnym w większości miejsc w Polsce i zagranicą.