Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:52:55

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

382 rocznica śmierci Johannesa Keplera

Astronomowie slowaKluczowe Johannes Kepler - rocznica śmierci astronomaDzisiaj mija 382 rocznica śmierci Johannesa Keplera, astronoma uważanego za najwybitniejszego w swojej dziedzinie naukowca po wsze czasy. Swoje życie poświecił w całości na zgłębienie największej tajemnicy kosmosu. I nie ma w tym słowa przesady biorąc pod uwagę czas jaki ludzkości zajęło poznanie reguły ruchu ciał niebieskich we Wszechświecie. Nie ograniczył się w swoim zrozumieniu do tu i teraz, ale objął swoim rozumem kosmos jako całość. W tym znaczeniu jego prawa sprawdzają się do dzisiaj. To dzięki nim mam możliwość poznawania odległych układów planetarnych. Cześć temu najwybitniejszemu mieszkańcowi naszego Żagania, oraz pierwszemu Europejczykowi oddaliśmy nazywając odkrywce planet właśnie jego imieniem.


Johannes Kepler Szlak Śladami Johannesa KepleraO historii losów tego niezwykłego człowieka przeczytamy w wielu opracowaniach. Może wiele z nich nie jest w naszym języku polskim, ale jakoś do dzisiaj nie możemy się przekonać, by przyznać się do wspólnoty z jego sobą. Szkoda, ale przecież wszystko przed nami. Wszak w naszym regionie jest nadal jego największy orędownik i kto wie czy nie i obrońca, prof. Janusz Gil, od którego cała ta historia poniekąd się zaczęła.

Choć Johannes Kepler z jednej strony nie był jakąś wybitną osobowością. Ani błyskotliwy w świecie, ani bywający na salonach, ale już za życia swojego dał się znać jako wybitny umysł, nie mający sobie równych. Ceniony w wielu obszarach życia pozostawił ślad i na ziemi żagańskiej. Parał się wszak nie tylko astronomią, a i z astrologii samej nie tylko był znany.

Kepler, brama szpitalna Replika Bramy Szpitalnej gdzie mieszkał Kepler wraz z rodzinąWarto wspomnieć tylko, że współcześni badacze ujawniali już teksty, z których wynikało, że Kepler wcale nie darzył aż taką wielka sympatią astrologii. Czasami narzekał, że niepotrzebnie zabiera mu ona cenny czas. Choć współcześnie może nam się to nie podobać, to właśnie z astrologii czerpał wtedy największe profity.

Ale to w astronomii zapisał się po wsze czasy jak nikt. Pamiętajmy, że za ten sukces zapłacił cenę najwyższą. Warto tu przy okazji tej rocznicy jego śmierci wspomnieć, bo gdyby nie równie astronomiczny zbieg nieszczęśliwych okoliczności, to może miałby szczęście powrócić do naszego miasta ze swojej niezwykłej wyprawy. Choć był wprawnym obserwatorem pogody, dzisiaj nazwalibyśmy go meteorologiem, w tej podróży to właśnie pogoda najbardziej go zaskoczyła. Naukowcy badający te okoliczności przypuszczają, że nie spodziewał się on aż tak wielkiego załamania pogody, które doprowadziło do ciężkiej choroby i w końcu do śmierci. A cóż to za anomalia klimatyczna miałby go zaskoczyć? Mała epoka lodowcowa, jak czasami nazywa się największy znany nam z opisów niż aktywnością Słońca, który zbiegł się, albo go nawet wywołał, z Minimum Maundera.

Kepler, kamień z medalionem w Żaganiu kamień z medalionem w Żaganiu poświęcony przez mieszkańców Żagania z okazji jego 300 rocznicy śmierciW skali Europy i świata doszło do wielkiego głodu i masowych śmierci. Ciężkie zimy, nieurodzaj doprowadziły do głodu na ogromną skalę. W takich to warunkach Keplerowi przyszło oddać zbyt wcześnie swoje cenne i wątłe życie.

Dzisiaj możemy nawet przypuszczać, choć na to dowodów nie ma, że te minimum wcale nie musiało Keplerowi umknąć. Kto wie, czy nie zdawali on sobie sprawy z takiej sytuacji atmosferycznej. Niestety jego los i los jego rodziny był już tylko w jego rękach. Za jego pracę winni mu byli liczni zleceniodawcy, w tym za największe opracowanie zalegano ze sporą sumką. Niestety nawet jego żagański opiekun już nie wypełniał swoich obowiązków tak by on i jego rodzina mogli przetrwać. I taki to los przypieczętował jego życie.

Postać, Kepelra Postać Johannesa Keplera stojąca do 2009 roku na ul. Warszawskiej przed Izba Keplera - poświęcona z okazji Międzynarodowego Roku AstronomiiDzisiaj oddajemy mu część nie tylko przez pomniki, ale przez pamięć owiana naszym entuzjazmem do nauki i badania Wszechświata. To czemu Johannes Kepler poświęcił się cały życiem, my staramy się choć namiastką dorównać mu w swoich staraniach. Mając nadzieję, że los współczesnego naukowca nie będzie poddawany takim niebezpieczeństwom. Ostatnie sprawozdanie NIK w sprawie finansowania nauki wcale nie napawa radością, choć jest to tylko jeden punkt widzenia.

Z okazji tej rocznicy zapraszamy do Żagania na spacer miejscami gdzie bywał ów wielki Obywatel Europy. Znajdziecie tu Szlak Keplera wraz ze skromnymi pamiątkami mu poświęconymi (kamień Keplera z Medalionem, postać Keplera czy choćby replika Bramy Szpitalnej gdzie mieszkał). Na kawę zapraszamy do Kawiarni Kepler na Rynku. A w sobotę od 17:00 Sekcja Astronomiczna przygotowała zajęcia otwarte (17 listopada 2012r.), na których staniemy z nauką oko w oko, jak przystało na prawdziwych uczniów Johannesa Keplera (sala 061 Żagańskiego Pałacu Książęcego, Szprotawska 4). Będzie można wspólnie z nami wziąć udział w zajęciach warsztatowych. Jeśli tylko pogoda nam pozwoli, bo jest ostatnio mało łaskawa, około 19:00 rozpoczniemy pokaz nieba w rejonie wschodniego skrzydła Pałacu na podzamczu. W ramach obserwacji warsztatowych odbędzie się polowanie na Leonidy - bezkrwawe oczywiście.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,655 unikalne wizyty