Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:29:27

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Chcecie bajki? Oto bajka ... o Białym Słoniu

Astronomia ksiązki Urania Okładka kolejnej magicznej Uranii PABajką jest to, że do rąk miłośników astronomii w naszym kraju jest już adresowych kilka, a nie jedno, pismo na naszym rynku. Konkurencja dobrze robi … dla klienta. Więc czytelnik może się cieszyć z jej efektów. Trudniejsze życie jest samych wydawanych pism, ale przy wsparciu niezwykłych pasjonatów nauki trwają one i stają się z dnia na dzień coraz lepsze. Właśnie kolejne trafiło do naszych rąk.


Ja zaczynam czytanie od felietonu Marka Abramowicza. Nawet dzisiaj jego treść może przyprawić o zawrót głowy każdego czytelnika. Świadczy to o tym, że nadal mamy świat A i B. w jednym jest normalnie w drugi po prostu jest. Pan w kapeluszu zmusza nasze umysły do myślenia o nauce, problemach naukowych i o zwykłym codziennym życiu. Ale z innej perspektywy. Takiej historii możemy tylko zazdrościć i jeszcze długo zazdrościć będą ich kolejne nasze pokolenia.

Biały Słoń Góra Pop Iwan z obserwatorium Biały Słoń. Nazwa ta przylgnęła do niego o czym przeczytacie w tekście artykułuCo się zaś tyczy białego Słonia, to trzeba się udać na stronę 14. W tym numerze strony już nie są pomylone i spis treści odpowiada rzeczywistości. Przedstawiona tam historia jest dla mnie niezwykła. Przypomina mi o trudzie budowniczych niejednego takiego miejsca na ziemi. Nawet tych wbijających pierwsza łyżkę koparki pod EELT. Sam stoję w takiej sytuacji i ciągle pocieszam się, że i tak mam lepiej niż ci z góry Pop Iwan.

Losy tego przedwojennego obserwatorium meteorologicznego i astronomicznego, a jednocześnie strażnicy granicznej są pokręcone jak makaron świderki. Poczynając od tego kto wskazał miejsce na jego lokalizację i że było to jedno z najgorszych miejsc jakie można było wybrać, a na wojennych losach tego miejsca kończąc, nie można oczekiwać świetlistej przyszłości pięknej inicjatywy jaka podjęto by je reaktywować. Nie jestem zwolennikiem dbania o ruiny za wszelką cenę. Zawsze dręczy mnie pytanie Po co? W imię czego? Ten obiekt nie ma nawet naukowej historii. A do tego jest na ogarniętej zawieruchą Ukrainie. Sentyment to trochę mało. Ale nie mogę się oprzeć niezwykłemu urokowi pamięci o górze Po Iwan w Czarnohorze. Widzę tych wędrujących naukowców, tragarzy i skrzynie załadowane sprzętem. Niezwykłe emocje towarzyszą wspomnieniom o tych czasach. Może dlatego trzeba dbać o przetrwanie tej materialnej części historii? A może sens jest taki sam jak ten towarzyszący powstaniu astrobaz w Polsce? Warto zagłębić się w te historie bardziej niż tylko na poziom tego niezwykłego tekstu.

Pół wieku zajmowania się niezwykłą gwiazdą U Gaminorum opisuje Karolina Bąkowska. Dzięki takim pracom powstają kolejne małe cegiełki ludzkiej wiedzy. Wiedzy o Wszechświecie tak rozległym i wypełnionym miliardami galaktyk i gwiazd, że starczyłoby ich dla każdego z nas z osobna. I to po kilka na głowę. W dobie wielkich teleskopów inaczej widzimy współczesne odkrycia. Wydaje się, że dzisiaj astronomowie widzą jak materia przelewa się z olbrzyma na karła oraz co dzieje się miedzy nimi w najdrobniejszych szczegółach. A jednak nie. Nadal wiedza i naukowa intuicja człowieka jest najwyższa i chyba już tak zostanie.

Przeczytamy też o kosmicznych fontannach oraz o staraniach o czyste ciemne niebo. Niedługo konferencja we Wrocławiu skupi wielu ludzi, by nie utracić tego, co daje nam natura, a my jak zwykle w swojej egoistycznej postawie szastamy tym na prawo i lewo jakby tego było zawsze pod dostatkiem. A przy okazji sami robimy sobie krzywdę. Zajmując się tym problem w naszej Sekcji znamy i rozumiemy powagę sprawy. Czas by przekonać do tego resztę ludzkości. To jest ta trudniejsza strona zadania. Bo skoro ludzie nie chcą się przejąć problemem ograniczonych zasobów planety – ropa, węgiel, atmosfera itd. – to dlaczego ma się zmartwić jakimś tam ciemnym niebem? Trzeba pokazać, dlaczego trzeba się martwić. Ziemia to taki wielki statek kosmiczny. Pędzący przez przestrzeń od ponad 4 mld lat. Nikt na nią nie dowozi zapasów jak na ISS. To co mamy to jest wszystko co mamy. Proste, a jednak jak bardzo skomplikowane.

Zakończyła się kolejna Olimpiada Astronomiczna. Są też kolejne zadania z jej zmagań. Zadania i rozwiązania. Czyli to co tygrysy lubią najbardziej. Może ukażą się rozwiązania zadań od innych uczestników olimpiad. A na stronie Olimpiady znajdziemy zadania i rozwiązania z lat poprzednich.

Za to Jacek Drążkowski pisze o moim najlepszym wspomnieniu z dzieciństwa, czyli o Sondzie. SONDA to program popularnonaukowy, któremu nie dorósł do pięt żaden współcześnie stworzony. Pisze on jednak o płycie z muzyką do tego programu. Nieświadomych czytelników zaskoczy zawartość nostalgicznej opowiastki. Ja już zebrałem sobie muzykę w postaci sampli z sieci – YouTube. To tak a propos nieprzestrzegania praw autorskich w dobie PRL’u. muzyka jest wspaniała, żeby nie powiedzieć genialna. A zbiory Pana Jacka pełne są takich rodzynków.

I na koniec wiadomość z Kroniki.
30 października Nathan Gray, 10 letni chłopiec, przy pomocy 36 cm teleskopu z kamera CCD odkrył nowy obiekt w galaktyce PGC 61330. Itd. w Uranii PA nr 769 czyli 1/2014.

Przeczytajcie koniecznie!



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,158 unikalne wizyty