Globe at Night - badamy niebo
Dodane przez jacek dnia 21/02/2011 10:10:07


Gwiezdne, Wrota, badanie, niebo,globe, night Od dzisiaj rozpoczynamy udział w projekcie Globe at Night. Jak co roku w ramach projektu dokonamy oceny zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem z naszych miast. Tym razem projekt jest dopracowany jeszcze lepiej jak w poprzednich latach. Również jak w poprzednich latach opracowana jest już instrukcja w języku polskim, którą znajdziecie w linku poniżej.
Treść rozszerzona
W odróżnieniu od badań jesiennych, tym razem ocenę zanieczyszczenia przeprowadzamy na bazie gwiazdozbioru Orion. To przepiękna konstelacja, uważana przez miłośników za najpiękniejszą na niebie, jest obecnie łatwo dostrzegalna i nadzwyczaj charakterystyczna. Dzięki temu nawet nie wprawieni obserwatorzy są w stanie przeprowadzić ocenę widoczności gwiazd oraz złożyć z tych obserwacji stosowny raport. Strona raportowania tez została przebudowana na tyle, że w zasadzie jesteśmy w wstanie złożyć raport poprzez nasze urządzenia mobilne już w miejscu obserwacji. Świat idzie na przód.

Obserwacje należy przeprowadzić w dniach od 21 lutego (od dzisiaj) do 6 marca 2011r. Ważne jest precyzyjne określenie współrzędnych geograficznych, z dokładnością do sekund kątowych, lub użycia współrzędnych pobranych z systemu GPS. W drugim przypadku możemy posłużyć się np. nawigacją samochodową lub nawigacją wbudowaną w nasz telefon. Współczesne kompasy elektroniczne mają również wbudowane odbiorniki GPS.

Same obserwacje można wykonać wielokrotnie, zmieniając przy tym swoje położenie o co najmniej 1 km. Jako, że najbliższe dni szykują nam mroźną piękną pogodę warto nie odkładać obserwacji na dalszy czas i wykonać je od ręki, już dzisiaj.

Na najbliższych zajęciach Sekcji Astronomicznej w Żaganiu będzie można wziąć udział w badaniach razem z jej członkami. A przy okazji wykonać obserwację Wielkiej Mgławicy Oriona – M42.

Gwiezdne, Wrota, badanie, niebo,globe, night
Przeczytaj więcej: