Nowy Układ Słoneczny
Dodane przez jacek dnia 12/04/2012 11:03:42
slowaKluczoweAstronomowie odkryli gwiazdę, którą okrąża więcej planet niż Słońce. Analiza trajektorii, po których poruszają się obiekty tworzące ten układ planetarny, może znacznie poszerzyć naszą wiedzę na temat wszechświata.

W sierpniu 2010 roku ogłoszono nowego rekordzistę wśród pozasłonecznych układów planetarnych. Astronomowie odkryli, że wokół gwiazdy HD 10180 krąży najprawdopodobniej aż 7 planet. Co więcej, ich położenie podlega pod regułę Titiusa-Bodego, zgodnie z którą rozmieszczone są również planety w naszym Układzie Słonecznym. Najnowsze badania zdjęć tego obszaru wykazują jednak, że w układzie tym znajduje się nie 7, ale aż 9 planet.
Treść rozszerzona
Gwiazda HD 10180 położona jest 127 lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Hydry. W sumie dokonano 190 pomiarów prędkości gwiazdy. Analiza danych wykazała, że gwiazda wykonuje niewielkie ruchy do przodu i do tyłu, spowodowane grawitacyjnym oddziaływaniem okrążających ją planet. Dalsza analiza układu pozwoliła dokładnie potwierdzić istnienie 7 planet okrążających tę gwiazdę, jednak zgodnie z wyliczeniami statystycznymi w układzie najprawdopodobniej znajdują się jeszcze dwie planety.

Wiadomo również, że pięć z odkrytych obiektów ma masę przybliżoną do masy Neptuna, trzy natomiast są bardziej podobne do Ziemi, a ostatnia do Saturna. Niestety te planety, które są podobne do naszej, znajdują się zbyt blisko gwiazdy centralnej, aby można było rozważać możliwość istnienia na nich życia.

Badacze wskazali też na związek pomiędzy masą systemu planetarnego a masą i składem chemicznym gwiazdy mieszczącej się w jego centrum. Bardzo masywne układy odkrywane są koło gwiazd masywnych i bogatych w metale (w astronomii mianem metali nazywa się wszystkie pierwiastki inne niż wodór i hel), natomiast cztery najmniej masywne układy znaleziono w pobliżu gwiazd o małej masie i niewielkiej zawartości metali.

Obserwacje HD 10180 prowadzono przy pomocy 3,6-metrowego teleskopu w Obserwatorium La Silla w Chile, należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO. Na teleskopie tym zamontowano niezwykle precyzyjny spektrograf HARPS.





Przeczytaj więcej: