Jak to z Wrocławia w kosmos latano
Dodane przez jacek dnia 09/10/2015 22:30:35
wertykal Rakieta WertykalPierwsze lata działalności Zakładu Fizyki Słońca (do 1980r. działającego pod nazwą Pracownia Związków Słońce-Ziemia) związane są ściśle z serią radzieckich rakiet Wertikal (rakieta Wertikal 1 pokazana została na zdjęciu).
Treść rozszerzona
Rakiety tego typu wznosiły się na wysokość ok. 500 km. Na szczycie rakiety umieszczany był specjalny zasobnik z aparaturą pomiarową. Zasobnik ten otwierał się na wysokości ok. 90 km i umożliwiał prowadzenie obserwacji w trakcie wznoszenia się i opadania rakiety (ok. 10 minut). Po opadnięciu na wysokość ok. 100 km zasobnik zamykał się i oddzielał od reszty rakiety. Bezpieczny powrót aparatury na ziemię umożliwiał duży spadochron, który otwierał się na wysokości 6 km. Już po powrocie na ziemię z aparatury sczytywano dane, a odzyskaną aparaturę można było w razie potrzeby wykorzystać w kolejnych misjach. Eksperymenty rakietowe były szczególnie istotne w badaniach prowadzonych w zakresie promieniowania rentgenowskiego i ultrafioletowego. Te długości fali są bowiem silnie pochłaniane przez ziemską atmosferę, w związku z czym nie jest możliwe prowadzenie obserwacji bezpośrednio z powierzchni Ziemi.

slowaKluczowe Zakładu Fizyki Słońca (do 1980r. działającego pod nazwą Pracownia Związków Słońce-Ziemia) - wyniki eksperymentu na rakiecie WrtykalPo udanym wystrzeleniu pierwszego polskiego instrumentu kosmicznego w 1970r. (szczegóły w poście z dnia 29 września 2015r.) w kosmos wysłano kolejne wrocławskie przyrządy. Były to m.in. blok kamer rentgenowskich, teleskop rentgenowski, monochromatyczny fotometr rentgenowski oraz dopplerometr rentgenowski, pokazane kolejno na zdjęciach. Ich celem były oczywiście badania Słońca w promieniowaniu rentgenowskim. Ostatnie ze zdjęć zamieszczonych poniżej to fotografia fragmentu Słońca, wykonana 20.10.1983r. z pokładu rakiety Wertikal 11 przy użyciu polskiego teleskopu rentgenowskiego.

Poniżej znajduje się zestawienie misji Wertikal, które wyniosły w przestrzeń kosmiczną polską aparaturę:


Źródło: Zakład Fizyki Słońca CBK PAN


Przeczytaj więcej: