HST obserwuje Jowisza Dodane przez jacek dnia 14/08/2019 21:41:37Jowisz w dniu 27 czerwca 2019 - obraz instrumentu WCP3 z teleskopu Hubble / Credits - NASA, ESA, A. Simon, M.H. WongPod koniec czerwca 2019 kosmiczny teleskop Hubble wykonał obserwacje największej planety naszego Układu Słonecznego.
Zaprezentowany obraz Jowisza pochodzi z obserwacji wykonanych przez instrument Wide Field Camera 3 (WPC3) kosmicznego teleskopu Hubble (HST). Obserwacje zostały wykonane przez HST 27 czerwca 2019 roku.
Treść rozszerzona
Najsłynniejszym tworem na Jowiszu jest potężny huragan o nazwie Wielka Czerwona Plama (WCP). W maju 2019 roku doszło do wyraźnej zmiany kształtu WCP. Zauważono ciemne ramię na północ od centrum WCP. Pomiędzy tym ramieniem a centrum WCP można zauważyć jaśniejszą przestrzeń. Wygląda to jak gdyby w WCP zaczął występować nowy proces. Podobne ramiona obserwowano już wcześniej, ale na znacznie mniejszą skalę. Ten proces jest nadal obserwowany i obrazy z HST pozwalają na połączenie danych amatorskich z dużymi obserwatoriami astronomicznymi.
Materiał NASA dotyczący nowej obserwacji Jowisza z HST / Credits – NASA Goddard
Instrument WPC3 został zainstalowany na pokładzie HST dziesięć lat temu, w ramach misji STS-125. Była to ostatnia misja serwisowa promu kosmicznego do tego teleskopu. W trakcie misji STS-125 nastąpiła m.in. wymiana baterii oraz kilku instrumentów badawczych. Naprawy i modernizacja HST zakończyła się pełnym sukcesem. HST służy do dziś i dopiero pod koniec zeszłego roku pojawiły się pewne problemy techniczne teleskopu, które zostały dość szybko rozwiązane. Co ciekawe, tuż po misji STS-125 NASA zakładała, że teleskop HST będzie działać do około 2015 roku.