Słońce nie ma dla nas żadnych tajemnic
Dodane przez jacek dnia 12/05/2009 23:11:06
Zajęcia Sekcji Czyli wyniki spotkania Sekcji Astronomicznej

W sobotę spotkaliśmy się jak prawie co tydzień. Wszyscy byli nieco rozczarowani, że pogoda nie dopisała nam i nie możemy prowadzić obserwacji. Spotkania pod niebem i przy teleskopie są dla nas najcenniejszymi doświadczeniami astronomicznymi. Naszą wiedzę wcielamy od razu w życie i sprawdzamy czy teoria jest zgodna z praktyką, z tym co można zobaczyć na własne oczy. Tym razem było inaczej. Ale i tak napięcie podniosło się na koniec zajęć ... ale po kolei.
Treść rozszerzona
Zajęcia Sekcji Do obserwacji Słońca trzeba się przygotować. Wymaga to nie tylko przygotowania sprzętu, bo musi on zostać wyposażony w dodatkowe oprzyrządowanie, ale musimy i my sami się przygotować, bo obserwacje mają nieść doświadczalne sprawdzenie naszej wiedzy. Obserwacje to nasze eksperymenty. Nie możemy dotknąć gwiazd i planet własnymi rękoma, dlatego 'dotykamy' je przez obiektywy naszych teleskopów.

Na zajęciach nie było łatwo, ale zaczęliśmy od zebrania składek i uzupełnienia dokumentacji. Na kolejne spotkaniu dostaniemy legitymacje członkowskie, i formalnościom stanie się za dość.

Musieliśmy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: czy nasze Słońce jest gwiazda zmienną, czy nie?

Z punktu widzenia astronomii nie jest, ale nasze doświadczenia dowodzą, że jego zmienność choć niewielka ma znaczący wpływ na nasze życie. Plamy słoneczne i zmieniające się pole magnetyczne oraz wiele innych zachodzących na Słońcu zjawisk, powoduje, że czasami musimy się nawet martwić o to jak przetrwać, bo nasza życiodajna gwiazda potrafi stanąć nam na drodze. Oprócz pięknych zorzy polarnych pojawiają się w naszej atmosferze zjawiska czasami niebezpieczne dla naszych satelitów jak również życia na ziemi - przypomnijmy sobie przeciążenie sieci energetycznej w Kanadzie w roku.

Zajęcia Sekcji I tak oto na Słońcu powinno być około 50 plam a nie ma żadnej. Nie jest to żadna nowość w aktywności Słońca, ale i nie jest to zjawisko nazbyt częste. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: czy efekt cieplarniany będzie silniejszy niż oziębienie wywołane spadkiem aktywności Słońca? Dyskusja trwała do końca zajęć i nie dotarliśmy do końca. Dlatego na następnych zajęciach poznamy aktywność innych gwiazd i porównamy ją ze Słoneczną zmiennością. Ciekawe czy nadal będziemy uważali, że Słońce jest zmienne? Jak zmienność gwiazd może wpływać na życie na planetach znajdujących się w tamtych rejonach? A może nie jest to w ogóle możliwe?



Towarzystwo obserwatorów Słońca im Wacława Szymańskiego