Webb NASA dostarcza najgłębszy obraz wszechświata w podczerwieni
Dodane przez jacek dnia 12/07/2022 16:17:28
slowaKluczowe Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA dostarczył najgłębsze i najostrzejsze jak dotąd zdjęcie w podczerwieni odległego wszechświata. Pierwszym głębokim polem Webba jest gromada galaktyk SMACS 0723, która obfituje w tysiące galaktyk – w tym najsłabsze obiekty, jakie kiedykolwiek zaobserwowano w podczerwieni.
Kredyty: NASA, ESA, CSA i STScI
Link
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA zrobił najgłębszy i najostrzejszy jak dotąd obraz w podczerwieni odległego wszechświata. Znane jako Pierwsze Głębokie Pole Webba, to zdjęcie gromady galaktyk SMACS 0723 jest przepełnione szczegółami.
Treść rozszerzona
Tysiące galaktyk – w tym najsłabsze obiekty, jakie kiedykolwiek zaobserwowano w podczerwieni – pojawiły się w polu widzenia Webba po raz pierwszy. Ten wycinek rozległego wszechświata pokrywa skrawek nieba wielkości ziarenka piasku trzymanego na wyciągnięcie ręki.

To głębokie pole, zrobione przez kamerę bliskiej podczerwieni Webba (NIRCam), jest kompozytem wykonanym ze zdjęć o różnych długościach fal, w sumie 12,5 godziny – osiągnięcie głębokości na długości fal podczerwonych poza najgłębszymi polami Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, co zajęło tygodnie.

Zdjęcie przedstawia gromadę galaktyk SMACS 0723 taką, jaka pojawiła się 4,6 miliarda lat temu. Połączona masa tej gromady galaktyk działa jak soczewka grawitacyjna , powiększając znacznie bardziej odległe galaktyki znajdujące się za nią. Kamera NIRCam Webba wyostrzyła te odległe galaktyki – mają one maleńkie, słabe struktury, których nigdy wcześniej nie widziano, w tym gromady gwiazd i elementy rozmyte. Gdy Webb będzie szukał najwcześniejszych galaktyk we wszechświecie, naukowcy wkrótce zaczną dowiadywać się więcej o masach, wiekach, historiach i składach galaktyk.

To zdjęcie jest jednym z pierwszych pełnokolorowych zdjęć teleskopu. Pełny pakiet zostanie wydany we wtorek, 12 lipca, od godziny 10:30 EDT, podczas transmisji na żywo w telewizji NASA . Dowiedz się więcej o tym, jak oglądać .

Źródło obrazu: NASA, ESA, CSA i STScI

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest najważniejszym na świecie obserwatorium kosmicznym. Webb rozwiąże zagadki naszego Układu Słonecznego, spojrzy poza odległe światy wokół innych gwiazd i zbada tajemnicze struktury i pochodzenie naszego wszechświata oraz naszego w nim miejsca. Webb to międzynarodowy program prowadzony przez NASA wraz z partnerami ESA (Europejską Agencją Kosmiczną) i CSA (Kanadyjską Agencją Kosmiczną).

Centrala NASA nadzoruje misję Dyrekcji Misji Naukowych agencji. Goddard Space Flight Center NASA w Greenbelt w stanie Maryland zarządza Webb dla agencji i nadzoruje prace nad misją wykonywaną przez Space Telescope Science Institute, Northrop Grumman i innych partnerów misji. Oprócz Goddarda do projektu przyczyniło się kilka ośrodków NASA, w tym Centrum Kosmiczne im. Johnsona w Houston; Laboratorium Napędów Odrzutowych (JPL) w Południowej Kalifornii; Marshall Space Flight Center w Huntsville, Alabama; Centrum Badawcze Ames w Dolinie Krzemowej w Kalifornii; i inni.Kamera NIRCam została zbudowana przez zespół z Uniwersytetu Arizony i Centrum Zaawansowanych Technologii Lockheed Martin.

Pobierz nieskompresowane wersje w pełnej rozdzielczości ze strony Link .