Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-4-2024 02:47:47

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Perseidy w blasku Księżyca

Niebo za oknem slowaKluczowe Perseidy 2011 autor Tamas Ladanyi, a wszystko w pełni Księżyca. Zamek w Veszprem W tle Jupiter i Plejady.W tym roku Perseidy nie dość, że toną w blasku księżycowego światła to jeszcze nieprzerwanie rosi je letni deszcz. Niektórzy poczytują sobie to za jakąś szczególną złośliwość, a inni dziękują naszemu satelicie, że dokonał końca obserwacji zawsze wyczekiwanego przybycia jeźdźców komety Swift-Tuttle. I choć co roku ogłaszamy akcję ich obserwacji, to nie często przychodzi nam zachwycać się ich widokiem na własne oczy.


Lato tego roku jest bezlitosne dla miłośników astronomii, ale na szczęście jest nas na całym świecie na tyle sporo, że zawsze ktoś upoluje coś ciekawego. Tak jest i tym razem. W niektórych rejonach ziemi pogoda jest nieco lepsza od naszej i dzięki temu możemy przyłączyć się do widowiska.

Dlaczego w tym roku jest tak trudno? Oczywiście nie tylko z racji pogody. Warunki obserwacji są w tym roku szczególnie trudne ze względu .. na Księżyc w pełni. Niewiele meteorów z roju osiąga jasność pozwalającą swobodnie je obserwować z terenów miejskich, gdzie zasięg gwiazdowy dochodzi w porywach do 3-3,5 mag. To dlatego, że rój ten jest tak liczny w jasne obiekty, jest on tak atrakcyjny. I choć ilość zjawisk sięga czasami 60-100 na godzinę, to wizualnie daje się dostrzec zaledwie kilka, a w przypadku takich warunków jak w tym roku jeszcze mniej.

slowaKluczowe Bolid z roju perseidów, 20:34UT. Fot. Maciej Maciejewski Pozostają więc metody radiowe, w których przoduje w Polsce grupa PKiM. Dzięki nim już mamy okazję zobaczyć wyniki ich obserwacji. Wiemy, że nie tylko nas odwiedziły, ale że na ich obserwację należy poświęcić nie tylko tę jedną dobę przewidywanego maksimum. Na obserwacje mamy czas przez większość sierpnia i września.

Rój Perseidów jest badany systematycznie, ale nie znaczy to, że nie ma on w sobie do zbadania kolejnych tajemnic: choćby w rozkładzie materii na trasie swojej orbity. A jako, że meteory skutecznie zapisały się w historii życia na ziemi i odcisnęły na nim niejedno swoje piętno warto im się stale przyglądać. Czasami potrafią nas zaskoczyć swoimi nagłymi odwiedzinami w gospodarstwie agroturystycznym czy na Grenlandii. Każda taka wizyta kończy się w sposób nieprzewidywalny.

Im więcej będziemy wiedzieć o tych zjawiskach tym lepiej dla przyszłości naszej cywilizacji. W badaniach rojów przodują generalnie miłośnicy astronomii. Ale organizacje takie jak PKiM to już praktycznie profesjonalizm. Wkład miłośniczych badań w rozwój nauki jest ogromny. Zawodowi astronomowie prowadzą stałą współpracę z miłośnikami i wspierają ten ruch z wymiernymi dla nauki korzyściami.

Badanie meteorów jest w stanie zacząć każdy miłośnik. Doprowadzając swój warsztat do perfekcji staje się on nierozłącznym ogniwem złożonego łańcucha badawczego. Jeśli więc stając pod rozgwieżdżonym niebem, widząc spadającą gwiazdę, poczujesz dreszcz emocji, to może właśnie narodziła się w tobie pasja poznania. Rozwijaj ją.

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,263,665 unikalne wizyty