31-07-2016
Nawigacja
Astro Kalendarz Lipiec
Kalendarz astronomiczny, 2016

Do druku - PDF
OstatnieFoto

Spokojne Słońce

Panorama 4 CNK

Panorama 3 CNK

Panorama 2 CNK

Panorama 1 CNK
Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Uniwersał

Planeta Oczu


IA ZG

Planetarium i Obserwatorium Olsztyn

Astro-Miejsca

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Orion,serwis,astronomii,PTA,media,o,kosmosie

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

CELESTIA

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

PTM

heweliusz

heweliusz

ESA

Hubble ESA

Space.com

Space Place

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 10
Najnowszy użytkownik: DamianZlobinski
Archiwa

2016

2015

2014

ReklamaStatystyki kliknięć
Odwiedziny gości
Dziś:374
Wczoraj:3,550
W tym tygodniu:27,725
W tym miesiącu:132,173
W tym roku:911,896
Wszystkich:8,418,793
Witamy w Gwiezdne Wrota Odkryj Wszechświat dla Siebie
Niebo w SierpniuLigh PollutionMuzykaSekcja AstronomicznaUrania P.A.Nie świeć .... nie śmieć
Urania Postępy Astronomii

Zachęcamy wszystkich naszych czytelników do prenumeraty lub zakupu zeszytów czasopisma astronomicznego


Urania Postępy Astronomii
Pismo obchodzi w tym roku 90 urodziny

Wszelkich informacji o prenumeracie i zakupie numerów archiwalnych Postępów Astronomii i Uranii-PA udzielamy pod adresem pocztowym:

urania@pta.edu.pl URania PA nr 6-2011
adres pocztowy:
Centrum Astronomii UMK
ul. Gagarina 11, 87r11;100 Toruń
tel/fax 0-56 611 30 14 / 611 30 08
adres elektroniczny (e-mail):
urania@pta.edu.pl
wpłaty na konto:
Polskie Towarzystwo Astronomiczne
Bank Millennium S.A. o/Toruń
Nr 44 1160 2202 0000 0000 5530 5241

Strona Prenumeraty Uranii PA
Ustrzel Polonię - konkurs astrofotograficzny
konkurs,astrofotografia
Zagadka brakujących dużych kraterów na Ceres
Astronomia Dawn,Ceres Dane wizualne i topograficzne Ceres z misji Dawn / Credits - NASA/JPL-Caltech/SwRIDane z sondy Dawn, okrążającej planetę karłowatą Ceres od 6 marca 2015 wskazują na zagadkę brakujących kraterów.

Ceres została odkryta 1 stycznia 1801 roku przez Giuseppe Piazziego, głównego astronoma Uniwersytetu w Palermo na Sycylii, w odległości przewidzianej przez regułę Titusa-Bodego.

Obiega ona Słońce w średniej odległości 2,77 AU. Rozmiary Ceres wynoszą 975×909 km, średnia gęstość 2,08 g/cm3.
Polscy naukowcy zwiększają potencjał badawczy LHC
Nauka LHC CMS detector for LHC.
Wielki Zderzacz Hadronów, LHC (z ang. Large Hadron Collider) – największy na świecie akcelerator cząstek (hadronów), znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. LHC jest położony na terenie Francji oraz Szwajcarii. Wielki Zderzacz Hadronów jest największą maszyną świata. Jego zasadnicze elementy są umieszczone w tunelu w kształcie torusa o długości około 27 km, położonym na głębokości od 50 do 175 m pod ziemią. Wyniki zderzeń rejestrowane są przez dwa duże detektory cząstek elementarnych: ATLAS i CMS, dwa mniejsze ALICE i LHCb oraz trzy małe: TOTEM, LHCf i MoEDAL.
Za błyskawiczne wskazanie najciekawszych zdarzeń w detektorze CMS, jednym z głównych eksperymentów przy LHC, odpowiada specjalny system selekcji. Układ, pełniący kluczową rolę w poszukiwaniu nowych zjawisk fizycznych, gruntownie zmodernizowali naukowcy z Polski, zwiększając potencjał badawczy całego LHC.
Blazary - galaktyki wokół czarnych dziur
Astronomia slowaKluczowe Jak działa blazar?Blazary to rodzaj aktywnych galaktyk, które w swoich centrach mają supermasywne czarne dziury. Emitują intensywne promieniowanie elektromagnetyczne - w bardzo szerokim zakresie widmowym - nie tylko widzialne, ale też radiowe, podczerwone, ultrafioletowe, rentgenowskie oraz gamma.
Polskie łaziki na podium brytyjskich zawodów marsjańskich
Roboty  Lem Mars Rover Łazik Lem Mars Rover zespołu Nex Robotics z Politechniki Gdańskiej. Źródło: PGŁaziki studentów z Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Warszawskiego znalazły się na podium międzynarodowych zawodów z UK University Rover Challenge. Brytyjski konkurs wygrała drużyna The Elite z Egiptu.
Neutrina na cenzurowanym: czyżby szalały inaczej niż antyneutrina?
Nauka neutrina Fot: Kamioka Observatory, ICRR (Institute for Cosmic Ray Research), The University of Tokyo Detektor Super-Kamiokande w czasie remontu. W zbiornik z wodą wycelowane są tysiące fotopowielaczy, których zadaniem jest rejestrowanie śladów neutrin. Na co dzień zbiornik całkowicie wypełniony jest wodą i jest w nim zupełnie ciemno. Całkiem symetryczny Wszechświat nie byłby aż tak ciekawym miejscem - cała materia po prostu anihilowałaby z antymaterią. Dlatego naukowcy szukają śladów asymetrii między cząstkami i antycząstkami. Wiele wskazuje na to, że taką asymetrię widać w szaleństwach neutrin i antyneutrin.
Biały karzeł omiata czerwonego karła tajemniczym promieniowaniem
eso slowaKluczowe Artist’s impression of the exotic binary star system AR ScorpiiAstronomowie korzystający z należącego do ESO teleskopu VLT, a także z inny teleskopów naziemnych i kosmicznych, odkryli nowy rodzaj egotycznej gwiazdy podwójnej. W systemie AR Scorpii, szybko obracający się biały karzeł przyspiesza elektrony do prawie prędkości światła. Te wysokoenergetyczne cząstki emitują promieniowanie, które dociera do towarzyszącego czerwonego karła i powoduje, że cały system dramatycznie pulsuje co 1,97 minuty w zakresie promieniowania od ultrafioletu do fal radiowych. Wyniki badań zostaną opublikowane w czasopiśmie „Nature” w dniu 28 lipca 2016 r.
Dwa rozbłyski klasy M z grupy 2567 (24.07.2016)
Słońce slowaKluczowe Siedem minut po fazie maksymalnej rozbłysku M2.0 z 24 lipca / Credits - NASA, SDONa pożegnanie z ziemskimi obserwatorami, grupa 2567 wyemitowała 24 lipca dwa rozbłyski klasy M.

Dwudziestego trzeciego lipca grupa 2567 wyemitowała najsilniejszy rozbłysk od września 2015 roku. Było to zjawisko mieszczące się w klasie M7.6 kiedy ten region aktywny znajdował się już w pobliżu zachodniej krawędzi tarczy słonecznej. Dzień później grupa 2567 wyemitowała kolejny rozbłysk klasy M, a po tym jak region schował się za krawędzią tarczy, następny, również klasy M. Pierwszy z nich posiadał maksimum wynoszące M2.0, przypadające na godzinę 08:20 CEST, natomiast maksimum (M1.9) drugiego przypadło na godzinę 19:43 CEST. Poniższe nagranie prezentuje drugi z rozbłysków.
Misja Kepler identyfikuje 104 nowe egzoplanety
Egzoplanety Teleskop Keplera,egzoplanety Artystyczna wizja teleskopu Keplera w przestrzeni kosmicznej / Credits - NASAMiędzynarodowy zespół astronomów potwierdził odkrycie 104 nowych egzoplanet spośród 197 kandydatów, zidentyfikowanych dzięki użyciu kosmicznego teleskopu Keplera. Wśród nich odkryto jeden system planetarny, oddalony o 181 lat świetlnych, który z dużym prawdopodobieństwem zawiera cztery skaliste egzoplanety.
Pierwsze badania atmosfer egzoplanet wielkości Ziemi
Egzoplanety TRAPPIST-1b,TRAPPIST-1c,egzoplanety,Kepler Planety TRAPPIST-1b oraz TRAPPIST-1c, tranzytujące przed czerwonym karłem układu (NASA/ESA/STScI/J. de Wit - MIT)Dzięki wystrzelonemu w 1990 roku na niską orbitę okołoziemską, Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a, przeprowadzono pierwsze badania atmosfer planet pozasłonecznych wielkości Ziemi. Analiza przeprowadzona przez zespół naukowców pozwoliła na zidentyfikowanie dwóch planet, potencjalnie bardziej sprzyjających życiu.
Najsilniejszy rozbłysk w 2016 roku
Słońce SDO Tuż przed fazą maksymalną rozbłysku klasy M7.6 z 23 lipca 2016 / Credits - NASA, SDODwudziestego trzeciego lipca grupa 2567 wyemitowała trzy silne rozbłyski klasy M z czego jeden był klasy M7.6. To najsilniejszy rozbłysk w tym roku.

Pomiędzy 18 kwietnia a 21 lipca Słońce nie wyemitowało żadnego rozbłysku klasy M. Sytuacja zmieniła się za sprawą obszaru aktywnego o oznaczeniu 2567. 21 lipca ta grupa plam wyemitowała dwa rozbłyski dolnych stanów klasy M – M1.2 i M1.0.
Mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości
Wydarzenia Apollo 17,1972 Zdjęcie z czasów misji Apollo 17 z 1972 roku. Czy podobnego obrazu możemy się niebawem spodziewać? / Credits - NASABlisko pół wieku, jakie upłynęło od kiedy człowiek pierwszy raz postawił stopę na innym niż Ziemia ciele niebieskim, to w astronautyce czas wielkich wyzwań, często bezpardonowej rywalizacji, politycznych przesileń, niesamowitego postępu naukowo-technologicznego, spektakularnych sukcesów i takichże porażek.
Hologram fotonu pozwala dojrzeć ukryte dotąd cechy cząstki światła
Nauka Hologram pojedynczego fotonu Hologram pojedynczego fotonu zrekonstruowany na podstawie danych z eksperymentu (po lewej) oraz teoretyczny (po prawej). Źródło: FUW Fizycy z UW w elegancki sposób pokazali, jak można zobaczyć funkcję falową pojedynczego fotonu i dotrzeć do ukrytych właściwości cząstki światła. Posłużyli się przy tym metodą podobną do tworzenia hologramu.
Powierzchnia Merkurego pochodzi z wnętrza planety
Sondy Basen Caloris,Messenger,Merkury Basen Caloris, będący miejscem impaktu obiektu kosmicznego z powierzchnią Merkurego (NASA)Naukowcy z NASA odkryli, że niektóre osady wulkaniczne, znajdujące się na powierzchni Merkurego wymagają, aby do stopienia płaszcza planety doszło blisko granicy pomiędzy tą warstwą, a jej jądrem znajdującym się zaledwie 400 km pod powierzchnią. Informacje o tym odkryciu przedstawiono dzisiaj w nocy na konferencji Goldschmidt w Jokohamie w Japonii.
Rakieta CanSat Launcher już gotowa
Astronautyka slowaKluczowe Studenci PW ukończyli prace projektowe nad rakietą CanSat LauncherStudenci Politechniki Warszawskiej ukończyli prace projektowe nad rakietą CanSat Launcher, która ma umożliwić wystrzelenie ośmiu amatorskich minisatelitów, tzw. CanSatów, na wysokość kilku kilometrów. Pierwszy test w locie rakiety nastąpi w październiku na poligonie pod Toruniem.
Sonda Juno wysyła pierwsze zdjęcie z orbity
Sondy Juno Kolorowe zdjęcie wykonane za pomocą kamery JunoCam to jedno z pierwszych zdjęć wykonanych przez sondę Juno po wejściu na orbitę wokół Jowisza w dniu 4 lipca 2016 r. Samo zdjęcie potwierdza, że kamera JunoCam przetrwała przejście przez silne pasy radiacyjne wokół planety i jest gotowa do wykonywania zdjęć gazowego olbrzyma w toku misji Juno. Zdjęcie zostało wykonane 10 lipca 2016 r o godzinie 5:30 UTC, gdy sonda znajdowała się 4,3 mln km od Jowisza. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSSKamera JunoCam znajdująca się na pokładzie sondy Juno już działa i rozpoczęła przesyłanie na Ziemię danych.

Urządzenie rejestrujące obrazy Jowisza w zakresie widzialnym (kamera JunoCam) zostało uruchomione w sześć dni po wejściu przez sondę na orbitę wokół Jowisza. Pierwsze zdjęcia w wysokiej rozdzielczości dotrą do nas jednak dopiero za kilka tygodni.
Gwiezdny rozbłysk umożliwił dostrzeżenie linii śniegu
eso ESO,V883 Orionis Artist’s impression of the water snowline around the young star V883 Orionis
This artist’s impression of the water snowline around the young star V883 Orionis, as detected with ALMA.
Źródło: A. Angelich (NRAO/AUI/NSF)/ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)
Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) dokonała pierwszego w historii obserwacyjnego rozdzielenia linii śniegu w dysku protoplanetarnym. Linia ta wskazuje gdzie temperatura w dysku otaczającym młodą gwiazdę spada wystarczająco nisko, aby uformował się śnieg. Dramatyczne zwiększenie jasności młodej gwiazdy V883 Orionis poprzez błysk rozgrzało wewnętrzne obszary dysku, odsuwają linię śniegu na znacznie dalsza odległość niż zazwyczaj w przypadku protogwiazd. Pozwoliło to na jej zaobserwowanie po raz pierwszy. Wyniki zostały opublikowane 14 lipca 2016 r. w czasopiśmie „Nature”.
Intrygujące wyniki z CERN: czyżby to były ślady nowej, ciężkiej cząstki?
Nauka slowaKluczowe LHC-Fot. PAP/ Adam Warżawa 27.11.2013Naukowcy w CERN są zaintrygowani. Czyżby zarejestrowali rozpad nowej, nieznanej cząstki, najcięższej ze wszystkich dotąd znanych? Mogą na to wskazywać dane z dwóch niezależnych eksperymentów. Na razie to jednak nic pewnego, a ciekawy wynik może być równie dobrze dziełem przypadku.
Bliskie przeloty 2016 NJ22 (07.07.2016) i 2016 NK22 (11.07.2016)
Niebo za oknem planetoidy Przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidySiódmego i jedenastego lipca nastąpiły przeloty planetoid 2016 NJ22 i 2016 NK22 obok Ziemi.
Moment przelotu 2016 NJ22 nastąpił 7 lipca, z maksymalnym zbliżeniem około godziny 15:14 CEST. Minimalny dystans pomiędzy tym meteoroidem a Ziemią wyniósł około 265 tysięcy kilometrów, czyli 0,69 średniej odległości do Księżyca. Średnicę 2016 NJ22 wyznaczono na około 6 metrów.
Najdokładniejszy widok na Mgławicę w Orionie
eso ESO A deep infrared view of the Orion Nebula from HAWK-I
This spectacular image of the Orion Nebula star-formation region was obtained from multiple exposures using the HAWK-I infrared camera on ESO’s Very Large Telescope in Chile. This is the deepest view ever of this region and reveals more very faint planetary-mass objects than expected.
Źródło:ESO/H. Drass et al.
Podczerwone zdjęcia z VLT ujawniły nieoczekiwaną ilość obiektów o małej masie

Podczerwony instrument HAWK-I na Bardzo Dużym Teleskopie (VLT) w Chile został wykorzystany do zajrzenia w serce Mgławicy w Orionie jeszcze głębiej niż we wcześniejszych badaniach. Spektakularne zdjęcie ukazało około dziesięć razy więcej brązowych karłów i izolowanych obiektów o masach planetarnych niż znano do tej pory. Odkrycie stanowi wyzwanie dla szeroko akceptowanego scenariusza historii powstawania gwiazd w Mgławicy w Orionie.
Odkryto obserwatorium astronomiczne sprzed 6 tys. lat
Astronomia Historia Photographs of the megalithic cluster of Carregal do Sal: a) Dolmen da Orca, a typical dolmenic structure in western Iberia; b) view of the passage and entrance while standing within the dolmens' chamber: the 'window of visibility'; c) Orca de Santo Tisco, a dolmen with a much smaller passage or corridor. Credit: F. SilvaObserwatorium służące praczłowiekowi do śledzenia ruchu planet odkryto w Portugalii. Międzynarodowy zespół uczonych ocenia, że powstało ono przed 6 tys. lat.
Zaskakująca planeta z trzema słońcami
eso SPHERE ,ESO,HD 131399Ab Artist’s impression of planet in the HD 131399 system
This artist's impression shows a view of the triple star system HD 131399 from close to the giant planet orbiting in the system. The planet is known as HD 131399Ab and appears at the lower-left of the picture.
Located about 320 light-years from Earth in the constellation of Centaurus (The Centaur), HD 131399Ab is about 16 million years old, making it also one of the youngest exoplanets discovered to date, and one of very few directly-imaged planets. With a temperature of around 580 degrees Celsius and having an estimated mass of four Jupiter masses, it is also one of the coldest and least massive directly-imaged exoplanets.
Źródło: ESO/L. Calçada/M. Kornmesser
Zespół astronomów użył instrumentu SPHERE na należącym do ESO teleskopie VLT do uzyskania obrazu pierwszej planety znalezionej na szerokiej orbicie wewnątrz potrójnego układu gwiazd. Według oczekiwań, orbita takiej planety powinna być niestabilna i obiekt szybko powinien zostać wyrzucony z systemu. W jakiś sposób jednak planeta przetrwała. Nieoczekiwane obserwacje sugerują, że tego rodzaju systemy mogą być powszechniejsze niż przypuszczano. Wyniki zostaną opublikowane online 7 lipca 2016 r. w czasopiśmie „Science”.
Chiny ukończyły budowę największego radioteleskopu na świecie
Astronomia sprzęt Chiny ukończyły budowę największego radioteleskopu na świecie Radioteleskop FAST
Fot. PAP/EPA/ STR 07.05.2016
Chińska Akademia Nauk informuje o zakończeniu budowy wartego 180 mln dol. radioteleskopu. Urządzenie o rozmiarach 30 boisk piłkarskich i średnicy 500 m rozpocznie pracę we wrześniu. Będzie ono badać przestrzeń kosmiczną oraz poszukiwać śladów życia w kosmosie.
Juno na orbicie Jowisza!
Sondy slowaKluczowe Artystyczna wizja sondy Juno w pobliżu Jowisza / Credits: NASAPiątego lipca amerykańska sonda Juno weszła na orbitę wokół Jowisza. To dopiero druga misja orbitera największej planety Układu Słonecznego.

Start misji Juno nastąpił 5 sierpnia 2011 roku. Jest to wyprawa NASA w ramach programu New Frontiers – tej samej klasy pojazdu, co New Horizons. Przez kolejne pięć lat Juno krążyła po wewnętrznym Układzie Słonecznym, stopniowo zmieniając swoją orbitę. W tym czasie sonda wykonywała badania wiatru słonecznego oraz (niedawno) “wpłynięcia” w silną magnetosferę Jowisza.
Pokonała prawie 3 mld km, od celu jest o włos.
Sondy slowaKluczowe Sonda Juno na tle Jowisza - grafika. Źródło: NASASonda Juno spróbuje wejść na orbitę Jowisza

We wtorek o świcie polskiego czasu uwaga świata skupi się na Jowiszu. Na jego orbitę ma wedrzeć się zbudowana przez NASA sonda Juno.
Gwiezdne fajerwerki
Astronomia Gwiezdne fajerwerki Corocznie obserwujemy tysiące przeróżnych wybuchów gwiazd. Astronomowie chcieliby poznać przyczyny tych eksplozjiCorocznie obserwujemy tysiące przeróżnych wybuchów gwiazd. Astronomowie chcieliby poznać przyczyny tych eksplozji.

Daniel Kasen

Czy zmierzamy na poziom kwantowy?
Nauka slowaKluczowe "Era Kwantowej Biologii"
W książce „Życie na krawędzi” Jim Al-Khalili i Johnjoe McFadden w sposób prosty i jednocześnie fascynujący przedstawiają najnowsze osiągnięcia, kształtujące naszą wiedzę o świecie istot żywych, dowodząc, że życie łączy klasyczny świat obiektów makroskopowych z dziwnym i osobliwym światem mechaniki kwantowej.
Biologia już od dawna nie jest prostym kolekcjonowaniem roślin czy klasyfikacją następnych gatunków zwierząt. Powoli, ale nieubłaganie ewoluuje w kierunku kwantów. I do dalszego rozwoju będzie potrzebowała fizyków oraz chemików, a także odrzucenia wielu aktualnych paradygmatów.

Mirosław Dworniczak


OZMA po raz dwudziesty!
Wakacje OZMA Rozpoczęły się zapisy na XX Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii – OZMA 2016Rozpoczęły się zapisy na XX Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii – OZMA 2016, który odbędzie się w dniach 4-7 sierpnia 2016 r. (czwartek-niedziela) na terenie amatorskiego obserwatorium astronomicznego w Niedźwiadach koło Szubina, woj. kujawsko-pomorskie, gdzie ma swoją siedzibę Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne.
Teleskop Hubble'a sfotografował księżyc planety karłowatej Makemake
Astrofotografia MAkemake,ksiezyc,Hubble,HST Planeta karłowata Makemake i jej księżyc S/2015 (136472) 1. Źródło: NASA, ESA, A. Parker and M. Buie (Southwest Research Institute), W. Grundy (Lowell Observatory) oraz K. Noll (NASA GSFC).Odległa planeta karłowata Makemake ma własny księżyc. Odkrycia dokonano dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a. Zostało ogłoszone we wtorek w biuletynie Międzynarodowej Unii Astronomicznej oraz przez amerykańską agencję kosmiczną NASA.
Niedawna aktywność hydrotermalna tłumaczy jasne kropki na Ceres
Sondy ceres,down Jasne obszary na powierzchni Ceres / Źródło: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS DLR/IDANaukowcy z zespołu misji Dawn odkryli zawartość minerałów węglowych na powierzchni Ceres.

Najjaśniejsze obszary na powierzchni Ceres, znajdujące się na dnie tajemniczego Krateru Occator, charakteryzują się największym zawartością minerałów węglowych kiedykolwiek odkrytych poza Ziemią – wskazują wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z zespołu misji Dawn. Wyniki badań opublikowane online w periodyku Nature, to jeden z dwóch nowych artykułów opisujących skład chemiczny Ceres.
Misja Hubble przedłużona o pięć lat!
Astronomia sprzęt Kosmiczny Teleskop Hubble / Źródło: NASA Kosmiczny Teleskop Hubble / Źródło: NASANASA zadecydowała o przeznaczeniu środków na wydłużenie misji kosmicznego teleskopu Hubble o kolejne pięć lat.

Kosmiczny teleskop Hubble (HST) to jedno z najważniejszych narzędzi dla współczesnej astronomii. Wyniesiony na orbitę w 1990 roku podczas misji STS-31 promu Discovery, dzięki kolejnym wyprawom serwisowym i naprawczym, HST jest teleskopem wyposażonym w najnowszy sprzęt obserwacyjny. Ostatnia misja serwisowa, STS-125, odbyła się w 2009 roku. Od tego czasu HST jest w świetnym stanie technicznym i wciąż dostarcza ważnych danych obserwacyjnych.
Astro-Wczasy Last minute
WakacjeZwolniło się nieoczekiwanie pół domku na AstroWczasach w terminie od 6 do 13 sierpnia 2016.

Stężnica w Bieszczadach to bardzo atrakcyjne miejsce obserwacyjne. Odwiedzamy je już od ponad 6 lat, łącząc urlop wraz z poznawaniem nieba. Bieszczadzkiego ciemnego nieba nie musimy chyba nikomu przedstawiać. To jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie "Droga Mleczna" sięga horyzontu, a niebo jest ciemne jak smoła.
Dużo więcej tlenu na Marsie
SondyŁazik Curiosity odkrywa dowody na dużo więcej tlenu w dawnej atmosferze Marsa

Łazik Curiosity Łazik Curiosity badający formację Kimberley w kraterze Gale na Marsie. Przed łazikiem widoczne są dwa otwory wywiercone przez instrument do pobierania próbek i kilka ciemniejszych punktów, które zostały oczyszczone z pyłu. Źródło: MSSS/JPL/NASAPeriodyk Geophysical Research Letters ujawnia, że łazik Curiosity zaobserwował duże poziomy stężenia tlenków manganu w skałach marsjańskich – czy w atmosferze Marsa w przeszłości znajdowało się dużo więcej tlenu?
Jowisz czeka na przybycie Juno
esoNa kilka dni przed przybyciem sondy Juno zaprezentowano spektakularne zdjęcia Jowisza z VLT slowaKluczowe Jupiter imaged using the VISIR instrument on the VLT
In preparation for the imminent arrival of NASA’s Juno spacecraft in July 2016, astronomers used ESO’s Very Large Telescope to obtain spectacular new infrared images of Jupiter using the VISIR instrument. They are part of a campaign to create high-resolution maps of the giant planet to inform the work to be undertaken by Juno over the following months, helping astronomers to better understand the gas giant.
This false-colour image was created by selecting and combining the best images obtained from many short VISIR exposures at a wavelength of 5 micrometres.
Źródło: ESO/L. Fletcher
W ramach przygotowań na zbliżające się przybycie należącej do NASA sondy Juno, astronomowie użyli należącego do ESO teleskopu VLT do uzyskania nowych spektakularnych zdjęć Jowisza w podczerwieni. Jest to element kampanii uzyskania wysokiej rozdzielczości map tej olbrzymiej planety. Obserwacje są wstępem do badań, które będzie prowadzić Juno w nadchodzących miesiącach, pomagając astronomom lepiej zrozumieć gazowego olbrzyma przed spotkaniem z sondą Juno.
Drugi okres bez plam w tym roku
Słońce słońce bez plam Widok Słońca w dniu 28 czerwca / Credits - NASA, SDOOd 23 czerwca znów na widocznej z Ziemi tarczy Słońca nie widać żadnych obszarów aktywnych.
Wulkany na księżycu Jowisza rozmieszczone inaczej niż sądzili naukowcy
Astronomia wulkany,Io,Jowisz Wybuch wulkanu Tvashtar na Io. Zdjęcie wykonała sonda New Horizons w 2007 roku podczas przelotu koło Jowisza. Źródło: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute.Io, jeden z księżyców Jowisza, jest bardzo aktywny wulkanicznie. Najnowsze badania rozmieszczenia wulkanów na powierzchni wykazują rozbieżności ze współczesnymi modelami wnętrza Io, tłumaczącymi aktywność wulkaniczną tzw. grzaniem pływowym.
Udane pierwsze obserwacje centrum Galaktyki za pomocą GRAVITY
eso eso,the supermassive black hole at the centre of the Milky Way Artist’s impression of the star S2 passing very close to the supermassive black hole at the centre of the Milky Way
This artist’s impression shows stars orbiting the supermassive black hole at the centre of the Milky Way. In 2018 one of these stars, S2, will pass very close to the black hole and this event will be the best opportunity to study the effects of very strong gravity and test the predictions of Einstein’s general relativity in the near future.
The GRAVITY instrument on the ESO Very Large Telescope Interferometer is the most powerful tool for measuring the positions of these stars in existence and it was successfully tested on the S2 star in the summer of 2016. The orbit of S2 is shown in red and the position of the central black hole is marked with a red cross.
Źródło:ESO/L. Calçada
Europejski zespół astronomów użył nowego instrumentu GRAVITY, na należącym do ESO teleskopie VLT, w celu wykonania interesujących obserwacji centrum Drogi Mlecznej, poprzez połączenie po raz pierwszy światła z czterech 8,2-metrowych Teleskopów Głównych. Wyniki te stanowią zapowiedź rewolucyjnych odkryć naukowych, których będzie dostarczać GRAVITY, gdy będzie badać ekstremalnie silne pola grawitacyjne w pobliżu supermasywnej czarnej dziury i testować ogólną teorię względności Einsteina.
Obóz astronomiczny 2016
Wakacje slowaKluczowe OpisZdjecia
Jeśli interesujesz się astronomią oraz właśnie kończysz naukę w gimnazjum to Klub Astronomiczny Almukantarat ma dla Ciebie propozycje na ciekawe spędzenie wakacji. Po raz kolejny zostanie zorganizowany obóz astronomiczny, z pewnością jest to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Tegoroczny obóz odbędzie się w terminie 31 lipca – 13 sierpnia w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim koło Wielunia, miejscowości malowniczo położonej w zakolu Warty.

stat4u
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wszystko o ...
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL

BOINC
BOINC
BOINC
BOINC
BOINC
BOINC
Kanały RSS
RSS News
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
RSS Pliki
RSS Linki
Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 5:23
Zachód słońca: 20:47
Dzień trwa:
15 Godzin 24 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 3:12
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Alfonsa, Justyn, German, Helena, Demokryt, Ignacy, Ernesta, Emilian, Beat, Ludomir, Adam, Lubomir
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy Słońca

Na niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

Planety
planety

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
3476 planety
Pogoda
sat24, chmury, pogoda


sat24, chmury, pogoda
astropogoda,pogoda,astro,twojapogoda
Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (11)
Astronomia (31)
Curiosity (2)
Fizyka (9)
Kosmologia (4)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (26)
Sonda (3)
Tutoriale (2)
Wygenerowano w sekund: 0.15 15,659,939 unikalne wizyty