26-08-2016
Nawigacja
Astro Kalendarz Sierpień
Kalendarz astronomiczny, 2016

Do druku - PDF
OstatnieFoto

Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Uniwersał

Planeta Oczu


IA ZG

Planetarium i Obserwatorium Olsztyn

Astro-Miejsca

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Orion,serwis,astronomii,PTA,media,o,kosmosie

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

CELESTIA

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

PTM

heweliusz

heweliusz

ESA

Hubble ESA

Space.com

Space Place

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Aktualnie online
Gości online: 7

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 10
Najnowszy użytkownik: DamianZlobinski
Archiwa

2016

2015

2014

ReklamaStatystyki kliknięć
Odwiedziny gości
Dziś:4,206
Wczoraj:8,250
W tym tygodniu:35,088
W tym miesiącu:124,146
W tym roku:1,040,364
Wszystkich:8,547,261
Witamy w Gwiezdne Wrota Odkryj Wszechświat dla Siebie
Perseidy 2016Ligh PollutionMuzykaSekcja AstronomicznaUrania P.A.Tak byłoNie świeć .... nie śmieć
Urania Postępy Astronomii

Zachęcamy wszystkich naszych czytelników do prenumeraty lub zakupu zeszytów czasopisma astronomicznego


Urania Postępy Astronomii
Pismo obchodzi w tym roku 90 urodziny

Wszelkich informacji o prenumeracie i zakupie numerów archiwalnych Postępów Astronomii i Uranii-PA udzielamy pod adresem pocztowym:

urania@pta.edu.pl URania PA nr 6-2011
adres pocztowy:
Centrum Astronomii UMK
ul. Gagarina 11, 87r11;100 Toruń
tel/fax 0-56 611 30 14 / 611 30 08
adres elektroniczny (e-mail):
urania@pta.edu.pl
wpłaty na konto:
Polskie Towarzystwo Astronomiczne
Bank Millennium S.A. o/Toruń
Nr 44 1160 2202 0000 0000 5530 5241

Strona Prenumeraty Uranii PA
Ustrzel Polonię - konkurs astrofotograficzny
konkurs,astrofotografia
Zaobserwowano cząstkę, która może być pomostem do ciemnej materii
Nauka slowaKluczowe Optyczny obraz z teleskopów Magellan I Hubble'a, pokazujący galaktyki z gromady Pocisk, 1E0657-56, na pomarańczowo i biało. Obraz rentgenowsku z Chandra pokazuje promienie rentgena w kolorze różowym. Źródła: Rentgen: NASA/CXC/CfA/M.Markevitch et al.; Optyka: NASA/STScI; Magellan/U.Arizona/D.Clowe et al. Opis mgławicy na Wikipedii - LinkNieznana wcześniej cząstka, którą zaobserwowali naukowcy węgierscy, może przenosić oddziaływania między materią widzialną i ciemną materią. Istnienie tej nowej cząstki wymaga jednak potwierdzenia w kolejnych eksperymentach - ocenia zespół fizyków teoretyków, wśród których znalazł się polski naukowiec.
Odkryto planetę w ekosferze wokół najbliższej gwiazdy
eso ESO,Proxima Centauri Artystyczna wizja planety okrążającej Proximę Centauri
Wizja artystyczna prezentuje widok powierzchni planety Proxima b, okrążającej czerwonego karła Proxima Centauri, najbliższą gwiazdę względem Układu Słonecznego. Gwiazda podwójna Alfa Centauri AB także jest widoczna na obrazku, na prawo, w górę od Proximy. Proxima b jest nieco bardziej masywna niż Ziemia i krąży w ekosferze (tzw. strefie życia) wokół Proximy Centauri, gdzie panuje temperatura odpowiednia dla występowania wody w staniej ciekłym na powierzchni planety.
Źródło: ESO/M. Kornmesser
Kampania Pale Red Dot ujawniła istnienie świata o masie Ziemi na orbicie wokół gwiazdy Proxima Centauri

Astronomowie korzystający z teleskopów ESO oraz innych urządzeń uzyskali wyraźne dowody na istnienie planety okrążającej najbliższą względem Układu Słonecznego gwiazdę, Proximę Centauri. Od dawna poszukiwany świat, oznaczony Proxima b, krąży dookoła chłodnej, czerwonej gwiazdy macierzystej co 11 dni i ma temperaturę odpowiednią do występowania wody w stanie ciekłym na powierzchni. Ten skalisty świat jest nieco masywniejszy od Ziemi i stanowi najbliższą egzoplanetę względem nas – może być też najbliższym siedliskiem życia poza Układem Słonecznym. Publikacja opisująca to ważne odkrycie ukaże się 25 sierpnia 2016 r. w czasopiśmie „Nature”.
NASA nawiązała kontakt ze STEREO-B
Sondy Stereo Pozycje sond STEREO w sierpniu 2016 względem Ziemi / Credits - NASAPo ponad 22 miesiącach NASA nawiązała kontakt z sondą STEREO-B.

Dwie prawie identyczne sondy STEREO (Solar TErrestrial RElations Observatory) zostały wystrzelone w październiku 2006 roku. Jedna z nich (STEREO-A) została skierowana na orbitę heliocentryczną nieco mniejszą od ziemskiej (czas obiegu 346 dni), a druga (STEREO-B) na orbitę nieco większą od ziemskiej (czas obiegu 388 dni). W konsekwencji obie sondy zaczęły stopniowo oddalać się od Ziemi i tym samym zwiększać kąt pomiędzy sobą.
Pięć planet wokół jednej gwiazdy z K2 Keplera!
Egzoplanety HIP 41378 Wizja artystyczna ciasnego układu planetarnego / Credits - NASA/Tim PyleNaukowcy ogłosili odkrycie pięciu planet krążących wokół jednej gwiazdy, dzięki danym z fazy K2 misji Kepler.

Kosmiczny teleskop Kepler już teraz jest odpowiedzialny za prawdziwą rewolucję w naszym postrzeganiu Wszechświata. Dzięki niemu wiemy, że Wszechświat jest wręcz “przepełniony” planetami pozasłonecznymi, zarówno dużymi gazowymi gigantami, jak i małymi skalistymi obiektami wielkości Ziemi.
Polacy zaobserwowali przebudzenie gwiazdy nowej
Astronomia V1213 Centauri,nowa Artystyczna wizja układu V1213 Centauri. Źródło: Krzysztof Ulaczyk / Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego W gwiazdozbiorze Centaura zaobserwowano niezwykłe wydarzenie: przebudziła się tzw. gwiazda nowa. W czasie wybuchu układ był 2 mln razy jaśniejszy niż wcześniej. Polscy astronomowie już od lat obserwowali ten fragment nieba i po raz pierwszy potwierdzili mechanizm takiej eksplozji.
Co słychać u Proximy Centaura
Astronomia Pale Red Dot,Proxima Pale Red Dot! / Źródło: ESO/Pale Red DotSukces Pale Red Dot?

Od kilku dni różne źródła sugerują sukces programu Pale Red Dot. Jak na razie brak jednak oficjalnego doniesienia.

Na początku tego roku ruszył program Pale Red Dot. Jest to program dedykowany obserwacjom Proximy Centauri – najbliższej (znanej) gwiazdy od Układu Słonecznego. Celem Pale Red Dot jest poszukiwanie małych egzoplanet, które mogą krążyć wokół Proximy Centauri. Chodzi tutaj o małe obiekty, o wielkości podobnej do Ziemi – większe, takie jak gazowe giganty zostały już w zasadzie wykluczone dzięki różnym obserwacjom astronomicznym.
Inauguracja teleskopu Uniwersał 270/1500
Astronomia sprzęt teleskop,Uniwersał,Kilce,PTMA Teleskop firmy Uniwersał po modernizacji otrzymał nowy montaż Dobsona. Autor Jacek Sabat, Źródło: PTMA KielceMiłośnicy astronomii z kieleckiego oddziału PTMA pokazali jak prawdziwi pasjonaci potrafią dbać o swój wymarzony teleskop astronomiczny. W dobie W dobie wyrzucania starego i brania nowego ich inicjatywa uczy wszystkich, że dobrze dbając o sprzęt może on służyć przez wiele, wiele lat kolejnym pokoleniom. Firma, która skonstruowała ową niezwykła konstrukcję, dzisiaj już nie produkuje takich teleskopów, ale jak widać nie przeszkadza to w tym, by dokładając nowe wyposażenie i regenerując elementy, można zmienić stare w nowe i jeszcze lepsze. Taki teleskop nawet dzisiaj pozostaje jedynie w marzeniach wielu pasjonatów nieba. Dzięki takim działaniom spełnia się kolejne marzenia obserwatorów kosmosu.
HII 3441B - brązowy karzeł w Plejadach
Astronomia Plejady,Pleiades Plejady / Credits - Antonio Fernandez-SanchezAstronomom udało się wykryć w Plejadach brązowego karła, HII 3441B, co poszerza naszą wiedzę o tej gromadzie otwartej.
Około 440 lat świetlnych od Układu Słonecznego znajduje się gromada otwarta M45, zwana także Plejadami. Jest to jedna z najbliższych młodych gromad otwartych, co pozwala astronomom na badania procesów zachodzących w tego typu formacjach gwiazd. Jej bliskość pozwala także na poszukiwanie obiektów mniejszych od gwiazd, w tym egzoplanet i brązowych karłów.
A jednak w LHC nie zaobserwowano supermasywnej cząstki
Nauka LHC,CMS,CERN Symulowany obraz z detektora CMS przedstawiający Bozon Higgsa uzyskany przez kolizję protonów rozpadających się na dżety hadronów i elektrony. Źródło: WikiPediaNie potwierdziły się wyniki z Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) w CERN, które mogły świadczyć o zaobserwowaniu nowej supermasywnej cząstki o masie około 750 GeV. To, co zarejestrowano, okazało się fluktuacją statystyczną - ogłoszono na konferencji ICHEP 2016 w Chicago.
Perseidy - jak obserwować, badać i fotografować
Niebo za oknem Perseidy,2016 Mapka pokazująca lokalizację radiantu roju Perseidy dla ŻaganiaDługo wyczekiwana noc nadchodzi. Pogoda stawia naszym nerwom silne wyzwanie. Wszyscy trzymają kciuki za czyste niebo, choć tyle, że o ciepłej letniej nocy nie wspomnę. Amatorzy szykują przeróżny sprzęt do rejestracji zjawisk meteorów. Bardziej zaawansowani i zawodowcy przygotowuję się na rejestrację dziennego maksimum Perseidów między 12:00 a 13:00 technikami radiowymi i radarowymi. Ale prawda jest taka, że nigdy nie wiadomo do końca jaka ta noc będzie. Każdy liczy na dziesiątki lub setki meteorów na godzinę lub choćby przez całą noc, ale prawda jest bardziej szorstka i czasem bywa ich niewiele więcej niż w czasie maksimów innych licznych rojów meteorowych. Jak więc będzie tym razem i czym będziemy walczyć tej nocy 12/13 sierpnia?
Gwiezdne laboratorium w Strzelcu
eso slowaKluczowe The star cluster Messier 18 and its surroundings
The small smattering of bright blue stars upper left of centre in this huge 615 megapixel ESO image is the perfect cosmic laboratory in which to study the life and death of stars. Known as Messier 18 this open star cluster contains stars that formed together from the same massive cloud of gas and dust. This image was captured by the OmegaCAM camera attached to the VLT Survey Telescope (VST) located at ESO’s Paranal Observatory in Chile. Źródło: ESO

Niewielka grupa jasnych, niebieskich gwiazd w lewym górnym rogu tego olbrzymiego 615-megapikselowego zdjęcia, to idealne kosmiczne laboratorium do badania życia i śmierci gwiazd. Gromada gwiazd, znana pod nazwą Messier 18, zwiera gwiazdy, które powstały razem z tego samego masywnego obłoku gazu i pyłu. Zdjęcie pokazuje także czerwone obłoki świecącego wodoru i ciemne pasma pyłu. Zostało wykonane za pomocą VLT Survey Telescope (VST), pracującego w należącym do ESO Obserwatorium Paranal w Chile.

Nasze miejsce we Wszechświecie
Astronomia slowaKluczowe Nasze miejsce we WszechświecieOkazuje się, że Droga Mleczna to część masywnej supergromady galaktyk, która jest jedną z największych znanych nam struktur w Kosmosie. To odkrycie to tylko początek nowych badań nad rozkładem materii we Wszechświecie

Noam I. Libeskind i R. Brent Tully
Najbliższe noce najlepsze do obserwacji "spadających gwiazd"
Astronomia Perseidy,2016,AllSky Jeden z meteorów z roju Perseid zarejestrowanych kamerą AllSky w Żganiu w dniu 7 sierpnia 2016r., czyli jeszcze długo przed corocznym maksimum.Pierwsza połowa sierpnia, to tradycyjnie najlepsza pora na wypatrywanie meteorów zwanych "spadającymi gwiazdami". Miłośników astronomii czeka wtedy maksimum roju Perseidów. W tym roku szanse na ich wypatrzenie będą większe, bo spodziewane są nawet dwa maksima.
Rozbłysk klasy M1.3 zza krawędzi tarczy słonecznej (07.08.2016)
Słońce Rozbłysk klasy M1.3 Rozbłysk klasy M1.3 z 7 sierpnia 2016 / Credits - GOES, SXISiódmego sierpnia Słońce dość niespodziewanie wyemitowało rozbłysk dolnych stanów klasy M. Rozbłysk pochodził od grupy zza zachodniej krawędzi tarczy słonecznej.

Ostatnie silniejsze rozbłyski słoneczne zostały zanotowane 24 lipca z grupy 2567. Dzień wcześniej ten sam obszar aktywny wyemitował rozbłysk klasy M7.6 – póki co najsilniejszy w tym roku. Gdy 2567 zniknęła za zachodnim brzegiem tarczy słonecznej, nastąpiło kilka dni bez plam słonecznych, po czym pojawiły tylko się niewielkie rejony aktywne. Jednak żaden z tych obszarów nie miał wówczas bardziej rozwiniętej konfiguracji magnetycznej, czyli nie był zdolny do emisji rozbłysków.
Polska pomoże w wykrywaniu kosmicznych zagrożeń
Astronomia kosmiczne śmieci. Źródło: Wikipedia Dystrybucja kosmicznych śmieci widziana spoza orbity geostacjonarnej (GEO). Widoczne są dwa główne zbiorowiska, pierścień obiektów na orbicie GEO i chmura obiektów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).Monitorowanie nieba i krążących po ziemskiej orbicie kosmicznych śmieci, wykrywanie kosmicznych zagrożeń to zadania europejskiego projektu NEOSTED. W jego ramach powstanie pierwsza z globalnych sieci naziemnych obserwatoriów astronomicznych. W pracach uczestniczy też polska firma Creotech Instruments.
Jasna kometa w obiektywie SOHO
Astronomia SOHO,kometa Zbliżająca się jasna kometa do Słońca - 4 sierpnia 2016 / Credits - NASA, ESA, SOHOStosunkowo duża kometa „muskająca Słońce” została zaobserwowana przez obserwatorium SOHO na początku sierpnia 2016 roku.

Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) to wspólna misja Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA i jej europejskiego odpowiednika ESA. Start SOHO nastąpił w grudniu 1995 roku. Sonda została umieszczona w punkcie L1 układu Ziemia-Słońce, około 1,5 mln kilometrów przed naszą planetą w kierunku naszej Dziennej Gwiazdy.
Koniec Jadeitowego Królika
Astronautyka slowaKluczowe Yutu na powierzchni Księżyca / Credit: CNSAChiński łazik księżycowy definitywnie przestał działać.

Jadeitowy Królik (Yutu) – pierwszy chiński łazik księżycowy, definitywnie przestał działać. Wiadomość przekazał chińskie oficjalne media w środę 3 sierpnia.
Pierwszy Europejski Kongres Robotyczny W Polsce
Wydarzenia slowaKluczowe Europejski Kongres Robotyczny, który odbędzie się w dniach 12-13 września 2016 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. W Kongresie udział wezmą przedstawiciele ministerstw, agend i instytucji odpowiedzialnych za rozwój sektora kosmicznego i okołokosmicznego. Kongres odbywać się będzie równolegle z trzecią edycją European Rover Challenge - największego wydarzenia robotyczno-kosmicznego w Europie.Prezentacja założeń do Polskiej Strategii Kosmicznej, spotkania networkingowe środowiska związanego z branżą kosmiczną oraz warsztaty mentoringowe – na to wszystko mogą liczyć uczestnicy pierwszego Europejskiego Kongresu Robotycznego (ERC – European Robotics Congress). W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa już 12 września spotkają się przedstawiciele ministerstw, agend rządowych, biznesu i nauki, którzy będą rozmawiać o możliwościach rozwoju sektora kosmicznego i szansach, jakie stwarza on dla polskiej gospodarki.
Kwadrans z Keplerem
Wydarzenia I Piknik Naukowy,Centrum Nauki Keplera Pokazy astronomiczne w czasie pikniku naukowego w Zielonej GórzeW Polsce panuje bum na popularyzację nauki a astronomii szczególnie. W każdym bądź razie tak stwierdził redaktor naczelny Uranii Postępów astronomii w przedmowie do kolejnego numeru dwumiesięcznika. Czy tak jest naprawdę, czy jedynie odnosimy takie wrażenie trudno powiedzieć. W kraju nie możemy narzekać na jakikolwiek brak pikników, festynów czy innych tego typu imprez publicznych. Inną sprawą jest, czy tak właśnie wyobrażamy sobie popularyzację nauki w naszym społeczeństwie.
Ekosferyczny przegląd Keplera, Kepler-1229b
Egzoplanety Keplera-1229,ekosfera Położenie orbity Keplera-1229 wewnątrz ekosfery swojej gwiazdy / Credits – PHL Areciboapraszamy na trzecią część przeglądu najciekawszych małych egzoplanet z ostatniego zestawu danych z kosmicznego teleskopu Kepler. W tym artykule opisujemy Keplera-1229b.

Wraz z serwisem Puls Kosmosu publikujemy dostępne informacje na temat dziewięciu małych, prawdopodobnie skalistych egzoplanet z ostatniego zestawu danych z kosmicznego teleskopu Kepler. Te dziewięć planet pozasłonecznych krąży wewnątrz lub bardzo blisko ekosfery swoich gwiazd. Oznacza to, że warunki na niektórych z tych egzoplanet mogą być zbliżone do tych, jakie występują na Ziemi. Planety otrzymały oznaczenia Kepler-1638b, Kepler-1606b, Kepler-1544b, Kepler-1455b, Kepler-560b, Kepler-1410b, Kepler-705b, Kepler-1229b i Kepler-1593b.
A jednak to nie woda?
Astronomia woda,Mars,MRO Spojrzenie na młode marsjańskie żleby / Credits - NASA, JPL, Uni of ArizonaMłode marsjańskie żleby prawdopodobnie nie kształtuje woda. Zatem jak one powstają?

Rok temu informowaliśmy o wynikach badań NASA, opartych o instrument CRISM (Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars), zainstalowany na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Z tych badań wynikało, że nowe żleby na powierzchni Czerwonej Planety powstają wskutek chwilowego płynięcia ciekłej i być może wrzącej wody.
Zagadka brakujących dużych kraterów na Ceres
Astronomia Dawn,Ceres Dane wizualne i topograficzne Ceres z misji Dawn / Credits - NASA/JPL-Caltech/SwRIDane z sondy Dawn, okrążającej planetę karłowatą Ceres od 6 marca 2015 wskazują na zagadkę brakujących kraterów.

Ceres została odkryta 1 stycznia 1801 roku przez Giuseppe Piazziego, głównego astronoma Uniwersytetu w Palermo na Sycylii, w odległości przewidzianej przez regułę Titusa-Bodego.

Obiega ona Słońce w średniej odległości 2,77 AU. Rozmiary Ceres wynoszą 975×909 km, średnia gęstość 2,08 g/cm3.
Polscy naukowcy zwiększają potencjał badawczy LHC
Nauka LHC CMS detector for LHC.
Wielki Zderzacz Hadronów, LHC (z ang. Large Hadron Collider) – największy na świecie akcelerator cząstek (hadronów), znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. LHC jest położony na terenie Francji oraz Szwajcarii. Wielki Zderzacz Hadronów jest największą maszyną świata. Jego zasadnicze elementy są umieszczone w tunelu w kształcie torusa o długości około 27 km, położonym na głębokości od 50 do 175 m pod ziemią. Wyniki zderzeń rejestrowane są przez dwa duże detektory cząstek elementarnych: ATLAS i CMS, dwa mniejsze ALICE i LHCb oraz trzy małe: TOTEM, LHCf i MoEDAL.
Za błyskawiczne wskazanie najciekawszych zdarzeń w detektorze CMS, jednym z głównych eksperymentów przy LHC, odpowiada specjalny system selekcji. Układ, pełniący kluczową rolę w poszukiwaniu nowych zjawisk fizycznych, gruntownie zmodernizowali naukowcy z Polski, zwiększając potencjał badawczy całego LHC.
Blazary - galaktyki wokół czarnych dziur
Astronomia slowaKluczowe Jak działa blazar?Blazary to rodzaj aktywnych galaktyk, które w swoich centrach mają supermasywne czarne dziury. Emitują intensywne promieniowanie elektromagnetyczne - w bardzo szerokim zakresie widmowym - nie tylko widzialne, ale też radiowe, podczerwone, ultrafioletowe, rentgenowskie oraz gamma.
Polskie łaziki na podium brytyjskich zawodów marsjańskich
Roboty  Lem Mars Rover Łazik Lem Mars Rover zespołu Nex Robotics z Politechniki Gdańskiej. Źródło: PGŁaziki studentów z Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Warszawskiego znalazły się na podium międzynarodowych zawodów z UK University Rover Challenge. Brytyjski konkurs wygrała drużyna The Elite z Egiptu.
Neutrina na cenzurowanym: czyżby szalały inaczej niż antyneutrina?
Nauka neutrina Fot: Kamioka Observatory, ICRR (Institute for Cosmic Ray Research), The University of Tokyo Detektor Super-Kamiokande w czasie remontu. W zbiornik z wodą wycelowane są tysiące fotopowielaczy, których zadaniem jest rejestrowanie śladów neutrin. Na co dzień zbiornik całkowicie wypełniony jest wodą i jest w nim zupełnie ciemno. Całkiem symetryczny Wszechświat nie byłby aż tak ciekawym miejscem - cała materia po prostu anihilowałaby z antymaterią. Dlatego naukowcy szukają śladów asymetrii między cząstkami i antycząstkami. Wiele wskazuje na to, że taką asymetrię widać w szaleństwach neutrin i antyneutrin.
Biały karzeł omiata czerwonego karła tajemniczym promieniowaniem
eso slowaKluczowe Artist’s impression of the exotic binary star system AR ScorpiiAstronomowie korzystający z należącego do ESO teleskopu VLT, a także z inny teleskopów naziemnych i kosmicznych, odkryli nowy rodzaj egotycznej gwiazdy podwójnej. W systemie AR Scorpii, szybko obracający się biały karzeł przyspiesza elektrony do prawie prędkości światła. Te wysokoenergetyczne cząstki emitują promieniowanie, które dociera do towarzyszącego czerwonego karła i powoduje, że cały system dramatycznie pulsuje co 1,97 minuty w zakresie promieniowania od ultrafioletu do fal radiowych. Wyniki badań zostaną opublikowane w czasopiśmie „Nature” w dniu 28 lipca 2016 r.
Dwa rozbłyski klasy M z grupy 2567 (24.07.2016)
Słońce slowaKluczowe Siedem minut po fazie maksymalnej rozbłysku M2.0 z 24 lipca / Credits - NASA, SDONa pożegnanie z ziemskimi obserwatorami, grupa 2567 wyemitowała 24 lipca dwa rozbłyski klasy M.

Dwudziestego trzeciego lipca grupa 2567 wyemitowała najsilniejszy rozbłysk od września 2015 roku. Było to zjawisko mieszczące się w klasie M7.6 kiedy ten region aktywny znajdował się już w pobliżu zachodniej krawędzi tarczy słonecznej. Dzień później grupa 2567 wyemitowała kolejny rozbłysk klasy M, a po tym jak region schował się za krawędzią tarczy, następny, również klasy M. Pierwszy z nich posiadał maksimum wynoszące M2.0, przypadające na godzinę 08:20 CEST, natomiast maksimum (M1.9) drugiego przypadło na godzinę 19:43 CEST. Poniższe nagranie prezentuje drugi z rozbłysków.
Misja Kepler identyfikuje 104 nowe egzoplanety
Egzoplanety Teleskop Keplera,egzoplanety Artystyczna wizja teleskopu Keplera w przestrzeni kosmicznej / Credits - NASAMiędzynarodowy zespół astronomów potwierdził odkrycie 104 nowych egzoplanet spośród 197 kandydatów, zidentyfikowanych dzięki użyciu kosmicznego teleskopu Keplera. Wśród nich odkryto jeden system planetarny, oddalony o 181 lat świetlnych, który z dużym prawdopodobieństwem zawiera cztery skaliste egzoplanety.
Pierwsze badania atmosfer egzoplanet wielkości Ziemi
Egzoplanety TRAPPIST-1b,TRAPPIST-1c,egzoplanety,Kepler Planety TRAPPIST-1b oraz TRAPPIST-1c, tranzytujące przed czerwonym karłem układu (NASA/ESA/STScI/J. de Wit - MIT)Dzięki wystrzelonemu w 1990 roku na niską orbitę okołoziemską, Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a, przeprowadzono pierwsze badania atmosfer planet pozasłonecznych wielkości Ziemi. Analiza przeprowadzona przez zespół naukowców pozwoliła na zidentyfikowanie dwóch planet, potencjalnie bardziej sprzyjających życiu.
Najsilniejszy rozbłysk w 2016 roku
Słońce SDO Tuż przed fazą maksymalną rozbłysku klasy M7.6 z 23 lipca 2016 / Credits - NASA, SDODwudziestego trzeciego lipca grupa 2567 wyemitowała trzy silne rozbłyski klasy M z czego jeden był klasy M7.6. To najsilniejszy rozbłysk w tym roku.

Pomiędzy 18 kwietnia a 21 lipca Słońce nie wyemitowało żadnego rozbłysku klasy M. Sytuacja zmieniła się za sprawą obszaru aktywnego o oznaczeniu 2567. 21 lipca ta grupa plam wyemitowała dwa rozbłyski dolnych stanów klasy M – M1.2 i M1.0.
Mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości
Wydarzenia Apollo 17,1972 Zdjęcie z czasów misji Apollo 17 z 1972 roku. Czy podobnego obrazu możemy się niebawem spodziewać? / Credits - NASABlisko pół wieku, jakie upłynęło od kiedy człowiek pierwszy raz postawił stopę na innym niż Ziemia ciele niebieskim, to w astronautyce czas wielkich wyzwań, często bezpardonowej rywalizacji, politycznych przesileń, niesamowitego postępu naukowo-technologicznego, spektakularnych sukcesów i takichże porażek.
Hologram fotonu pozwala dojrzeć ukryte dotąd cechy cząstki światła
Nauka Hologram pojedynczego fotonu Hologram pojedynczego fotonu zrekonstruowany na podstawie danych z eksperymentu (po lewej) oraz teoretyczny (po prawej). Źródło: FUW Fizycy z UW w elegancki sposób pokazali, jak można zobaczyć funkcję falową pojedynczego fotonu i dotrzeć do ukrytych właściwości cząstki światła. Posłużyli się przy tym metodą podobną do tworzenia hologramu.
Powierzchnia Merkurego pochodzi z wnętrza planety
Sondy Basen Caloris,Messenger,Merkury Basen Caloris, będący miejscem impaktu obiektu kosmicznego z powierzchnią Merkurego (NASA)Naukowcy z NASA odkryli, że niektóre osady wulkaniczne, znajdujące się na powierzchni Merkurego wymagają, aby do stopienia płaszcza planety doszło blisko granicy pomiędzy tą warstwą, a jej jądrem znajdującym się zaledwie 400 km pod powierzchnią. Informacje o tym odkryciu przedstawiono dzisiaj w nocy na konferencji Goldschmidt w Jokohamie w Japonii.
Rakieta CanSat Launcher już gotowa
Astronautyka slowaKluczowe Studenci PW ukończyli prace projektowe nad rakietą CanSat LauncherStudenci Politechniki Warszawskiej ukończyli prace projektowe nad rakietą CanSat Launcher, która ma umożliwić wystrzelenie ośmiu amatorskich minisatelitów, tzw. CanSatów, na wysokość kilku kilometrów. Pierwszy test w locie rakiety nastąpi w październiku na poligonie pod Toruniem.
Sonda Juno wysyła pierwsze zdjęcie z orbity
Sondy Juno Kolorowe zdjęcie wykonane za pomocą kamery JunoCam to jedno z pierwszych zdjęć wykonanych przez sondę Juno po wejściu na orbitę wokół Jowisza w dniu 4 lipca 2016 r. Samo zdjęcie potwierdza, że kamera JunoCam przetrwała przejście przez silne pasy radiacyjne wokół planety i jest gotowa do wykonywania zdjęć gazowego olbrzyma w toku misji Juno. Zdjęcie zostało wykonane 10 lipca 2016 r o godzinie 5:30 UTC, gdy sonda znajdowała się 4,3 mln km od Jowisza. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSSKamera JunoCam znajdująca się na pokładzie sondy Juno już działa i rozpoczęła przesyłanie na Ziemię danych.

Urządzenie rejestrujące obrazy Jowisza w zakresie widzialnym (kamera JunoCam) zostało uruchomione w sześć dni po wejściu przez sondę na orbitę wokół Jowisza. Pierwsze zdjęcia w wysokiej rozdzielczości dotrą do nas jednak dopiero za kilka tygodni.
Gwiezdny rozbłysk umożliwił dostrzeżenie linii śniegu
eso ESO,V883 Orionis Artist’s impression of the water snowline around the young star V883 Orionis
This artist’s impression of the water snowline around the young star V883 Orionis, as detected with ALMA.
Źródło: A. Angelich (NRAO/AUI/NSF)/ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)
Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) dokonała pierwszego w historii obserwacyjnego rozdzielenia linii śniegu w dysku protoplanetarnym. Linia ta wskazuje gdzie temperatura w dysku otaczającym młodą gwiazdę spada wystarczająco nisko, aby uformował się śnieg. Dramatyczne zwiększenie jasności młodej gwiazdy V883 Orionis poprzez błysk rozgrzało wewnętrzne obszary dysku, odsuwają linię śniegu na znacznie dalsza odległość niż zazwyczaj w przypadku protogwiazd. Pozwoliło to na jej zaobserwowanie po raz pierwszy. Wyniki zostały opublikowane 14 lipca 2016 r. w czasopiśmie „Nature”.

stat4u
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wszystko o ...
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL

BOINC
BOINC
BOINC
BOINC
BOINC
BOINC
Kanały RSS
RSS News
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
RSS Pliki
RSS Linki
Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:04
Zachód słońca: 19:57
Dzień trwa:
13 Godzin 53 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 4:43
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Wirzchosława, Maria, Maksym, Dobroniega, Joanna, Wiktorian, Konstanty, Ireneusz, Wiktoriana, Wiktorianna
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy Słońca

Na niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

Planety
planety

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
3503 planety
Pogoda
sat24, chmury, pogoda


sat24, chmury, pogoda
astropogoda,pogoda,astro,twojapogoda
Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (11)
Astronomia (32)
Curiosity (2)
Fizyka (9)
Kosmologia (4)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (26)
Sonda (3)
Tutoriale (2)
Wygenerowano w sekund: 0.12 15,829,352 unikalne wizyty