Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Artykuły: Programowanie

Aktualizacja modułów Pythona
Tradycyjna instalacja modułów w python'ie instaluje nam ich wersje bez naszej kontroli. Poza tym moduły są co jakiś czas aktualizowane i kolejne nasze projekty mogą nie działać ze starymi wersjami modułów. Oto jak możemy szybko zaktualizować i zainstalować konkretne ich wersje.

Astronomiczne kodowanie - Python cz.1
Program liczący datę juliańską z daty gregoriańskiej. Wstęp do programowania dla potrzeb astronoma-amatora.

Astronomiczne kodowanie - Python cz.2
Rozpoczynamy prezentację cyklu zajęć sekcji astronomicznej z kodowania w języku Python (v. 3.4). Celem zajęć jest stworzenie aplikacji astronomicznych, a przede wszystkim nauka programowania dla celów naukowych - astronomicznych. Język Python jest często wykorzystywany do tego celu z racji przyjazności semantyki oraz przenośności kodu. Jego wada jest natura języków skryptowych. Ale od niego do języka C czy C++ jest już droga bardzo krótka i prosta.

Bład kompilatora GCC - instalacja bibliotek python
Taki bład:
error: command 'x86_64-linux-gnu-gcc' failed with exit status 1
Przy poniższym opisie:

Ciekawostki Python-a
Pisząc kod w Pythonie często zastanawiamy się jak rozwiązać jakiś problem z kodowaniem. Tu zbieram takie m yki, które moga sie przydać w rożnych rozwiązaniach.

Gdzie jest ISS
Przykład opracowania kodu do lokalizacji stacji ISS. Poniższy kod jest zlokalizowany dla Żagania, ale łatwo go można dostosować dla każdej innej lokalizacji. Pokazuje nie tylko gdzie ISS jest obecnie, ale kiedy będzie widoczna w naszej lokalizacji oraz kto stanowi załogę ISS w danej chwili.

Jeśłi coś ma być zrobione dobrze, zrób to sam
Czyli słów kilka o rekurencji w programowaniu

NEO każdego dnia z Pythonem
Prawie codziennie znajdziecie u nas wiadomości o tym, że pobliże Ziemi mija asteroida. Jedne pojawiają się bliżej inne dalej a czasem nawet dalej od Księżyca. Bywają też takie, które wejdą w atmosferę planety. Najciekawiej jest wtedy, gdy my wiemy o jej istnieniu i zbliżaniu się do nas. Niestety nie znajdziecie du wiadomości o wszystkich znanym obiektach danego dnia. Czy jednak można poznać te dane?

Obliczenia liczby Pi
Oto kilka kodów w języku Python do obliczania liczby Pi.
Jeden z naszych kolegów zapytał się jak to możliwe, że matematycy ustalili już miliony cyfr liczby Pi? Czyżby tak dokładnie mierzyli obwód koła? No nie, wykorzystują do tego inne właściwości tej liczby. Np. to że jest granicą niektórych ciągów liczbowych. A mając komputery, możemy nawet w domu piliczyc sobie 100000 cyfr liczby Pi. Oto nasze propozycje.

OpenCV - problem z wyświetlaniem IMG
OpenCV to potężne narzędzie w rękach wprawnego programisty. Ale jego uruchomienie na platformie Windows lub Linux nastręcza nieraz spore problemy. Jednym z takich problemów jest użycie funkcji do wyświetlania grafiki cv2.imshow('image',img).

PIP - aktualizacja wszystkiego
Jak mamy wiele pakietów w danym python'ie to aktualizacja wszystkiego krok po kroku może być długa. A gdyby tak wszystko za jednym poleceniem?

Problem z PIP
Po aktualizacji nie można korzystać z PIP i aktualizować modułów Python'a. Wyświetla się komunikat o błędzie.

PyEpchem i Python
Poniżej kompendium wiedzy o wykorzystaniu biblioteki PyEpchem w programowania dla astronomii.

Obliczymy pozycje Słońca i Księżyca, ruch Marsa i księżyców Jowisza (Europy, Io, Ganimedesa i Kalisto). W artykule przykład obliczeń widoczności księżyców Jowisza.

Python - rozwiązywanie problemów z instalcją modułów
Instalacja modułów Python'a potrafi nieraz nastręczyć nie małych problemów. Postaramy się przybliżyć niektóre rozwiązania jakie udało się nam znaleźć, gdy to spotkało nas. Przy okazji niejako podajemy przykłady instalacji modułów naukowych, te wymagają często wielu składników. W obliczeniach i analizach są jednak bezcenne.

Python i Księżyc
Oto przykład wyznaczania faz Księżyca za pomocą języka programowania Python i biblioteki PyEphem
31,505,613 unikalne wizyty