Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Zobacz zdjęcie

Galeria zdjęć > Meteoryty > AL HAGGOUNIA 001 Na początek Poprzednie Następne Na koniec
AL HAGGOUNIA 001
Chondryty enstatytowe - grupa meteorytów kamiennych. Jest to najrzadziej spotykany typ meteorytów kamiennych oznaczonych symbolem E. W chondrytach enstatytowych występuje żelazo w postaci metalicznej (kamacyt) i w połączeniu z siarką tworząc troilit (FeS, siarczek żelaza). W meteorytach tych występuje: enstatyt, minerał krzemianowy z magnezowej grupy piroksenów MgSiO3 (Mg2[Si2O6]). Może on tworzyć wyraźnie zarysowane struktury chondr enstatytowych. Poza tym w meteorytach tych występują: kwarc, trydymit, krystobalit. Brak w nim natomiast oliwinu oraz krzemianowych minerałów zawierających żelazo.
Pierwszym meteorytem opisanym z tej grupy, był meteoryt spadły w 1901 roku w południowo-zachodniej Finlandii. Jak dotąd największy chondrytem enstatytowym jest kanadyjski meteoryt Abee.

Al Haggounia 001, Maroko, 27° 30' N, 12° 30' W. W 2006 r. znaleziono na powierzchni lub wykopano ponad 3 tony zwietrzałych fragmentów. Współrzędne dotyczą środka obszaru rozrzutu rozciągającego się na około 40 km. Waga fragmentów waha się od kilku gramów do ok. 50 kg; te największe wykopano z ziemi. Zewnętrzna powierzchnia jest rdzawo-brązowa w wyniku wietrzenia. Wewnątrz barwa od niebieskoszarej do rdzawej w pobliżu szczelin. Skałą jest porowata o wielkości porów do kilku centymetrów. Składa się głównie z enstatytu i plagioklazu. Występuje też troilit, grafit, daubreelit, oldhamit, kamacyt z krzemem i schreibersyt. Znajdowane fragmenty sprzedawane były różnym dealerom i zgłaszane przez nich do sklasyfikowania jako NWA. Bardzo podobne i najprawdopodobniej pochodzące z tego obszaru są: NWA 002, 1067, 2736, 2828, 2965, 4420. Niektóre klasyfikowano jako chondryty enstatytowe.

Typ: Meteoryt Kamienny, Chondryt enstatytowy EL3
Miejsce: Maroko
Sprzedawca: Dean Bassey (Nowa Zelandia) 2011r.
Waga: 24,4
Wymiary: 38x28x22mm

Data: 09/15/2012
Dodane przez: jacek
Wymiary: 1024 x 681 pikseli
Rozmiar pliku: 183.67kB
Komentarzy: 0
Ocena: Brak
Liczba wyświetleń: 1564
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,499,805 unikalne wizyty