Kosmiczny teleskop Hubble często obserwuje obiekty głębokiego nieba. Na długoczasowych obrazach pojawiają się także “nieproszeni” goście z naszego Układu Słonecznego – planetoidy.
Ponad 10 lat temu nastąpiła ostatnia misja serwisowa do kosmicznego teleskopu Hubble (HST). Dzięki misji STS-125 teleskop HST do dziś funkcjonuje w dobrym stanie technicznym, dostarczając wielu obrazów Wszechświata oraz naszego Układu Słonecznego.
Czasem różnego typu obiekty nieco “przeszkadzają” w obserwacjach HST. Dość często HST rejestruje ślady planetoid – w szczególności podczas długoczasowych obserwacji “głębokiego nieba”, w tym dalekich galaktyk. Na uzyskanych obrazach planetoidy mogą uzyskać wygląd śladu, który jest związany z ruchem teleskopu oraz planetoidy w czasie obserwacji. Większość w ten sposób obserwowanych planetoid pochodzi z Pasa Planetoid, znajdującego się pomiędzy Marsem a Jowiszem.
Co ciekawe, czasem zdarza się, że zaobserwowany ślad pochodzi od nieznanej wcześniej planetoidy. W zaprezentowanym w tym artykule obrazie “głębokiego nieba” pięć śladów pochodziło od nieznanych wcześniej planetoid.
https://kosmonaut...
Data: 10/09/2019
Dodane przez: jacek
Wymiary: 1300 x 1454 pikseli
Rozmiar pliku: 372.15kB
Komentarzy: 0
Ocena: Brak
Liczba wyświetleń: 875