AstroID
Witamy na stronach prezentujących dokładny kalkulator obliczania momentów wschodów i zachodów Słońca, Księżyca oraz Planet. Kalkulator umożliwia określenie podanych zjawisk dla dowolnej pozycji geograficznej Ziemi. Dokładność zastosowanych algorytmów jest wysoka i może być skonfrontowana z obliczeniami dostępnymi na stronach The United States Naval Observatory (USNO).
Data dodania: 06/01/2011 Wizyt: 2351
Astronomowie polscy
Po prostu krótkie życiorysy wybranych astronomów polskich. Część z nich jeszcze życje i jest aktywnych zawodowo, więc nie jest to lista historyczna.
Data dodania: 11/21/2008 Wizyt: 1716
Klasyfikacja Galaktyk
Strona ESA przedstawiająca klasyfikacje galaktyk z przykładami
Data dodania: 11/26/2012 Wizyt: 1063
Mars 24
Wszystko o planecie Mars i wyprawach na nią
Data dodania: 01/31/2009 Wizyt: 22352
Nasze Gwiazdozbiory
Niniejsze opracowanie powstało na podstawie polskiego wydania książki Josipa Kleczka "Nasze Gwiazdozbiory" (1982). Jest to pozycja dosyć leciwa, ale ze względu na swoją prostotę oraz klarowny i "wpadający w oko" sposób przedstawienia poszczególnych konstelacji, moim zdaniem, wspaniale nadająca sie dla początkującego miłośnika astronomii. Ja sam, jak i wielu moich znajomych, zaczynaliśmy przygodę z niebem przy pomocy właśnie tej książki. Kształty konstelacji zaczerpnięte z mapek pozwalają szybko i bez specjalnego przygotowania odnalezienie wyraźniejszych układów gwiazd w poszczególnych gwiazdozbiorach. Nazwy łacińskie zostały świadomie postawione "na pierwszym planie" jako niezbędne przygotowanie do sprawnego posługiwaniu się jakimkolwiek atlasem nieba.
Data dodania: 12/04/2013 Wizyt: 959
Nauka w Polsce
Redagowany przez dziennikarzy PAP a finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ogólnodostępny serwis internetowy NAUKA W POLSCE odnotowuje na bieżąco osiągnięcia polskich naukowców, popularyzując rodzimą naukę.
Serwis przeznaczony jest zarówno dla środowiska naukowego, jak i dla każdego internauty surfującego w sieci w poszukiwaniu informacji popularnonaukowych. To zarówno nieustannie aktualizowany dziennik internetowy jak i baza danych dotyczących polskiej nauki.
W portalu każdy zainteresowany znajduje artykuły na temat najciekawszych badań i przedsięwzięć z udziałem Polaków lub polskiej myśli naukowej w kilkudzięsięciu dyscyplinach naukowych, portrety wybitnych postaci świata nauki, wybrane informacje z życia polskich uczelni i placówek badawczych. Odnotowywane są też w skrócie najważniejsze wydarzenia w nauce światowej. Serwis posiada profesjonalną wersję angielską.
Na stronach portalu funkcjonuje m.in. kalendarium wydarzeń, linki do przydatnych stron internetowych, ciekawostki i galeria zdjęć.
Codziennie zamieszcza ok. 40 nowych, aktualnych informacji, zdobywanych i opracowywanych przez dziennikarzy współpracujących z portalem jak i z codziennego serwisu informacyjnego Polskiej Agencji Prasowej. Są one ilustrowane zdjęciami, prezentacjami, a także filmami.
Data dodania: 09/23/2008 Wizyt: 1654
Olimpiady Astronomiczne
Jak wziąć udział w olimpiadzie astronomicznej? Tu dowiesz się wszystkiego.
Data dodania: 03/16/2009 Wizyt: 1086
Orion - serwis edukacyjny PTA
Jak ciekawie przeżyć przygode astronomiczną? To jest miejsce gdzie znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania.
Data dodania: 09/25/2008 Wizyt: 1139
Polski poradnik obserwacji meteorów
Polish Amateur Radio Meteor Observations; Radiowe Obserwacje Meteorów. Stare opracowanie, ale nadal aktualne związane z organizacją obserwacji radiowych rojów meteorowych.
Data dodania: 08/30/2010 Wizyt: 1000
Radioastronomia meteorów
Jak obserwować meteory przy wykorzystaniu fal radiowych. Założenia i poradnik.
Data dodania: 08/30/2010 Wizyt: 916
Radioobserwacje Meteorów
Detekcja radiowa meteorów opracowanie obserwacji, analiza wyników. Sprzęt i oprogramowanie. Opis co i jak należy zrobić.
Data dodania: 08/30/2010 Wizyt: 916
Seeing
To tajemnicze słowo oznacza po prostu stabilność atmosfery, ale jak ją wyznaczyć? to już zupełnie inna szkoła jazdy. Zobaczmy więc na czym polega wyznaczenie seingu (nie seningu) wbrew pozorom nie jest zdolność rozdzielcza mimo, że na nią znacząco pływa. Nie zależy ona od zanieczyszczenia powietrza, czy zanieczyszczenia nieba światłami miejskimi, ale precyzyjne wyznaczenie to prawdziwa sztuka.
Data dodania: 04/15/2010 Wizyt: 1243
Seeing zbiór opracowań tematu
Zbiór opracowań tematu seeingu. Jak się okazuje sprawa nie jest taka prosta, ale jak się poczyta to czarodziejskie słowo seeing przestaje być tajemnicze.
Data dodania: 04/15/2010 Wizyt: 1107
Strona o meteorytach
Portal poświęcony polskim meteorytom

Od wydania biblii polskich meteorytów, „Katalogu meteorytów” Jerzego Pokrzywnickiego, minęło już bez mała 50 lat. Od tego czasu spadł w Polsce meteoryt, znaleziono nowe meteoryty i kolejne okazy już znanych. Pojawiło się wiele nowych doniesień i faktów, książek i artykułów. Portal Wiki.Meteoritica.pl ma za cel usystematyzowanie tych informacji i zgromadzenie maksymalnie dużo danych – od zdjęć okazów, przez opisy, teksty źródłowe, sztychy, wykresy, rysunki, dawne i współczesne mapy, zdjęcia terenu, bibliografię, po PDF-y i przydatne linki.
Data dodania: 04/20/2011 Wizyt: 1291
Słownik Astronomiczny
INTERNETOWY SŁOWNIK ASTRONOMICZNY jest dostępy w sieci od 1 czerwca 2002 r.
Uwaga! Słownik jest obecnie w fazie tworzenia, dlatego brakuje w nim wielu podstawowych terminów.
Każde hasło zawiera: wyjaśnienie jego znaczenia, ewentualną ilustrację, odnośniki do haseł powiązanych, oznaczenie autora, datę ostatniej aktualizacji.
Data dodania: 09/25/2008 Wizyt: 807