Kamera AllSKy
-
jacek
22/06/2016
- Poradnik
- 3679 czytań 0 komentarzy
- Kamera 1200TVL 2MP/1080P AHD /CVBS IR-Cut Board Camera DNR
Można ją ustawić tak aby pracowała z bardzo dobrą czułością w nocny. W dzień obraz jest prześwietlony.
- EKSPOZYCJA
- MIGAWKA
- 30x
- DZIEŃ/NOC
- MONOCHROMATYCZNA
- Kamera 1200TVL AHD 0.0001 Lux Starlight Board Camera 960P D-WDR
Można ją też ustawić na stałą migawkę 30x tak jak wyżej. Ma ona jednak też nieco rozbudowane menu pozwalające na włączenie trybu AUTO, które dosyć poprawnie pracuje zarówno w dzień jak i noc:
- EKSPOZYCJA
- MIGAWKA
- AUTO
- EKSPOZYCJA
- ZM. CZUŁOŚCI
- AUTO i po wejściu w jego podmenu ustawiamy 30x
- DZIEŃ/NOC
- AUTO

Do tego celu potrzebujemy czułą kamerę, obiektyw typu rybie oko (180°), urządzenie rejestrujące oraz okablowanie. Na forum astronomicznym – Link Jarosław Grzegorzek opracował konstrukcję takiej kamery do samodzielnego wykonania. W zasadzie można zadać sobie pytanie po co budować samemu skoro łatwiej i szybciej można taka kamerę kupić? Odpowiedź jest jedna – cena. Dedykowana kamera to koszt co najmniej 3000 zł. Za to nasza propozycja to zaledwie 280zł. Do tego uzyskujemy rozwiązanie skalowalne i w pełni przez nas konfigurowalne.

Do kamery musimy dokupić obiektyw 1.56mm Fish Eye MTV Lens 180 Degree Wide Angle For CCTV, który da nam możliwość obserwacji w 180°. Jeśli obiektyw dotrze do nas z filtrem IR to będziemy musieli go mechanicznie usunąć. Standardowo jest on bez takiego filtra, ale mnie trafiło się inaczej i nie mogłem wyostrzyć obrazu. Stary obiektyw wykręcamy i montujemy rybie oko. Obiektyw musimy wkręcić prawie do końca więc nie obawiajmy się tego, ale róbmy to z wyczuciem. Całość jest z tworzywa i zbyt duży opór mechaniczny po prostu nam wszystko uszkodzi. Ogniskowa obiektywu to tylko 1.56mm więc odległość od matrycy będzie dosłownie minimalna. Ostrożność jest więc jak najbardziej wskazana.
Kamera ma tylko wyjście BNC i gniazdo do zasilania 12V. jest ona bowiem do monitoringu przemysłowego. Nie ma więc złącza USB i do tego celu potrzebujemy mieć w komputerze specjalną kartę lub lepiej oddzielny rejestrator. Urządzenie to będzie zapisywało obraz z kamery. Do naszych celów wystarczy rejestrator GISE GS-404 – (Link). Ma on cztery kanały i obecnie możemy go kupić za 170 zł, ale bez dysku twardego. Ja miałem taki dysk ze starego komputera. Ale można kupić tańsze dyski SATA więc warto wejść w taka opcję. Ten rejestrator obsługuje dyski nawet do 4TB. Jest mały, ma złącze sieciowe RJ45 dzięki któremu podłączymy go do ewentualnej naszej sieci lokalnej by mieć dostęp online. Jest port USB na myszkę oraz podłączania dysku USB do archiwizacji danych.
Do połączenia kamery z rejestratorem potrzebujemy koncentrycznego kabla. Najlepiej by miał on już wbudowane przewody do poprowadzenia zasilania 12V do naszej kamery. Na końcach kabla montujemy wtyczki BNC. Ich zaprawienie wymaga specjalnej zaciskarki. Możemy też skorzystać z kabla UTP do sieci komputerowych i użyjemy wtedy specjalnych transmiterów za kilkanaście złotych.

Kopułkę musimy podrzewać gdyż inaczej szybko nam zaparuje. Dzieje się tak ze względu na różnice temperatur i wilgotności. Zjawisko znane z obserwacji teleskopowych. Tu jednak wymagane jest nieco inne rozwiązanie ogrzewania. Podgrzewać będziemy całą płytę metalu – krążek wycięty z blachy aluminiowej dostępnej w Castoramie. Ja użyłem obudowy zasilacza komputerowego. Jego blacha jest nierdzewna i akurat był pod ręką. W środku wycinamy otwór na kamerę. I całość montujemy jak na zdjęciach.

Aby wykonać sama grzałkę na 12V warto zajrzeć na stronę Celestii – (Grzałka do teleskopu - Link). Tam są wszelkie podstawy teoretyczne i praktyczne jak to wykonać. Ja zastosowałem drut oporowy z uszkodzonego ogrzewania siedzenia kierowcy. Taki pokrowiec kupić możemy w sklepie LIDL itp. Warto więc zbierać nieraz uszkodzone sprzęty i w takich sytuacjach je wykorzystać. Możemy tez kupić drut oporowy i zrobić z niego grzałkę jak w opisie na stronach Celestii. To jest znacznie lepsze rozwiązanie od drabinek rezystorowych, gdyż rezystory – oporniki – w zasadzie nie służą do wytwarzania ciepła. Wręcz ciepło jest u nich skutkiem ubocznym zmiany napięcia prądu i raczej niepożądanym. Poza tym drut oporowy łatwiej jest ułożyć na płaskiej powierzchni. Po ułożeniu spirali i zakryciu kołem blachy nakładamy kopułkę i całość zamykamy spinaczami do dokumentów. Jest to dość praktyczne, bo szczególnie na początku będziemy musieli kilka razy zaglądać pod tę kopułę dla wszelkich regulacji. Uszczelka z gumy pod krawędzią kopułki uszczelni całość chroniąc przed wodą i brudem.

Zmiana ustawień kamery pozwoli na rejestrację obrazów nocnego nieba z odpowiednią czułością. Niestety tym samym obraz dzienny będzie prześwietlony. Ale możemy ponownie ręcznie dokonać zmian ustawień na ten czas. Nam jednak chodzi o obraz w nocy więc dniem się na razie nie przejmujemy.


Przyciskiem na kablu naszej kamerki włączamy menu – naciskamy przycisk i na ekranie monitora pojawi się menu. Najpierw w ustawieniach specjalnych zmieniamy język na polski. Zaskoczenie? Tak jest język PL. A następnie wprowadzamy ustawienia jak niżej:
W przypadku niekorzystnych warunków lokalnych (np. silne światła boczne) ten tryb AUTO może ustawiać niewystarczającą czułość w trybie nocnym. Można wówczas spróbować programowego maskowania pewnych obszarów obrazu (chyba w menu Backlight - nie testowałem) lub ustawić stałą migawkę 30x (jak w kamerze 1) kosztem obrazów dziennych, które nie są dla nas aż tak istotne.
No i to by było na tyle. Jeszcze tylko przykłady uzyskanych obrazów nieba.








Przeczytaj więcej:
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?