05-03-2015
Nawigacja
OstatnieFoto

Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium
Astro Kalendarz Marzec
Kalendarz astronomiczny, 2015
Astro-Projekty
Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs, astronomiczny

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Uniwersał

Planeta Oczu


IA ZG

Planetarium i Obserwatorium Olsztyn

Astro-Miejsca

Orion,serwis,astronomii,PTA

Orion,serwis,astronomii,PTA,media,o,kosmosie

forum astronomiczne

IPCN

CELESTIA

Portal Astronomia_pl

Portal AstroNet

Forum Astronomia.pl

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

heweliusz

heweliusz

ESA

Hubble ESA

PTR

Space.com

Space Place

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski
AstroSklepy
DeltaOptical

astrokrak

astrozakupy

teleskopy.net

astromarket

AllSky - obserwatoria astronomiczne roll off

Astromitek

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 27
Najnowszy użytkownik: DamianZlobinski
Archiwa

2015

2014

2013

Reklama
Statystyki kliknięć
Odwiedziny gości
Dziś:392
Wczoraj:2,225
W tym tygodniu:9,047
W tym miesiącu:14,502
W tym roku:336,471
Wszystkich:5,589,743
Nawigacja
Artykuły » O nas » O Żagańskim Serwisie Astronomicznym
O Żagańskim Serwisie Astronomicznym
Jacek Patka - 2009r. Powstawanie Żagańskiego Serwisu Astronomicznego, to historia długa jak świat. Ale złożyły się na nią wydarzenia bardzo ważne z tego punktu widzenia. Przede wszystkim zająłem się astronomią w dzieciństwie. To była moja pasja od zawsze. Ale jej koleje losów były różne.

Co najważniejsze przetrwała ona do dnia dzisiejszego i jest we mnie i wokoło mnie. Dzięki tej pasji przetrwało we mnie to co najlepsze mimo różnych kolei mojego życia. Taka jest astronomia.

Z biegiem lat doszedłem do wniosku, że warto zarażać tą chorobą innych. Bo to jedna z tych chorób, na którą warto zachorować. Ja choruję z całą przyjemnością. Poznając ludzi, pasjonatów takich jak ja, doszedłem do punktu, gdzie trzeba było dokonać zmian. I tak powstała myśl o przekazywaniu wiedzy i miłości do nieba wszystkim wokoło. Internet stał się bardzo dobrą technologią do tego celu. Wymagał opanowania nowych umiejętności, ale w życiu przydaje się wszystko.

Dochodząc do obecnego kształtu serwisu, tworzyłem różne mniejsze dzieła. Lepsze i gorsze, ale zawsze starałem się to robić ze szczerego zainteresowania chęci działania dla innych. Jak pokazało życie, pasjonatów wokół mnie jest więcej i więcej.

Aż nadszedł rok 2009. Wielki Rok Astronomii. Ten hołd należał się jej już od dawna. Byłem już przygotowany, bo serwis w podobnym kształcie miałem już uruchomiony. Doszedł to tego bardzo ważny cel, a mianowicie realizacja zadań związanych z astronomią w Żaganiu.

Będąc małym chłopcem nie przypuszczałem, że zamieszkam kiedyś w mieście tego wielkiego astronoma - Johannesa Keplera, z którym mam, jak się okazuje, wiele wspólnego. Dlatego przyjemność przeistoczyła się w obowiązek. I choć choroba robi wszystko by mi przeszkodzić, ja na przekór wszystkiemu brnę do przodu.

Serwis rozrósł się do pokaźnych rozmiarów jak na pracę jednego człowieka. Powołana do życia Sekcja Astronomiczna zaczyna wspierać tworzenie serwisu, nieśmiało, ale krok po kroku zaczynamy wspólną pracę. Przy okazji mamy przy tym wielką frajdę. A to też jest ważne.

Pozostajemy zgodnie założeniem początkowym - Non profit. Tak musi być, bo inaczej nie da się osiągnąć niezależności. Jesteśmy zainteresowani tylko i wyłącznie astronomią i nauką. Nasze drzwi są otwarte dla każdego, ale nie dla wszystkich. Dziwnie to brzmi, ale tak jest. Różni bowiem ludzie chodzą po tej Ziemi, i nie każdy może u nas zostać.

Powstają działy wiedzy, ale nie staramy się nawet naśladować i powielać zawartości innych serwisów. Ważne jest by pokazać naszą żagańską astronomię. Jak ona jest i jaka powinna być? Jakie jest nasze miasto i jacy jesteśmy my sami? Pokazujemy pasję różnych ludzi parających się astronomią, a jest ich wielu. Staramy się docierać do szczytów i pokazywać jak aktywni potrafią być ludzie. Mamy nadzieję, że przykład aktywności innych da napęd tym słabszym. My sami dostajemy dopalenia jak widzimy co inni potrafią dokonać. Upowszechniamy wiedzę naukową w naszym zakątku na końcu tego świata. Ten żagański zakamarek ma swoje mankamenty. mamy nadzieję, że dzięki temu serwisowi czytelnicy odkryją jak wielu ludzi robi dla astronomii wiele dobrego. Stąd wiele cytowań, ważnych i istotnych dla pełniejszego obrazu wiedzy. Staramy się wszystko linkować, by każdy mógł i powinien dotrzeć to autorskich zbiorów wiedzy.

Mieścimy się w Żaganiu. Początkowo serwis znajdował się na serwerze w USA, a obecnie korzystamy z usług Biznes.pl S.C., a serwer znajduje się już w naszym kraju. Jak do każdej strony czasami próbują się dobrać do nas hakerzy z różnych stron świata. My stoimy jednak nieugięci na straży nauki. Pomiędzy tymi co to świata za nią nie widzą i tymi co potrzebują przewodnika by się w niej nie zgubić.

Podłączone do naszej strony zaprzyjaźnione Forum Astronomii Amatorskiej oraz forum Astronomia.pl pozwala udostępnić czytelnikom kontakt z innymi miłośnikami po fachu. Taka wymiana informacji jest też dla nas cennym źródłem wiedzy, którą nierzadko uzupełniamy i przekazujemy na naszych łamach. Nie wszyscy bowiem są w stanie funkcjonować na farach i popularne ujęcia niektórych zagadnień bardziej odpowiada im w tej formie jaką prezentujemy tu.

Zachęcamy do współpracy. Może ona polegać na reklamowaniu siebie na wzajem, choćby poprzez linki. Tak już współpracujemy z wieloma instytucjami i osobami. Niektóre połączenia do miejsc w sieci wynikają z naszej inicjatywy i są jednostronne, a to dlatego, że są takie miejsca, które trzeba pokazywać (np. Instytut Astronomii w Zielonej Górze itp.). Wynika to z przyjętej filozofii działania. Jeśli masz ochotę możesz stać się współredaktorem pisząc artykuły, poradniki czy newsy lub udostępniając swoje fotografie. Do tych ostatnich musisz mieć prawa autorskie lub uzyskać do nich prawa.

Nie jesteśmy nie omylni. Błędów nie robi tylko ten, kto nic nie robi. Jeśli taka sytuacja ma twoim Zdaniem miejsce, daj nam znać. Przeanalizujemy problem i podejmiemy starania, by usunąć nieścisłości i poprawić błędy. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje. Ale obowiązuje zasada fer play.

W lipcu 2011 roku przeszliśmy na nowy system zarządzania treścią. Wymagało to ogromnej pracy. Począwszy od czystego przeniesienia bazy danych z treścią już istniejąca artykułów, newsów i galerii po konwersję zawartości bazy danych. Część danych była w zupełnie innym formacie. Była to masa pracy programistycznej. Ale udało się nam. Stary system nie był już rozwijany od lat. Stał się niebezpieczny i trzeba było to zmienić. Wzrosła ergonomia korzystania z serwisu i pracy redaktora. Pierwsze ważenia były dobre. A im dalej tym będzie chyba lepiej. Mamy taką nadzieję.

Przyjmujemy wszelkie uwagi co do funkcjonalności jaką czytelnicy chcieliby mieć. Wszak to Wy najczęściej korzystacie z niego - z serwisu. Zgłaszajcie błędy i niekatulane linki, te zmieniają się często.

Jeśli interesuje cię kontakt z nami to znajdziesz nas:
Jacek Patka
Szkolna 55a
68-100 Żagań

telefon:
667237333

stat4u
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wszystko o ...
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL

BOINC
BOINC
BOINC
BOINC

Grupa Gwiezdne Wrota na Facebooku

Kanały RSS
RSS Komentarze: gałąź
RSS Komentarze: kategoria

RSS News
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
RSS Pliki
RSS Linki
Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:34
Zachód słońca: 17:46
Dzień trwa:
11 Godzin 11 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 7:25
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Adrian, Fryderyk, Pakosław, Jan, Oliwia, Marek
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy SłońcaNa niebie

Mapa Nieba


Comet Lovejoy (C/2014 Q2)

Faza Księżyca

Planety
planety

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
1894 planety
Pogoda


Pogoda Żagań
IMGW


sat24, chmury, pogoda


sat24, chmury, pogoda
astropogoda,pogoda,astro,twojapogoda
Czytelnia

Mądre Książki

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (4)
Astronautyka (12)
Astronomia (28)
Curiosity (4)
Fizyka (1)
Kosmologia (1)
Nauka (1)
Rosetta (3)
Sekcja (24)
Sonda (3)
Tutoriale (2)
Wygenerowano w sekund: 0.06 12,353,736 unikalne wizyty