Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Dzień w nocy - oświetlenie miast

Nadmierne oświetlenie miast niesie ze sobą skutki, o których nie mamy pojęcia. Ten artykuł przedstawia parę z nich.

Spróbujmy na spacerze w większym mieście poobserwować gwiazdy. Trudne, prawda? I to jest właśnie efekt zanieczyszczenia nocnego nieba. Wydaje się nam, że ten problem nas nie dotyczy, bo przecież da się bez tego widoku żyć. Jednak w związku z tym idą znacznie poważniejsze konsekwencje.

Zacznijmy od zwierząt. Ptaki co roku w czasie migracji przelatują nad wieloma miastami, bardzo mocno oświetlonymi. Ich orientacja w terenie polega między innymi na obserwacji gwiazd. Gdy przelatują nad zanieczyszczonymi światłem metropoliami, widzą tysiące świetlnych punktów, które, widoczne z góry, zakłócają ich wędrówkę. Zwiedzione “ugwieżdżonym” miastem zlatują niżej i stają się ptasimi kamikadze rozbijając się o wszystko, co stanie im na drodze. W ciągu zaledwie 30 lat przy jednym budynku znaleziono 30 tys. ptaków!

Inny przykład, również ze świata zwierząt : każdego roku, w lato na florydzkich plażach tysiące młodych żółwi morskich pod osłoną nocy zaraz po wykluciu wychodzi z piasku i rozpoczyna szaloną wędrówkę z czasem. Dotychczas jedynym niebezpieczeństwem dla nich były ptaki, lecz dzisiaj największym “mordercą” żółwików jest światło pochodzące z osiedli ludzkich. Instynkt podpowiada im, żeby iść w stronę największego światła. Docelowo miały być to gwiazdy i ich odbicie w oceanie, lecz dziś największą łunę światła wydzielają miasta, w których kierunku idą zwierzęta. I możecie być pewni, to nie kończy się dla nich dobrze.

Inną kwestią są ludzie. My również nieświadomie wyrządzamy sobie krzywdę. Człowiek przez tysiące lat szedł spać, kiedy słońce zachodziło. W dzisiejszych czasach, lampy, samochody, a także w równym stopniu bilbordy i inne źródła światła sprawiają, że nie ma już takiej różnicy między dniem a nocą. Nie spać - tak głosi postęp, bo przecież “życie” zaczyna się po 22 . Lecz co na to nasze ciało?

W USA w latach 80-tych przeprowadzono badania na temat zachorowalności kobiet na raka piersi. Początkowo powodu szukano w diecie, szczególnie w tłustej. Obserwacje jednak wykluczyły taką możliwość. Prawdziwym powodem był brak melatoniny w organizmie. Tylko co te braki wywołuje?

Melatonina to hormon zapobiegający mutacji komórek. Jego produkcja odbywa się w tzw. cyklu dobowym: w czasie dnia znacznie maleje, a po zmierzchu wzrasta. Gdy zakłócimy ten cykl tracimy ważną obronę przeciwko nowotworowi.
Nie mówię, że powinniśmy od razu wyłączyć wszystkie światła na noc, ale lampy, spotykane na naszych drogach i w miastach świecą bardzo nieprzemyślane, wysyłając światło w każdym kierunku, tworząc takie problemy. Wystarczy przecież oświetlić chodnik, po którym idziemy, a nie pobliski las czy nasze niebo.

Autor: Michał Podgórny
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,504,982 unikalne wizyty